Fújható ásványgyapot a mezőgazdaságban
A hőszigetelési tulajdonságok javítása a mezőgazdasági célú – például állattartó – épületekben is sürgető kérdés. A fűtésre használt energia csökkentése mellett az állatok életkörülményeinek javítása sem elhanyagolható szempont – az EU-ban az utóbbira is egyre nagyobb figyelmet fordítanak.
Az állattartó telepek gyakran készülnek szerelt, függesztett álmennyezetekkel. Ezek anyaga lehet trapézlemez, fagyapot, EPS vagy XPS. A magastetők a gyors szerelhetőség kedvéért sokszor készülnek előregyártott, szeglemezes fedélszékekkel. A szerelt mennyezet kerülhet a szeglemezes tartó alsó övére is, szegezéssel, csavarozással rögzítve.
Az ilyen szerkezetek utólagos hőszigetelése vagy a régi szigetelés feljavítása nem egyszerű feladat. A mennyezetet nehéz megbontani, nem lehet rálépni, a tetőtérbe alig lehet bejutni stb. Ilyen területekre ajánlott a Knauf Insulation új termékcsaládja, az úgynevezett fújható – más néven laza – ásványgyapot. A gyári készítésű táblás vagy tekercses termékekkel szemben ezek az anyagok ömlesztett formában, bálákba csomagolva kerülnek a kivitelezőkhöz, akik megfelelő gépekkel elvégzik befúvásukat. A mennyezet mindössze körülbelül 100 mm átmérőjű furattal néhány helyen megbontható, így bejuttatható a szigetelendő térbe a befúváshoz használt tömlő.
A Knauf Insulation a magyar piacon a kötőanyagot nem tartalmazó, fehér színű Supafil üveggyapot anyagok forgalmazását kezdte meg. A fújható ásványgyapot termékek előnyei:
- természetes alapanyagokból készülnek;
- nem tartalmaznak egészségre káros összetevőket;
- az MSZ EN 13501-1 szerint A1 (nem éghető) tűzvédelmi osztályba tartoznak.
A honosított magyar szabvány MSZ EN 14064 számon jelent meg. Ennek első része, az „MSZ EN 14064-1:2010 Hőszigetelő termékek épületekhez. Helyszínen kialakított laza ásványgyapot (MW-) termékek. 1. rész: A beépítés előtti laza kitöltőanyag előírásai – harmonizált szabvány”, amely a gyártó által igazolható tulajdonságokat és vizsgálataikat írja elő.
A szabványban meghatározott alapvető követelmények:
- hővezetési tényező/hőszigetelő képesség;
- vízfelvétel;
- páraátbocsátás;
- áramlási ellenállás;
- ülepedési osztály.
Példa a CE jelölési kódra: MW EN 14064 – 1 – S1 – AF38 – WS – MU1.
A szabvány három alkalmazási területet különböztet meg:
- vízszintes épületelemek szabadon befújt szigetelése: épületek zárófödémei (loft insulation);
- falazott, üreges falak: előtétfalas szerkezetek;
- vázas (keret-) szerkezetek: tartóvázas épületek vízszintes, ferde és függőleges elemei.
Szerelt álmennyezetek szabadon befújt szigetelése esetén bármilyen ülepedés megengedhető, mivel az elkészült szigetelésre igény esetén utólag további réteg fújható. A befújt szigeteléshez a Supafil Loft 045 üveggyapot ajánlott, amelynek deklarált hővezetési tényezője λD = 0,045 W/mK. Ez az érték 12 kg/m3 testsűrűség esetén érvényes. A befújt mennyiség a technológiától stb. függően változhat, általában 12–15 kg/m3 között van. Vázas (keret-) szerkezetekben a befúvás fa építőlemez, gipszkarton stb. fegyverzet közé kerül. Ilyen alkalmazás esetén nagyobb testsűrűség szükséges, amelyet a szabvány határoz meg az alábbi táblázat szerint.
Vázas (keret-) szerkezetekhez a Supafil Frame 034 üveggyapot ajánlott, amelynek deklarált hővezetési tényezője λD = 0,034 W/mK.
A módszer előnyei:
- gyors, hatékony,
- hézagmentes felület,
- kis terhelés,
- nem éghető,
- nincsenek egészségre káros összetevők.