Vályogházak újravakolása – Mire figyeljünk felújÃtáskor?

A környezettudatosság egyre fontosabb szemponttá válik az épÃtészetben, Ãgy elÅ‘térbe kerülnek a régi idÅ‘k megoldásai is, mint például a vályog. Ma már nem része a mindennapi tudásunknak, hogyan kell bánni egy vályogból épült házzal, ezért a felújÃtás, a falak újravakolása, szigetelése elÅ‘tt érdemes alaposan tájékozódni. Jó hÃr, hogy már léteznek vályogházakhoz is biztonságosan használható termékek.
A vályog egyik legelÅ‘nyösebb tulajdonsága a jó páraáteresztés. A vályogfalakon használt agyagvakolattal és mészfestéssel együtt olyan rendszert alkot, amelyen keresztül a pára a lecsapódás vagy a feldúsulás veszélye nélkül, akadálytalanul tud távozni. Ha a vakolat javÃtásához nem megfelelÅ‘ anyagokat választunk, akkor lelassÃtjuk a pára útját, amely Ãgy kicsapódik, ezzel súlyos problémát okozva. Ezért kerülni kell a mű- vagy akrilgyantás, diszperziós anyagok használatát, helyettük meszes, mészcement, szilikát kötÅ‘anyagú termékeket (Baumit SilikatTop) kell használni.
Az, hogy milyen termék lesz az optimális, függ az adott fal nedvességtartalmától, ezért mielÅ‘tt nekilátnánk a munkának, érdemes szakember segÃtségét kérni, aki megméri azt. A Baumit területi képviselÅ‘i kérésre dÃjmentes szolgáltatás keretében, helyszÃni mintavétel után javaslatot tesznek az optimális anyagokra, a kivitelezés mikéntjére. Ha a vályogfal száraz, akkor a vakolás történhet a hagyományos mész-cement vakolatokkal. Arra érdemes odafigyelni, hogy mivel a vályogtéglákra nem vonatkoztak elÅ‘Ãrások, Ãgy nincsenek egységes paramétereik sem, ezért elÅ‘fordulhat, hogy a gúzolás, elÅ‘fröcskölés (Baumit SanovaVorspritzer) nem elegendÅ‘ a vakolat megfelelÅ‘ tapadásához, ahhoz rabicháló felhelyezésére is szükség lehet.
Amennyiben a falak nedvességtartalma 5 tömegszázalék alatt van, a mész-cement vakolatok helyett dolgozhatunk természetes hidraulikus mész kötÅ‘anyagú vakolatrendszerrel (Baumit műemléki NHL termékek) is, amely cement nélkül is szilárd, jól tapadó felületet képez, Ãgy műemlék épületek autentikus felújÃtását is lehetÅ‘vé teszi. A Baumitnál arra az esetre is létezik megoldás, ha a falak enyhén nedvesek (maximum 10 tömegszázalékig): ilyenkor a felújÃtó vakolatok alkalmazása a megfelelÅ‘ (Sanova vakolatok). Ezek a nedvességet elpárologtatják, de a fennmaradó sókat, amelyek hagyományos vakolatnál salétromosodást okoznak, a vakolat pici légbuborékaiban megkötik, ezzel hosszú idÅ‘re, akár 30-40 évre megoldva a problémát.
Bármilyen tÃpusú a fal, érdemes vakolatrendszerben gondolkodni, amely az alapfelület elÅ‘készÃtésétÅ‘l a külsÅ‘-belsÅ‘ szÃnezÅ‘ festésig tartalmaz mindent, mint a Baumit termékcsaládjai. Azért, hogy a végeredmény ne csak tartós, de szép is legyen, a Baumit kül- és beltéri festékei több mint 300 árnyalatban érhetÅ‘k el.
Â
Mikor kell hőszigetelni?
A vályog alapvetÅ‘en jól hÅ‘szigetelÅ‘ anyag, ez a képessége azonban nagyban függ a sűrűségétÅ‘l, ezért egyes házaknál szükség lehet a falak hÅ‘szigetelésére is. Ha a falak nedvességtartalma tartósan meghaladja a 10 tömegszázalékot, akkor a fal vakolása vagy hÅ‘szigetelése elÅ‘tt mindenképpen szükséges az utólagos nedvesség elleni szigetelés elkészÃtése. A hÅ‘szigeteléshez érdemes a perforált polisztirol vagy a kÅ‘zetgyapot termékek között keresgélni, mert a rosszul megválasztott vagy indokolatlanul alkalmazott hÅ‘szigetelÅ‘ rendszer az enyhén nedves (önmagában problémamentes) falak természetes száradását akadályozhatja, illetve meggátolhatja. Ezért, ha hÅ‘szigetelésben gondolkodunk, semmiképpen sem tanácsos állapotfelmérés és páratechnikai számÃtás nélkül belevágni a munkába. További információ a Baumit weboldalán érhetÅ‘ el.