Dübörög a lakáspiac, de nem épülnek új ingatlanok
Miközben az elmúlt egy évben folyamatosan emelkednek az ingatlanárak, addig az új lakások piacán inkább visszaesés figyelhető meg.
Drasztikusan kevés lakás épül
A KSH novemberi adatai szerint 2015 első három negyedévében közel tíz százalékkal kevesebb lakás épült, mint egy évvel korábban. 2015-ben 8300 új ingatlan épült, a szakértők idén 9500-at vártak, de az első három negyedévben ebből csak 4657 került használatba.
Érdekes módon ezzel szembehelyezkedő tendencia, hogy a kiadott építési engedélyek száma növekedett, mégpedig 24%-kal. Különösen Budapesten óriási az emelkedés, ahol 73%-os növekedést regisztráltak. Ezzel szemben 21%-os csökkenés figyelhető meg az épített lakások számában.
A szakértők szerint az okok összetettek. Egyrészt a magas építményadók miatt, a lakók gyakran beköltöznek az új ingatlanba, de amíg lehet nem kérik ki a használatba vételi engedélyt, így az elkészült új ingatlan nem jelenik meg a nyilvántartásban.
Az ingadozás másik oka, hogy nagyon alacsony a lakásépítések száma, és így akár egy-egy projekt is markáns változásokat hoz a statisztikában. Érdekes, hogy míg a válságot megelőző években negyedévente 10 ezret is meghaladta az új építésű ingatlanok száma, mára ez tartósan 2000 körüli értékre csökkent.
A használt lakások piacán jobb a helyzet
Szemben az új építésű ingatlanokkal a használt lakások piacán lényegesen jobb a helyzet. Itt már nagyjából egy éve emelkedő tendencia figyelhető meg.
Különösen kelendőek a lakások, ugyanis ezeket befektetési célból is érdemes megvásárolni. Bár a hírek elsősorban a budapesti lakáspiaci élénküléséről szólnak, valójában a nagyvárosokban, még a keleti országrészben is megfigyelhető az emelkedés. Nyíregyházán például egy panellakás már 1-2 hónap alatt elkel. Míg korábban a garzonlakásokra volt nagy kereslet, ma már a befektetők körében a panellakások a legnépszerűbbek. A példánál maradva, az elmúlt egy évben közel húszezer forinttal emelkedtek a négyzetméterárak a nyíregyházi lakások esetében.
A panel jó vétel a befektetők számára, mert olcsón megvásárolható a jelenlegi árak mellett, ugyanakkor könnyen kiadható, akár egyedi bérlőknek, de családoknak is. Az alacsony kamatok mellett pedig érdemes ingatlanba fektetni.
Természetesen Budapesten még ennél is jobban emelkedtek az árak, ma már vannak olyan kerületek a fővárosban, ahol egy-egy jobb fekvésű ingatlanért szabályos licit alakul ki, hiszen az ingatlanra több vevő is bejelentkezik, és nem ritkán a meghirdetett eladási árnál magasabban kelnek el az ingatlanok.
A használt lakáspiac élénkülése az építőipar számára is kedvező hír, hiszen a legtöbb lakásvásárló a megvásárolt lakást modernizálja, felújítja.
A családi házaknál nem ilyen jó a helyzet
Fontos hangsúlyozni azonban, hogy az élénkülés elsősorban a lakáspiacon észlelhető. A családi házaknál, bár minimálisan emelkedtek az árak, valójában sokkal kedvezőtlenebb a helyzet. A családi házaknál szinte teljesen hiányzik a befektetési célú vásárlás, ami a lakások piacán a fellendülést meghozta. Ráadásul a családi ház vásárlása hosszabb távú döntés, így az emberek hajlamosak lassabban, megfontoltabban dönteni. A kínálat óriási, a kereslet mérséklet, így van miből válogatni, és az alkura is sokkal jobb a lehetősége a vásárlónak.
Természetesen itt is nagyon erős területi különbségek vannak. Budapesten és az agglomerációban élénkebb a kereslet, miközben a vidéki térségben, és kiemelten az alacsony lélekszámú településeken alig talál gazdára eladó családi ház. Az elöregedő népesség és a kivándorlás alapvetően meghatározza ezeken a területeken a lakáspiacot, ahol hosszabb távon sem lehet számítani a lakáspiac élénkülésére.
(x)