2012. november 22.

Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket?

Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket?

Az ülés döntő hatást gyakorol a sokat ülő ember egészségére. De hogyan lehet helyesen ülni? Egyrészt nem szabad egyetlen pozícióban sokat ülni, hanem az üléshelyzeteket váltogatni kell, másrészt munkánk jellegének és tartamának megfelelő ülőeszközt kell választani. Hogy az milyen? Olyan, amiben ülve órák múlva is kényelemben érzi magát az ember.

Az üléshelyzetek váltogatása azért fontos, mert a különböző testhelyzetek különböző módon és pontokon terhelik a test szerkezetét, így nem rögzül egy-egy fárasztó és idővel maradandó károsodást okozó testhelyzet. Az ülőeszköz választására pedig azért kell odafigyelni, mert a szék minden nap hosszú órákon át közvetlen kapcsolatban van a testtel, és a test lassan „hozzáformálódik” ehhez a berendezési tárgyhoz.

Az igazán kényelmes ülésmegoldáshoz egyrészt szükséges egy jól „idomítható” ülőgép, másrészt pedig a helyes ülésmód és az eszköz testre szabásának elsajátítása. Ehhez feltétlenül szükséges, hogy állítható legyen az ülés magassága és dőlésszöge, a támla magassága és dőlésszöge, valamint a kartámasz magassága. A szék mérete legyen összhangban az ember alkatával, a lábazat, a párnázat, a kárpithuzat színe, tapintása pedig feleljen meg az adott környezetnek, illetve a felhasználó ízlésének is.

 

 Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket? Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket? Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket?

 

A legfontosabb kérdések a jó munkaszék megválasztásához

  • Ki használja a széket (neme, magassága, súlya)?
  • Vannak-e egészségügyi panaszai?
  • Napjában körülbelül mennyi időt használja?
  • Van-e igénye fejtámasztásra?
  • Van-e igénye kartámaszra? (Ha igen, fixre vagy állíthatóra?)
  • Mekkora számára az ideális ülésmélység?
  • Mindig egyazon ember ül majd a széken, vagy többen felváltva fogják használni?
  • Az illetőnek egyetlen ülőgépe lesz, vagy váltószéke is lesz mellette?
  • Vannak-e egyedi igényei?
  • Mekkora a ráfordítás költségkerete?

Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket? Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket?Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket?

 

Amit egy korszerű forgószéknek tudnia kell

  • Párnázat, kárpit: ha az ülés és a háttámla ergonomikus habszivacs párnázatú, szinte bármilyen testalkatú felhasználóhoz igazodik a szék. A kárpitválaszték legyen széles, hogy a szék illeszkedhessen az adott környezethez, illetve az igényekhez.
  • Háttámla magasságállítás: az egyéni felhasználói igényekhez igazíthatóan több fokozatban legyen állítható a háttámla magassága, így a deréktámaszbetét optimálisan követheti a gerinc vonalát. A stabilan megtámasztott gerinc csökkenti a lapockákra és vállakra nehezedő nyomást, kényelmessé téve a munkavégzést.

Hogyan válasszunk megfelelő munkaszéket?

  • Karfák: állítható magasság és puha támfelület gondoskodjon a könyök biztos és kényelmes megtámasztásáról. A helyesen beállított karfákkal az al- és felkar egymással 90°-os szöget zár be. Ezzel a stabil megtámasztással nagy mértékben csökkenthető a hát- és vállizmokra jutó terhelés.
  • Több ponton rögzíthető szinkronmechanika: az ülés és a háttámla együttes mozgatásával állítható be a legkényelmesebb üléspozíció. A hátlap kövesse a hát mozgását (antishock funkció), így az sosem „vágja hátba” a felhasználót. Jó, ha a rúgózás keménysége is állítható.
  • Állítható ülésmélység: az egyéni igényekhez igazítható legyen, ha lehet könnyen, fokozatmentesen beállíthatóan a comboknak leginkább megfelelő alátámasztás szerint.
  • Gázlift: segítségével könnyen beállítható a kívánt ülésmagasság és a combok optimális, padlóval párhuzamos helyzete. Ebben a pozícióban a lábak biztosan, és egyben komfortosan lesznek megtámasztva. Speciális igényekhez (üzemi munkaszékek, laborszékek, ESD technológia) célszerű magasított és krómozott gázliftet választani.
  • Duplakerekű görgők: készülhetnek kemény futófelülettel, de kemény padlózat esetén ajánlott gumírozott futófelületű, halkabb futású görgőket választani.

 

www.antares.hu

(x)

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

04.2.2.6. Minden, amit a tervezők 2025. január 15-étől kötelező felelősségbiztosításáról tudni lehet! (Frissítés: 2024.10.29.)

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

Hol ismerhetők meg a jegyzői építésügyi hatóságok által kiadott engedélyek iratai?

Építésügyi hatósági hatáskör és foglalkoztatási feltételek 2024. október 1. napjától

épjog