Költséghatékony megoldás úszáskedvelőknek: a garázsmedence
A garázsmedence beépíthető a garázsba – illetve bármilyen meglévő, vagy más célra tervezett helyiségbe – a talajszint alá süllyesztve. A viszonylag kisméretű medencében ellenáramoltató berendezés teszi lehetővé a folyamatos úszást; vízforgató, homokszűrő és párátlanító berendezés garantálja a komfortos, higiénikus körülményeket.
A professzionális kis uszodát hidraulikusan mozgatható, teherbíró medencefedéssel takarhatjuk le, amelyre járművel is ráhajthatunk, és ami egyúttal megakadályozza, hogy bármilyen szennyeződés a medencébe kerüljön.
A garázsmedence beépítésének fő előnyei a felhasználó számára:
- nem kell plusz területet elfoglalnunk kertünk vagy házunk területéből úszómedence céljára,
- nem kell a nyilvános uszodák nyitvatartási idejéhez igazodnunk, ha úszni szeretnénk,
- nem kell időt és pénzt szánnunk az uszodába utazásra, a parkolásra, a belépőjegyre,
- nem kell mások előtt vetkőznünk és öltöznünk, a közös medencében idegenekkel egymást kerülgetnünk,
- saját időbeosztásunknak, vagy edzéstervünknek megfelelően, saját megszokott környezetünkben, akár saját kedvenc zenénket hallgatva sportolhatunk.
Garázsmedencét be lehet építeni utólag is, gyakorlatilag bármilyen épület földszintjén, vagy pinceszintjén, ahol arra az altalaj és az alapozás alkalmas. (Általában csak a tömör szikla és a homokos-vizes talaj alkalmatlan a medence kialakítására.) Minden beépítést alapos statikai vizsgálatnak és tervezésnek kell megelőznie. Meglévő házak esetében a statikus tervező megvizsgálja, hogy a meglévő szerkezet alkalmas-e a biztonságos beépítésre, illetve milyen kiegészítő szerkezetre lehet szükség. Ha a beépítés kockázatos, a garázsuszoda kialakítását nem vállaljuk.
Új építésű házak esetén az alapozást úgy kell kialakítani, hogy az a garázsmedence fogadására alkalmas legyen. Abban az esetben, ha egyelőre nem kívánjuk a medencét teljesen megépíteni, a medence helyén fedett tároló alakítható ki.
A medencét optimálisan kialakított – hidraulikus vagy pneumatikus berendezéssel mozgatható – alumíniumfedéssel zárhatjuk le, melynek hosszanti oldalait erősítő bordák kötik össze a teherbírás növelése céljából. A medencefedés úgy van méretezve, hogy gépkocsival nyugodtan ráhajthatunk és megállhatunk rajta. A fedés része a ráhajtást megkönnyítő rámpa is.
A medencefedés teljesen zárt, így a vízbe nem kerülhet a gépkocsiról szennyeződés. A medence körül végig tömítés fut körbe, ami védi a medence tisztaságát, és egyben a párazárásról is gondoskodik. A medencefedésre került szennyeződés felnyitáskor egy gyűjtőbe kerül, ahonnan könnyen feltakarítható.
Megfelelő vegyszeres fertőtlenítéssel a vízben az egészségügyi kockázatot jelentő vírusok, gombák és baktériumok elpusztíthatóak. Akárcsak más uszodák, medencék esetében, oxidációs hatású vegyszereket érdemes használnunk, a legelterjedtebb eljárás a klóros fertőtlenítés. A medencében a fertőtlenítő hatást folyamatos átforgatás biztosítja.
A homokszűrő a medencevíz mechanikus tisztítására szolgál. A homokszűrőtartályon átáramlik a tisztítandó víz, a szennyeződéseket a homok felfogja és tiszta víz kerül vissza a medencébe. A homokot időnként cserélni kell; ez a praktikusan kialakított szerkezetnek köszönhetően egyszerű, problémamentes művelet.
Az ellenáramoltatók – más néven úszógépek – a víz áramoltatásával kis medencéket is alkalmassá tesznek folyamatos és kényelmes, fordulók nélküli úszásra. Az ellenáramoltatóknak köszönhetően kisméretű medencéket is érdemes építeni, s így lényegesen kisebb üzemeltetési költségekkel (vízfogyasztás, fűtőáram, tisztítószer) kell számolni, mint a nagyobb medencék esetében.
A beltéri medencék fontos kiegészítő gépészeti berendezése a páramentesítő, amely csökkenti a kipárolgás miatti hőveszteséget, és megóvja az épület szerkezeti elemeit a pára káros hatásaitól. Emellett a medencefedés tömítése – csukott állapotban – megakadályozza, hogy a medence vize a helyiség terébe párologjon.