Néhány óvintézkedéssel a munkában és otthon is elkerülhetők a leesésből eredő balesetek
A hazai és nemzetközi statisztikák szerint a súlyos, akár halállal végződő munkahelyi balesetek elsődleges oka a magasból való lezuhanás. Tekintettel arra, hogy a magaslati munkáknak most jött el a szezonja szinte minden szektorban, a 3M szakértői összegyűjtötték a magasban dolgozókat érintő leggyakoribb veszélyhelyzeteket, és azok megelőzésének lehetőségeit. Tanácsaikat ugyanakkor azoknak is érdemes megfogadni, akik szívesen töltik a szabadidejüket otthoni barkácsolással, hiszen az óvatlanság, a megfelelő előkészületek és eszközök hiánya az ő esetükben ugyancsak kockázati tényezők.
1. Létrás balesetek
A létrás balesetek hátterében jellemzően a helytelen használat vagy a nem megfelelő eszköz áll. A legfontosabb, hogy a létrát minden használat előtt átvizsgáljuk, jó állapotúak, stabilak-e a lépcsőfokok és illesztések. Ezt követi az eszköz megfelelő, csúszásmentes rögzítése, amely a görgővel ellátott eszközökre is vonatkozik. Rögzített létra használatakor komolyabb leesés elleni védelemre van szükség: ilyenkor a kevésbé hatékony biztonsági ketrec mellé érdemes a létra fölé rögzített, önvisszahúzó mentőkötelet vagy két karos mentőkötelet alkalmazni. Ez utóbbi használata magasabb szintű munkavédelmi képzést igényel.
2. Gépek, növényzet
A nagyobb fák, növények vagy gépek telepítése, karbantartása vagy szétszedése közben szintén gyakoriak a balesetek. Mivel ezeket a munkákat általában alacsonyabb magasságban végzik, a szükséges védelmi óvintézkedéseket gyakran figyelmen kívül hagyják, rosszabb esetben egyáltalán nem ellenőrzik. A karbantartást ráadásul sokszor nem a megszokott telephelyen végzik, ami további odafigyelést igényel, hiszen egy kisebb esés is okozhat súlyos sérülést, főleg, ha kemény felületre zuhan a baleset elszenvedője.
3. Törékeny felületek
A végzetes vagy maradandó károsodást okozó balesetek egyik leggyakoribb oka, hogy a magasban dolgozó szakember törékeny felületre (tetőablakra, cement- vagy azbesztalapú panelre, hullámpapír lemezre vagy például fából készült tetőre) esik. Ezeket a törékeny felületeket már a tervezéskor, a kockázatok elemzésekor is figyelembe kell venni, és az ezekhez a felületekhez való hozzáférést korlátozni kell. Amennyiben mégis törékeny felület közelében kell dolgozni (ez általában 2 méteren belüli szakaszt jelent), védőkorlátot, elválasztó akadályokat kell építeni vagy egyéb, munkát biztosító rendszereket, például biztosító kötelet kell használni.
4. Esés tetőről, magas felületről
Minden tető és emelvény szélét az előírásoknak megfelelően védelmi eszközökkel kell ellátni. Ahol a tető nem megközelíthető és ott, ahol nincs védelmi rendszer, alternatív megoldást vagyis ideiglenes védelmet, például biztosító kötelet kell alkalmazni.
5. Magasból leeső tárgyak
Nemcsak a magasban dolgozók, hanem az alattuk és a környezetükben tartózkodók biztonságára is oda kell figyelni. Az ilyen veszélyhelyzetekre az alábbi intézkedésekkel lehet hatékonyan felkészülni:
- tilalmi zónák létrehozása a munkavégzés helye alatt (ezeknek a zónáknak a határait jól láthatóan meg kell határozni);
- a munkavégzés helye alatt védőhálót kell felszerelni a törmelék felfogására;
- a szerszámot és felszerelést csak zárható táskában, tárolóban lehet emelni,
- a szerszámokat minden esetben, még munka közben is rögzíteni kell, akár a szakember felszereléséhez is.
Fő a megelőzés
Emberi mulasztásból eredő balesetet számtalan hiányosság okozhat. Ilyen a rossz tervezés, a menedzsment problémák, a nem körültekintő szabályozás, az építmény vagy az eszközök meghibásodása, azok nem megfelelő szerkezeti épsége, a nem elégséges felszerelés vagy a munkaerő képzettségnek hiányosságai.
A biztonságos munkavégzéshez éppen ezért a leginkább alapos tervezésre és széles körű kockázatelemzésre van szükség. Elengedhetetlen ugyanakkor az is, hogy a munkát megfelelően képzett szakemberek felelősségteljes vezető irányítása alatt végezzék.