Testre szabott kompozitlemez homlokzatok
A természetes alapanyagokból álló, 100 százalékban újrahasznosítható kompozitlemezek esztétikus és tartós megoldást nyújtanak egyedi megjelenésű homlokzatok létrehozására. A 8-12 mm vastag, anyagában színezett és mindkét oldalán festett lapok belső válaszfalak, erkélykorlátok stb. kialakítására is alkalmasak.
Az épített környezet terén az új trendek a korábbi minimalista dizájntól a különleges, szolidan színes és néhány esetben extrém megjelenés irányába mutatnak. Már Magyarországon is egyre több építész és homlokzattervező szeretne a korábban használt, jellemzően fém alapanyagú, fehér és szürke dobozforma helyett visszafogott színvilágú, de mozgalmas épületet tervezni. Ehhez nyújtanak megoldást a kompozitlemezek – a széles színválasztékban kapható, de igény esetén akár egyedi színekben is rendelhető nagyméretű táblák kitűnő lehetőséget kínálnak az innovatív építészeti ötletek megvalósítására.
Új tudástér épülete – Győr (fotó: Szabó Béla)
Számos egyéb újszerű megoldást is kínálnak e kompozitlemezek, melyekkel szokatlan hatások, kreatív, egyedi felületek hozhatók létre. A lemezek felületébe például – jelenleg egyedülállóan – bármilyen forma perforálható vagy marható. Az egyedi festéstechnológiának köszönhetően a táblák felülete nem egységes, hanem „felhős” képet ad, de 2011-től már érdes felületű, homokfúvott táblák is kaphatók, melyek „anyagszerűbb” felületűek, mint a sima táblák.
A Vértes Agorája – Tatabánya (fotó: Szabó Béla)
A kompozitlemez-család tagjai a Carat, a Reflex és az Xpressiv, de ide sorolható a kerti bútorokból és kaspókból álló – a kertépítők mellett az építészek figyelmébe is ajánlott – Garden sorozat is.
Sorház, Olaszország (fotó: Jürg Zimmermann)
A kompozitlemezek fő előnyei:
- nem éghetők;
- tartósan ellenállnak az időjárás viszontagságainak;
- hozzájárulnak az épület hő- és hangszigeteléséhez;
- páraáteresztők;
- nagy tervezési szabadságot engednek;
- különböző módokon rögzíthetők;
- széles színválasztékban kaphatók;
- karbantartási igényük minimális.
[4] Patio Building Project, Switzerland (fotó: Jürg Zimmermann)