2023. június 15.

Üvegszálas kompozitok: az acél könnyű és rozsdamentes alternatívája

Üvegszálas kompozitok: az acél könnyű és rozsdamentes alternatívája

Az üvegszállal erősített műanyag GRP kompozitok költséghatékony alternatívát kínálnak az olyan hagyományos anyagokkal szemben, mint például a beton, az acél, az alumínium vagy a fa. Míg a hagyományos anyagok csak egy tulajdonságukban kiemelkedőek, addig a GRP számos előnyt egyesít magában.

Az üvegszálerősítésű műanyag kompozit (GRP) kimagasló korrózióállósága miatt kitűnő megoldást nyújt például a víz- és szennyvízkezelés területén. A kompozitok sok helyen már felváltották a hagyományos anyagokat, a fát, a betont és az acélt, amelyek rendszeres karbantartásra szorulnak különösen savas, lúgos közegben.

Üvegszálas kompozitok: az acél könnyű és rozsdamentes alternatívája Üvegszálas kompozitok: az acél könnyű és rozsdamentes alternatívája

A GRP erős, kis tömegű és sokoldalú kompozit, mely nagy szakítószilárdságú és rugalmassági együtthatójú üvegszálakból és szívós (nagy ütésállóságú) gyantamátrixból épül fel. A két alapanyag egymást erősítve kiváló tulajdonságú végterméket eredményez.

Üvegszálas kompozitok: az acél könnyű és rozsdamentes alternatívája

A kompozit különlegessége, hogy mivel nem egykomponensű anyag, mint a fa vagy az acél, ezért a komponensek összetételének, mennyiségének gyártás során történő változtatásával a végtermék egyes tulajdonságai tovább erősíthetők, illetve bővíthetők, a végfelhasználáshoz alakíthatók, vagyis felruházhatók olyan jellemzőkkel is – az adalékanyagok által – mint az UV-állóság vagy a megnövelt tűzállóság, valamint az egyedi szín, esetleg a fokozott vegyszerállóság.

Az acélból készült szerkezeti elemek régóta jól működnek a víz- és szennyvízkezelés területén, azonban fokozottan savas környezeti körülmények között az acélszerkezetek sem tartanak ki sokáig. Az acélszerkezetek gyártása és korrózióvédelme költséges és időigényes a GRP szerkezetekkel ellentétben, melyek egyedi méretre gyártása is csak heteket vesz igénybe, és az adott felhasználási körülményekkel szembeni ellenállósága pedig az összetétel gondos megválasztásával biztosított.

Üvegszálas kompozitok: az acél könnyű és rozsdamentes alternatívája

Az üvegszál erősítésű anyag tulajdonságai és GRP szerkezetek előnyei a víz- és szennyvízkezelésben:

  • a szennyvíziparban fontos sav- és lúgállóság a GRP anyagok tekintetében abszolút helytálló, az anyag kiválóan bírja ezt a közeget,
  • a mechanikai tulajdonságok tekintetében a GRP kompozitok ugyanolyan nagyságú erőhatást bírnak el, mint az acél, azonban a sűrűségük csak negyed akkora,
  • az alumíniumhoz képest is lehetséges súlycsökkenést elérni, mivel a GRP sűrűsége 30 százalékkal alacsonyabb (1,75-2,1 g/cm3),
  • a GRP kompozitszerkezetek könnyebbek, mint a hagyományos acél- vagy faszerkezetek, így gazdaságosabban szállíthatók és szerelhetők; az emberi erőforrás mellett kisebb teherbírású emelőgép is elegendő lehet a helyszíni szerelés, kivitelezés során, mely költséghatékonyságot eredményez,
  • a fenntartási költségek szinte elenyészőek hosszú távon, nem szükséges az időszakos karbantartásuk, ezért gazdasági szempontból is jó alternatívát nyújtanak a hagyományos anyagok kiváltására.

A víz- és szennyvízkezelésben fontos tényező, hogy a GRP kompozitok alkalmazása során környezetszennyezésről nem beszélhetünk, mert nincs károsanyag kibocsátása, nincs mérgező anyag szivárgás. Ebből kifolyólag érzékeny, illetve természetvédelmi területeken is alkalmazható.

Üvegszálas kompozitok: az acél könnyű és rozsdamentes alternatívája

A nagykanizsai Avius Kft. üvegszálerősítésű műanyag profilokat gyárt pultrúziós, szálhúzásos technológiával. Kínálnak sztenderd szelvényeket (I gerenda, zártszelvények, kör- és rúdprofilok), valamint közel 1300 egyedi GRP profilt, de rövid határidővel specifikus gyártást is vállal a nemzetközi és a hazai partnerek igényei szerint. A félkésztermék-gyártás (profilok) mellett késztermékek, mint például létrák, lépcsőszerkezetek és korlátrendszerek egyedi tervezését és összeszerelését, továbbá helyszíni kivitelezését is vállalja.

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

04.2.2.6. Minden, amit a tervezők 2025. január 15-étől kötelező felelősségbiztosításáról tudni lehet! (Frissítés: 2024.10.29.)

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

Hol ismerhetők meg a jegyzői építésügyi hatóságok által kiadott engedélyek iratai?

Építésügyi hatósági hatáskör és foglalkoztatási feltételek 2024. október 1. napjától

épjog