Agyag- és mészvakolat: építs harmóniában a természettel!
Az agyag és a mész nemcsak az egyik legősibb, de a legkisebb környezeti lábnyommal előállítható alapanyag is az építőiparban. Nem csoda, hogy a környezettudatosság erősödésével egyre nagyobb figyelem irányul feléjük, illetve a felhasználásukkal készült termékek felé. Reagálva az igényekre és a fenntarthatósági kihívásokra, a Cemix termékfejlesztői az elmúlt években több újdonsággal is jelentkeztek ezen a téren.
A környezetünkben és az éghajlatban végbemenő változások mindenkit érintenek, de mindenki másképp viszonyul hozzájuk. Vannak, akik riadtan szemlélik, vannak, akik próbálják tagadni és vannak olyanok is, aki tevékenyen tesznek ellene. Ez utóbbiak közé tartozik a Cemix termékfejlesztő csapata is, amelynek tagjai évtizedek óta foglalkoznak a környezetet minél kevésbé terhelő építőanyagok és technológiák kifejlesztésével. Kutatási tevékenységük egyik irányát azoknak a természetben nagy mennyiségben megtalálható alapanyagoknak a vizsgálata jelenti, amelyeket az emberiség már évezredekkel ezelőtt alkalmazott. Így találtak rá újból az agyagra és a mészre.
Az agyagvakolat alkalmazásának előnyei
A Cemix kínálatában többféle agyagtartalmú termék található, köztük durva alapvakolatok és finom simítóvakolatok, amelyek számos kiváló tulajdonsággal rendelkeznek. Alkalmazásukkal optimális helyiségklímát hozhatunk létre, mert az anyag légáteresztő, kiegyensúlyozza a páratartalmat és elraktározza a hőt. Növeli a komfortérzetet az is, hogy elnyeli a szennyezőanyagokat és a kellemetlen szagokat, vagyis megtisztítja a beltéri levegőt. Emellett azt is érdemes kiemelni, hogy az agyagvakolattal bevont falak jobban hangszigetelnek.
Ezek a termékek bármilyen nedvszívó alapfelületre felhordhatók, ahol erős és ellenálló felületet képeznek. Az agyagon kívül más, természetbarát adalékokat is tartalmaznak, ennek köszönhető, hogy a készre kevert anyag krémes állagú, jól kezelhető és jól bedolgozható. Az általuk elért végeredmény, vagyis a vakolt felület repedésmentés és tartós lesz. Felhasználásuk ugyanolyan technológiát igényel, mint bármely más vakolaté, kézzel és géppel is felhordhatók.
Agyagvakolat rétegrendi ábra
Körforgásos építőanyag
Az agyagvakolatok jellegzetessége, hogy nem tartalmaznak kötőanyagot, tehát például cementet vagy meszet. Az agyag ugyanis nem köt, hanem a habarcson belül megszilárdul. Ez két szempontból érdekes.
Az egyik, hogy az agyagvakolat nem tartalmaz olyan anyagokat, amelyeket az előállítás során magas hőfokon kellene kiégetni. Ráadásul a kibányászása után nem nagy hőfokon szárítják, hanem a nap erejét felhasználva szikkasztják, tehát a folyamat környezeti lábnyoma gyakorlatilag nulla.
A másik szempont, hogy az agyagvakolat bontásakor, eltávolításakor lényegében nem keletkezik hulladék. Ennek oka az, hogy az anyag nedvesítést követően újból felhasználható eredeti funkciójában, vagyis ilyen értelemben egy körforgásos építőanyagról beszélhetünk.
Mészvakolat kis ökológiai lábnyommal
Mivel az agyagot csak beltéri használatra javasolják (esetleg védett kültéren), ha természetes, fenntartható anyagokban gondolkodunk, mindenképpen szükségünk van kültéri felületeken alkalmazható termékekre is. A Cemix erre a célra fejlesztette ki mészvakolat termékcsaládját, amelynek kötőanyaga tiszta mész (mészhidrát) a széles körben elterjedt hidraulikus mésszel szemben. Miért fontos ez? Egyrészt azért, mert a tiszta mészhidrát égetése sokkal kisebb hőfokon és alacsonyabb energiaigény mellett történik, így a folyamat során kibocsátott széndioxid mennyisége csekély. Másrészt azért, mert a felhordást követően az anyag nagy mennyiségű széndioxidot köt meg a levegőből. Mindezeket összegezve ezeknek a termékeknek a szénlábnyoma sokkal kisebb a hidraulikus mészt tartalmazó alternatívákkal összehasonlítva.
Mészvakolat rétegrendi ábra
Javasolt rétegrend
A mészvakolatok alkalmazásának Cemix szakemberei által javasolt rétegrendje a gúzolóval kezdődik, erre jön az alapvakolat, a simítóvakolat, az alapozó, majd lezárásként a szilikát kötőanyagú festék. Az agyagvakolathoz hasonlóan a mészvakolatra ugyanúgy érvényes, hogy hosszú élettartamú, ellenáll a lebomlásnak és kiváló a páraáteresztő képessége. Fontos megemlíteni, hogy ugyanúgy kell bánnunk vele, mint ahogyan azt a hagyományos vakolatoknál megszokhattuk. Végezetül érdemes kiemelni, hogy a mész fertőtlenít, amit lúgos kémhatásának köszönhet, a mészvakolattal ellátott fal emiatt nem hajlamos a penészesedésre.