Sok szakmai megoldás egy tetőn, hatalmas méretekben
A legkülönbözőbb ács-, tetőfedő és bádogoselemek, illetve ezek műszaki megoldásai jelennek meg az épületen, méghozzá igen nagy méretekben. A teljes tetőfelület meghaladja az 1500 négyzetmétert, a napóleonablakok szélessége egyenként 8 méter.
Az apartmanházként működő épület Buzsákon található. A településen Katona Szabolcs kivitelező már több tetőn is dolgozott; mint lapunknak nyilatkozva elmondta, az épület tulajdonosával régi kapcsolatban és jó barátságban van, sokszor dolgozott neki, és több épületükkel nyert máskor is díjakat. Ezúttal az ÉMSZ Év Tetője pályázatán a legmagasabb elismerést, a nívódíjat hozta el.
Valójában egy meglévő épület bővítéséről van szó ebben az esetben. Mint az ÉMSZ zsűrijének értékelése is kiemeli, a Bramac Reviva cseréppel fedett tető szépen csatlakozik a régebbi, kettős cserépfedésű részekhez. Az igényes ácsszerkezetekre, a szépen kiszerkesztett és megvalósított napóleonablakokra – illetve általában az épület összhangjára – hívja fel a figyelmet a zsűri, hozzátéve, hogy a párazárás, az áttörések, a csomópontok kidolgozása egyaránt kiemelkedő. A belső oldali hőtükrös fólia felett szálas szigetelés, majd Bramac Universal Eco 2s fólia került a rétegrendbe. A bádogos szerkezetek Lindab-lemezből, illetve egyes helyeken rézből készültek.
„Szerencsére a megrendelő maximálisan megbízott bennem, és minden műszaki kérdést rám bízott. Gyakorlatilag csak az esetleges megoldások anyagválasztásában kértem véleményt” – mondta lapunknak Katona Szabolcs, aki így maga talált ki minden apró részletet és szerkezeti megoldást. „Igyekeztem a lehető legjobb megoldásokat alkalmazni, hogy tökéletes tetőt építhessek, miközben egy már meglévő szerkezeti megoldást kellett alapul venni, és ehhez esztétikailag igazodni” – fűzte hozzá.
A mester hangsúlyozta: gyakorlatilag szinte minden létező ács-, tetőfedő és bádogoselem, illetve ezek műszaki megoldásai megjelennek az épületen, mégpedig hatalmas méretekben. A teljes tetőfelület meghaladja az 1500 négyzetmétert. A napóleonablakok szélessége egyenként 8 méter.
A lépcsőház fémlemez fedése eltérő hajlásszögű és asszimmetrikus alapterületű. A garázst és főépületet elválasztó falfedés állókorcos kialakítással készült. A tetőszerkezetben a gerincvonal mentén több feszítőművet és függesztőművet is be kellett építeni a nagy fesztávok és a különböző magasságokban elhelyezkedő szelemensorok miatt. A szarufaméretek a napóleonablakoknál 9 méter felettiek. A tetőszerkezetben a tetőfólián kívül nem alkalmaztak műanyag anyagokat.
„A legnehezebb rész az volt, hogy a betonkoszorú szintezését nem sikerült megoldania a kőműves csapatnak, és 12 cm szintkülönbséget kellett áthidalni. Ez azt eredményezte, hogy gyakorlatilag 36 pár szarufahosszon minden egyes szarufa egyedi méretekkel és más-más szelemenmagasságokkal készült. Mivel a két épületet összekötő részen voltak a napóleonablakok, így nem kis fejtörést okozott ez a feladat” – érzékeltette a feladat összetettségét a mester. Ezenkívül a napóleonablakok könyöklő- és szegélyezés megoldásait emelte ki mint további érdekes feladatokat.
A tetőszigetelés 27cm vastagságú szálas szigetelőanyag, a gipszkartonozás teljes felületen tűzgátló rendszerű – természetesen ezeket is Katona Szabolcs csapata készítette el.