Szabálytalan alaprajz, kétszer görbült felület
A budapesti Városligetben épült Magyar Zene Háza építészeti formálásának meghatározó eleme a kétszer görbült felületű, szabálytalan alaprajzú tető, mely különleges szerkezeti kialakítást kívánt mind a geometriai adottságai, mind a magas esztétikai elvárások miatt.
Az ÉMSZ Év Tetője pályázatának zsűrije a 2023. évi „Aranyceruzát”, vagyis a legjobb szaktervezőnek járó díjat ítélte oda Reisch Richárdnak és Varga Bencének. Mint a testület által összeállított értékelésben is olvasható, a tető kétszer görbült felületét már a tartószerkezettel kialakították; egyik részen különleges geometriájú monolit vasbeton szerkezettel készült, másik részen pedig íves acél szaruzatra feszített trapézlemezzel. Az elvékonyodó, hegyesszögű élben végződő tetőperem egyedi acél szerkezetként készült el.
A bonyolult geometria rendkívüli pontosságú, térbeli modellként feldolgozott építészeti tervek készítését tette szükségessé, a kiviteli tervekhez pedig magas szakmai színvonalú épületszerkezeti tervfejezet is készült.
A tető vízelvezetésére két pozícióban elhelyezkedő belső helyzetű csatornát terveztek. A tervek tartalmazzák a villámvédelmi szerkezetek, tetőbiztonsági rendszerek és a szükséges hófogók nyomvonalát is, így a tető rendezett képet mutat.
A rétegfelépítés egyenes rétegrendű tetőszigeteléssel, a csapadékvíz elleni szigetelés választása az építészeti szempontokat is figyelembe veszi: a megjelenéshez illeszkedő, fehér színű PVC lemezzel készült, indukciós mechanikai rögzítéssel. A hőszigetelés az általános felületen ásványgyapot, amelyet 3 rétegből készítve, mechanikai rögzítéssel kellett megépíteni; a tervezők így vették figyelembe a kétszer görbült felület kivitelezhetőségének szempontjait is.
A párazáró lemez kiválasztása az aljzat tulajdonságaihoz igazodik: gyorshegeszthető bitumenes lemez a beton födémeken és öntapadó párazáró lemez a trapézlemez aljzatokon. A belső helyzetű csatornákban az energetikai igények teljesítése érdekében különlegesen jó hőszigetelő képességű, vákuumpanel hőszigetelő táblák készültek.
Az épület egyik különlegessége, hogy a tetőt különböző méretű „fénykutak” törik át, amelyek a földszinti kültéri felületekhez és fűtött beltérhez egyaránt csatlakoznak. Az építészeti megjelenéshez illeszkedően a felületbe simítva kellett ezeket a fénykutakat kialakítani, amelyre az épületszerkezeti tervezők egyedileg tervezett üveg felülvilágító készítését írták elő. Vízhatlan kialakításukat a fűtött terek felett az üveg felső síkjára felvezetett poliuretán alapú bevonatszigetelés biztosítja.
Az építészeti és épületszerkezeti tervek figyelembe veszik és összehangolják a szakági igényeket az elvárt építészeti megjelenéssel. A részletképzések és anyagválasztások szakszerűsége a tervezők széleskörű technológiai ismereteit támasztja alá. A kivitelezhetőség sajátosságait is figyelembe vevő szerkezetválasztás a tervezők jó konstrukciós készségeit és kivitelezésben való jártasságát bizonyítja.
A tetőért a kivitelező, a Metal Hungaria Holding Zrt. is elismerést kapott: a legjobb tetőszigetelési munkáért járó nívódíjat – és az azzal járó Aranykefe Vándordíjat – is megkapták. „A térben többszörösen torzult héjszerkezet, a számtalan szabálytalan, részben üvegezett, részben nyitott fénykutakkal áttört felület szigetelési feladatainak megoldása nagyon komoly felkészülést követelt meg a tetőszigetelőtől” – olvasható a zsűri értékelésében. „A legnagyobb kihívást az jelentette, hogy az íves, térben görbült felületek szigetelésének képe a tervező szándékai szerinti látványt nyújtson. Ez folyamatos alkalmazkodást jelentett a lemezek fektetésében, a rögzítések kiosztásában, a csomópontok kialakításában.”