Szigorú minőségi elvárások mellett készült a Richter új üzemének lapostető-szigetelése
A megbízóval és a szaktervezővel mindvégig jó szakmai együttműködésben, gondos előkészítéssel zajlott az üzemi épület lapostető-szigetelése, melynél a több tetőszakasz és számos felépítmény, valamint a korrekcióra szoruló lejtésviszonyok nehezítették a kivitelező feladatát. Az UNISZIG Épületszigetelő Kft. nívódíjat kapott a munkáért.
Összesen több mint hatezer négyzetméternyi lapostető-felülettel készült el a Richter Gedeon Nyrt. új budapesti gyógyszerkészítmény-gyártó üzeme.
A tető hat részterületből áll, részben fordított rétegrenddel, részben duo tetőként építve. A helyzetet bonyolította, hogy a födémszerkezet részben lejtésmentes volt, részben vápavonalra lejtett – tudtuk meg Dobos Józseftől, a tetőszigetelés kivitelezését végző UNISZIG Kft. ügyvezetőjétől.
Mint a szakember lapunknak nyilatkozva elmondta, a lejtést adó, illetve lejtéskorrekciós réteget Austrotherm AT-N150 expandált polisztirolhab hőszigetelésből, a vízszigetelés fölötti hőszigetelést 20 cm Austrotherm Zenit formahabosított expandált polisztirolhabból készítették. A vízszigetelés – átlagosan 2,5 százalékos lejtéssel – 2 réteg Bitbau Dörr modifikált bitumenes lemezzel készült.
A lejtésképző hőszigetelés, a kész vízszigetelés, a lábazatszigetelés és az árasztásos vizsgálat az egyik (3. jelû) tetõszakaszon
Felépítmény hőszigetelése az 1. jelű tetőszakaszon
Az épület különleges rendeltetéséből következett, hogy igen szigorú tűzvédelmi követelményeket kellett érvényesíteni, továbbá az is, hogy a speciális gépészeti berendezések számára számos tetőfelépítmény készült. Ez utóbbiak lábazatkialakítása és hőszigetelése is az UNISZIG feladata volt: a gépészeti felépítmények szerkezeti átalakítása miatt az eredetileg tervezett kérgesített XPS hab helyett Austrotherm Expert hőszigetelést építettek be ide, fehér bevonatos alumíniumlemez lengőszegély védelemmel.
Az attikák esetében is eltértek az eredeti elképzeléstől: az egyszerű lábazati szigetelés helyett – a nagyobb biztonság érdekében – az attikák teljes belső és felső felületére is felvezették a vízszigetelést.
Az egységes megjelenés érdekében a lábazat kialakítása a gépészeti felépítményekkel azonos módon készült.
Fontos részlet még a belső vízelvezetéshez szükséges födémáttörések és tetőösszefolyók kialakítása: ehhez a Geberit Pluvia rendszer elemeit használták, Resitrix gallérozással.
Az 1. jelű tetőszakasz árasztásos vizsgálata, majd a víz áteresztése a következő tetőszakaszra
Tetőfelépítmény tartólábának elhelyezése
Tetőösszefolyó kialakítása
Villámhárító kizárása és a kizárás vízszigetelése
A szerződéskötést mintegy két hónapos egyeztetés előzte meg, ezt követte tovább két hónapos felkészülési időszak, s ezután kezdődhettek a helyszíni munkálatok. A kivitelezés 2015. márciustól augusztusig tartott, ezt követően még kisebb utómunkákra (például a gépészeti felépítmények lezárására) sor került – mondta lapunknak Dobos József.
Az ügyvezető hangsúlyozta: a kivitelezés során a generáltervezővel, Keszei Tiborral és a szigetelés szaktervezőjével – Kakasy Lászlóval és tervezőtársaival – folyamatosan egyeztettek, ezek során az UNISZIG által javasolt módosításokat rendszerint elfogadták. Ugyancsak mindvégig kollegiális volt a viszony a megbízó által foglalkoztatott rendkívül felkészült műszaki gárdával, amely a szigorú minőségi elvárások mellett nyugodt munkakörülményeket biztosított.
Ennek köszönhetően viszonylag kevés váratlan nehézséggel kellett megküzdeniük. Ezek egyikeként említette Dobos József, hogy a kész tető elárasztásos vizsgálatát lassította a helyszíni kis víznyomás, és a nyári melegben ehhez társuló nagy párolgás. Emiatt a fő tetőfelület felét kitevő 2500 négyzetméterének elárasztása három hétig tartott. A nehezen összegyűlt vízre aztán vigyáztak: innen töltötték át a következő vizsgált tetőfelületre.
Az első, kisebb tetőfelület árasztásának második napján kellemetlen esemény történt: ázik a tető – érkezett a hír. Mint kiderült, a daruzás során véletlenül ráejtettek egy zsaluelemet a már kész szigetelésre, emiatt a hőszigetelés is részben átázott. A javítás után más kellemetlen meglepetés nem zavarta meg a kivitelezést.
Az UNISZIG Kft. az ÉMSZ Év Tetője pályázatán nívódíjat kapott ezért a munkáért.
B. G.
Fordított rétegrendű tetőszigetelés készítése
A tetőszigetelés leterhelésének kialakítása
Attika szigetelése és burkolása
Elkészült tetőszigetelés
A kész épület