Tizenkét méteres fesztáv oszlopok nélkül
„Egyszerű sátortető volt az épületen, de találtak egy kis 2 cm-es bélyegképet, amiről kiderült, hogy eredetileg manzárdtetős volt. Így ilyet kellett készítenünk: egy barokk kori manzárdtető ácsszerkezetét, ahol a 12 m-es fesztávot oszlopok nélkül kellett áthidalni" – nyilatkozta a kivitelező.
Az 1723-ban épült – azaz lassan háromszáz éves – zirci épületet, az úgynevezett Bagolyvárat a ciszterci szerzetesek építtették; ez volt itt az első házuk, amikor a török dúlás után nekifogtak az apátság, illetve a település újjáépítésének. Mai tulajdonosa – dr. Márkus Gábor építész – fogadót alakított ki az épületben, melyet, amennyire csak lehetett, korhű állapotban kívánt helyreállítani. Ennek a munkának a része volt a tető felújítása is, melynek kivitelezéséért Urbanics János az Év Tetője pályázat nívódíját elnyerte 2013-ban.
„Egyszerű sátortető volt az épületen, de találtak egy kis 2 cm-es bélyegképet, amiről kiderült, hogy eredetileg manzárdtetős volt. Így ilyet kellett készítenünk: egy barokk kori manzárdtető ácsszerkezetét, ahol a 12 m-es fesztávot oszlopok nélkül kellett áthidalni" – meséli a szakember, és hozzáteszi: mivel később be kívánják építeni a tetőteret, a fő tartóelemeket úgy kellett kialakítani gyalult gerendákból, hogy az a belső térben megmutatható legyen. Besey László statikus tervei alapján készült a nem éppen szokványos kialakítású és méretű szerkezet; amit csak lehetett, műhelyben előkészítettek a kivitelezők. „A három hónapos munkából egy hónap ezzel telt" – avat be a részletekbe Urbanics János. – „Igyekeztünk mindent a leggondosabban előre végiggondolni. Ha a helyszínen jövünk rá, hogy valami hosszabb vagy rövidebb lett a kelleténél, akkor nem nagyon lehet hazaszaladni Sárisápra, a 110 kilométerre lévő műhelybe... Összesen közel 80 m3 anyagot dolgoztunk be, amiben benne van a lécek és a deszkázat anyaga is."
Most az első ütemben az ácsszerkezeten kívül a „teli" deszkázat és a Creaton kerámiacserép-fedés készült el, a hőszigetelésre később fog sor kerülni. A szakember felhívja a figyelmünket még egy kivitelezési érdekességre, ami régi formák és a modern technológiák összeházasításából adódott: „A párazáró fóliát már akkor rá kellett húznunk az elkészült főállásokra, amikor még sem a tető, sem a lécek, sem a szaruzat nem készült el."
„Egy ilyen díj sosem egy ember érdeme, mindig csapatmunka van mögötte" – hangsúlyozza a mester, és saját 5 fős csapatának kiváló munkája mellett a Pilis Pléh-Boy Kft. (Hidasi Tiborék) minőségi bádogosmunkáját is megemlíti.
B. G.