Utólagos falszigetelés injektálással
A vegyipar fejlődésével az utóbbi években olyan injektáló anyagok jelentek meg a kínálatban, amelyeket a falazatba juttatva véglegesen megakadályozható a kapilláris nedvességfelszívódás. Ezeket az anyagokat ma már általában közepes és magas nyomáson juttatják a falazatba azért, hogy a beinjektált szigetelőfolyadék a kapillárisokban lévő nedvességet is kiszorítsa.
Injektálásos utólagos falszigetelés talajnedvesség és talajvíznyomás igénybevétel esetén készülhet, ahol a nedvességterhelés mértéke meghatározza az injektáló anyag típusát. A Der Kft. által alkalmazott injektáló anyagok:
- szilikon mikroemulziók;
- sziloxán mikroemulziók;
- akrilátgél;
- poliuretángyanta.
Hatásukat tekintve a szilikon- és sziloxánemulziók a falazat kapillárisainak falát hidrofobizálják, ezzel megakadályozzák a kapilláris felszívódást, míg az akrilátgélek és poliuretángyanták teljesen kitöltik és vízhatlanná teszik a pórusokat. Ez utóbbiak alkalmasak olyan sérült betonműtárgyak (ivóvíz- és úszómedencék, szennyvízmedencék, aknák, alagutak stb.) javítására, szigetelésére is, ahol víznyomás is jelen van.
Az injektálással történő utólagos falszigeteléssel készülhet vízszintes, illetve függőleges vízzár. Utóbbi esetben falazati anyagtól, struktúrától, illetve helyszíni adottságoktól függően tömbinjektálás vagy a falszerkezet mögött szigetelőhártya készíthető.
A szigetelés általános menete:
- szigetelési sík és furattávolság meghatározása;
- előkészítő jellegű munkafázisok (fugalezárás);
- injektáló furatok készítése;
- nyomástartó pakkerek elhelyezése;
- injektáló anyag falszerkezetbe juttatása;
- visszanyerhető pakkerek eltávolítása, illetve furatok lezárása;
- befejező jellegű munkálatok.
A furatok távolságát, dőlési szögét, mélységét, átmérőjét, a pakkerek típusát, az injektálási nyomást stb. az injektáló anyag típusa, az igénybevételi fokozat, illetve a helyszíni adottságok határozzák meg.