Könnyű kerámialapok 3x1 méteres méretben
Több referenciája van már Magyarországon is a nagyméretű, de könnyű Laminam kerámialapoknak, melyek fagyállók, grafittiállók és rugalmasak; felhasználási lehetőségeik a homlokzat- és padlóburkolatoktól a bútorokig terjednek. Legújabb típusa energiatermelésre is alkalmas.
A Laminam a valaha gyártott legnagyobb méretű és legvékonyabb kerámiatábla: a 3x1 méteres táblák mindössze 3 mm vastagságúak. A lapokat 2001 óta gyártják Olaszországban; a különleges méret speciális gyártási technológiát és gépeket igényel.
Az alapanyag rendkívül jó minőségű agyagőrlemény, melyet szilikon alapú futószalagon terítenek el. Míg a hagyományos kerámialapok tálcában préselt eljárással készülnek, addig a Laminam esetében szabadon elterül az anyag – ennek köszönheti rendkívül sík felületét. A préselés helyett pedig tömörítéses eljárást alkalmaznak – ennek köszönhetően a levegő fokozatosan szorul ki az anyagból a kiszáradás közben. Az anyag így rendkívül homogén lesz és kis pórustartalmú, ennek következtében pedig gyakorlatilag nincs vízfelvétele, tehát fagyálló.
A tömörítés után következik a kiégetés, ami ugyancsak új koncepción alapul: vegyes – azaz részben gáz-, részben elektromos – fűtésű kemencében történik. Az elektromos fűtésre azért van szükség, mert csak ezzel oldható meg a teljesen homogén hőeloszlás, azaz így lesz mentes az anyag a hajszálrepedésektől.
A Laminam kerámialapok nagy mérete, kis tömege (7 kg/m2), sík felülete – valamint az a tény, hogy ez az egyetlen kerámiatermék, amelyik (bizonyos korlátok között) hajlítható – különleges építészeti alkalmazásokra ad lehetőséget.
A felhasználási lehetőségek többek között:
- fal- és padlóburkolatok (járható, nagyobb igénybevételeknek kitett burkolatok is),
- homlokzati rendszerek (kiszellőztetett homlokzatként és ragasztott homlokzatként egyaránt; az utóbbi esetben tekintetbe kell venni, hogy az anyag párazáró),
- válaszfalak,
- alagutak, metróállomások belső burkolata,
- készházak,
- konyhabútorok, asztalok stb.
A Laminam alkalmazását megkönnyíti, hogy igen könnyen megmunkálható, szabható egyszerű üvegvágóval. Ez számtalan kreatív megoldást lehetővé tesz, például különböző felületi színezésű, mintázatú Laminam lapok összeállítását. A lehetőségeket tovább bővíti, hogy – mint fent említettük – padló- és falburkolatokat, valamint bútorokat egyaránt ki lehet alakítani az anyag felhasználásával.
Olaszországban például a Benetton-bolthálózat teljes felújítását ezzel a termékkel végezték. A Laminam melletti döntésben az is fontos szerepet játszott, hogy a kivitelezési munkát rendkívüli mértékben felgyorsította a nagy méretű padlólapok alkalmazása. Ezeket egyszerűen ráragasztották a meglévő burkolatra; nem kellett hosszadalmas és piszkos bontási munkát végezni (igaz, ehhez az is kellett, hogy a meglévő burkolat kellően sík alapfelületet adjon). Így minimális ideig kellett a szóban forgó boltokat zárva tartani (és ezzel bevételkiesést elszenvedni); péntek estétől kedd estig, azaz mindössze 4 napig tartott a felújítás.
Tekintsük át a Laminam előnyös műszaki tulajdonságait:
- saválló, karcálló, kemény felület,
- rugalmas, hajlítható,
- UV-álló,
- jól tisztítható, grafittiálló,
- fagyálló,
- tűzálló,
- újrahasznosítható, tehát környezetbarát.
Mint azt fent említettük, a Laminam lapok széles színválasztékban, különböző felületi mintázatokkal kaphatók. Felépítésüket tekintve három típus létezik:
- Laminam 3 – az alapváltozat,
- Laminam 3+ – az üvegszövet-erősítéssel ellátott változat; padlóburkolat esetében feltétlenül ez szükséges,
- Laminam 7 – szendvicsszerkezet, amely két réteg 3 mm-es lapból, és a közöttük elhelyezett üvegszövet-erősítésből áll. A bútoriparban leginkább ezt a típust alkalmazzák.
Magyarországon például a Budapest II. kerületében található Residence irodaház homlokzatán alkalmaztak Laminam-lapokat, alumínium vázrendszerre erősítve, kiszellőztetett szerkezetként.
Fotovoltaikus elemek Laminam hátlappal
A Laminam-történet hátteréhez tartozik, hogy a cég a technológiai fejlesztésekkel foglalkozó, a világ 25 országában működő System-csoporthoz tartozik; a speciális gyártási eljárás, illetve az ezt szolgáló gépek kifejlesztése köszönhető a Systemnek. A csoport másik tagja a System Photonics, amely a napenergiát hasznosító fotovoltaikus modulok fejlesztésére specializálódott.
Mivel napjaink építészetének egyik jelentős problémája, hogy gyakran ütközésbe kerülnek az energiahatékonysági és esztétikai szempontok – magyarán: a napenergiát hasznosító elemek idegen testekként telepednek rá a házakra –, kézenfekvő volt, hogy egyesítsék a System-csoportban megjelenő kétféle fejlesztést. Így olyan homlokzati elemeket tudnak kínálni, amelyek esetében a fotovoltaikus elemek Laminam-hátlappal készülnek, azaz egy termékben integrálódnak az esztétikai, a technológiai és az energiahatékonysági előnyök. A napenergiát hasznosító elemek így az építészeti kompozíció részeivé válnak.