Lapostető-szigetelés: kulcskérdés a rögzítés és a párazárás
Az elkészült épületszigetelések minősége az alkalmazott anyagoktól, illetve a kivitelezési technológiától függ. A lapostetők tartós beázásmentességének feltétele a megfelelő tulajdonságú és rögzítésű bitumenes lemezek alkalmazása, valamint a megfelelő lejtés és párazárás kialakítása.
Magyarországon sajnos nincsenek az I. osztályú lapostető-szigetelések készítésére vonatkozó jogszabályok, a gyakorlatban az ÉMSZ (Épületszigetelők, Tetőfedők és Bádogosok Magyarországi Szövetsége) által összeállított irányelveket használják szabványpótlóként. Ezek az irányelvek egyrészt az épületszigeteléshez alkalmazott anyagokra, másrészt a kivitelezési technológiára is megfogalmaznak követelményeket. A Villas Hungária Kft. is ugyanezzel a szemlélettel törekszik arra, hogy minél több tartós, problémamentes szigetelés készüljön az országban: egyrészt mindig az adott szigetelési feladatnak megfelelő anyagokat javasol, másrészt gondosan kidolgozott alkalmazástechnikai útmutatókkal, díjmentes szaktanácsadással és képzésekkel segíti a tervezők és kivitelezők munkáját.
Minimális lejtés
A beázásmentesség érdekében a lapostetők felületi lejtésének legalább 2 százalékosnak kell lennie, de bizonyos esetekben ez az érték kevés. Amennyiben a vízszigetelés táblás hőszigetelésre kerül, akkor annak felületén 2,5 százalékos lejtést kell kialakítani, deszkaaljzat esetében pedig legalább 4 százalékos lejtés szükséges. Ha a minimális lejtés nem biztosítható, akkor a kisebb lejtést ellensúlyozó megoldást kell alkalmazni: ez lehet a bitumenes lemez rétegszámának növelése, vastagabb szigetelőlemez alkalmazása, nagyobb átfedések kialakítása, vagy a követelményekben megfogalmazottnál jobb minőségű anyagok alkalmazása.
Lemeztulajdonságok
A szigeteléshez alkalmazott bitumenes lemezeknek legalább 4 mm vastagnak kell lennie. Több réteg bitumenes lemez alkalmazáskor – mivel az egymásra kerülő rétegek a lángolvasztással történő ragasztáskor egy réteggé olvadnak össze – ez a teljes vastagságra vonatkozik. További követelmény, hogy a szigetelés szakítóereje ne legyen kisebb 800 N-nál, szakadási nyúlása pedig 200 N-nál. Ez a követelmény nagy biztonsággal teljesíthető abban az esetben, ha az egyik szigetelőlemez üvegszövet, a másik poliészterfátyol betétes.
Ebből indul ki a Villas által ajánlott lapostetőszigetelési rétegrend is: az alsó réteg minden esetben Villas Elastovill E-G 4 F/K, a felső réteg fordított rétegrendű tetőknél Elastovill E-PV 4 F/K, egyenes rétegrendű tetőknél Elastovill E-PV 4 S/K, aminek felülete – az UV-védelem érdekében – palaszórással készül.
A javasolt anyagok 4 kg/m2 súlyúak, de létezik 4 mm vastag változatuk is, amelyek „Extra” jelöléssel vannak ellátva (például: E-G 4 F/K Extra).
Párazárás
Egyenes rétegrendű tetőknél a hőszigetelés alá párazáró réteget kell helyezni. Ez vasbeton födémnél AlGV45 jelű alumíniumbetétes párazáró lemez, fémfelületű (például trapézlemez) aljzat esetén öntapadó alsó felülettel kialakított Villaself SK, vagy Villaself SK-Plus lehet. Más termékek is alkalmazhatók párazáró rétegként, de ez esetben a rétegrendet páratechnikai számítással még a kivitelezés előtt ellenőrizni kell.
Rögzítés
A szigetelés időtállósága a megfelelő rögzítésen is múlik. Lángolvasztással történő ragasztás nem minden esetben alkalmazható, hiszen vannak anyagok, amiket nem érhet közvetlenül láng. Ilyenkor a rögzítés történhet egykomponensű PUR ragasztóval, vagy dübelezéssel. A szokásostól eltérő szerkezeteknél felmerülhetnek olyan kérdések is, amelyek megoldása nem egyértelmű, nem közismert és nem adnak rá megoldást az irányelvek, de a technológiai ajánlások sem. Ilyenkor célszerű igénybe venni a Villas Hungária Kft. által nyújtott ingyenes szaktanácsadást.