2010. augusztus 23.

Esztétikus tűzvédő bevonat fa- és acélszerkezetekre

Esztétikus tűzvédő bevonat fa- és acélszerkezetekre

A Sika Unitherm biztonságos védelmet nyújt tűz, illetve hő hatásával szemben, és egyúttal kiemeli az acélszerkezet építészeti szépségét. Hő-, vegyi-, vagy mechanikai hatás nélkül semmiféle változás nem lép fel a kész bevonat összetételében, a tűzvédő hatás pedig korlátlan ideig megmarad.

Bár az acél nem éghető, a magas hő hatására mégis akár néhány perc után elveszítheti az anyag szilárdságának jelentős részét. Ennek eredményeként a szerkezet stabilitása, állékonysága nem garantált többé, és az épületszerkezet maradandóan károsodik.

A tűzvédő rendszer célja, hogy a maximális terhelést, az 500 oC kritikus hőmérséklet kialakulását – ameddig csak lehet – késleltesse, ezáltal biztosítva az épület kiürítéséhez szükséges időt.

A Sika Unitherm biztonságos védelmet nyújt tűz, illetve hő hatásával szemben, és egyúttal kiemeli az acélszerkezet építészeti szépségét. Hő-, vegyi-, vagy mechanikai hatás nélkül semmiféle változás nem lép fel a kész bevonat összetételében, a tűzvédő hatás pedig korlátlan ideig megmarad.

 

Esztétikus tűzvédő bevonat fa- és acélszerkezetekreLátványos, esztétikus szerkezet

A Sika Unitherm alig 1 mm vastag bevonata bőrrétegként simul rá az acélszerkezetre, hangsúlyozva a szerkezet látványos megjelenését még a bonyolultabb részletkidolgozásoknál is. A színezett Sika Unitherm fedőlakk alkalmazásával pedig még esztétikusabb hatás érhető el.

 

Habos védelem

Az acélszerkezetre felvitt Sika Unitherm vékony rétege erős hőhatásra aktiválódik. A tűzvédő bevonat endoterm reakció során az acélszerkezet felületén körülbelül centiméteres vastagságú szigetelő réteget képez. Ez hatékony védelmet nyújt, késlelteti a kritikus hőmérséklet elérését.

 

A fa, ami ellenáll a tűznek

A fát – természetes megjelenése miatt – sokoldalúan lehet alkalmazni. Mivel a fa gyúlékony, hatékony tűzvédelmet igényel különösen a középületek esetében. A pontosan méretezett faszerkezet tovább képes ellenállni a tűznek, mint gondolnánk. A Sika Unitherm képes megakadályozni vagy késleltetni a fa meggyulladását és a tűz továbbterjedését.

A Sika Unitherm olyan tűzvédő bevonat, mely a fára egyszerűen felvihető: ecseteléssel vagy szórással; színtelen vagy pigmentált változatban is.

Bár a bevonat nagyon vékony – nem rejti el a fa természetes szépségét – mégis képes megakadályozni a fa azonnali meggyulladását és a tűz gyors továbbterjedését. Így a teljes szerkezet teherbíró képessége tovább fenntartható.

Magas hő hatására a bevonat kb. centiméter vastag habréteggé alakul, ami hőszigetelésként funkcionál, és így késlelteti a fa lángra lobbanását. Ezenkívül ez a mikroporózus, széntartalmú, habszerű anyag elzárja a gyúlékony fafelülettől az oxigént, ezáltal akár nagy felület esetén könnyedén megakadályozza, hogy a lángok gyorsan terjedjenek.

 

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

04.2.2.6. Minden, amit a tervezők 2025. január 15-étől kötelező felelősségbiztosításáról tudni lehet! (Frissítés: 2024.10.29.)

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

Hol ismerhetők meg a jegyzői építésügyi hatóságok által kiadott engedélyek iratai?

Építésügyi hatósági hatáskör és foglalkoztatási feltételek 2024. október 1. napjától

épjog