A zebegényi templom – ahogy még sosem láttuk
A földön építettek – később daruval a helyére emelt – új toronysisakot a zebegényi templomnak, melynek homlokzatán mostantól látható a Kós Károly tervein még szereplő, de mindeddig meg nem valósult vakolatdíszítés. A munkálatokról a nagymarosi Hód Kft. ügyvezetője számol be.
Zebegény büszke lehet agilis, lokálpatrióta polgáraira, akik nem kisebb dolgot vettek a fejükbe, mint hogy a község szimbólumának számító, Kós Károly tervezte templomot építésének idén esedékes 100 éves évfordulójára teljes eredeti pompájában felújítják. Tervük végrehajtásához alapítványt gründoltak, és Kapás László plébános, valamint Csóka Árpád építészmérnök vezetésével nekiláttak az évtizedre való munkának.
A jelentős gyógyító beavatkozásra több lépcsőben került sor. Elsőként – mivel a templom vizenyős, feltöltéses területen épült – az átnedvesedett főfalakon kellett elvégezni az állagjavító beavatkozást. Ez 2002-ben szilikonemulziós, injektálásos technológia alkalmazásával, és a belső átnedvesedett vakolat 1,5 m-es sávban történő leverésével, új, légpórusos vakolatréteg felhordásával történt meg.
A következő lépés kivitelezésében cégünknek, a nagymarosi HÓD Kft.-nek már volt szerencséje aktívan is közreműködni. A templom teljes tetőhéjazatának felújítása az elöregedett lemezpalafedés hibái miatt már halaszthatatlan volt. A kivitelezés Csóka Árpád tervei alapján 2007-ben vette kezdetét. Cégünk a száz éves tetőszerkezet elöregedett elemeit kicserélte, a teljes tetőhéjazatot pedig a Tondach antikolt hódfarkú cserepével új ruhába csomagolta. Egyúttal veretes vörösréz bádogos szerkezettel ékesítette a műemléképületet. A 30 m magasban lévő toronysisak felújítását egy ismert, ám országszerte meglehetősen ritkán alkalmazott technológiai bravúrral oldottuk meg: daruval egészben leemeltettük a régi sisakot, a templomfal tövében felépítettük az eredetivel teljesen megegyező új toronysüveget, és ismét daruval helyére emeltük a 6 tonnás sisakszerkezetet. Azt mondani sem kell, hogy a 9 m magas, alul 5m átmérőjű toronysisak minden méretének pontosan egyeznie kellett az eredetivel. A tetőhéjazat és a sisak cserépfedésének kivitelezéséért a HÓD Kft. a Tondach Magyarország Zrt. „Évszázad tetője 2008” pályázatán műemlék kategóriában a III. díjat nyerte el.
A templom megújulásának következő állomásaként a főoltár mögötti három nagyméretű színes üvegablak teljes restaurálása, és külső védőüvegezése készült el 2008-ban.
Az idei évben végül elérkezett a műemléktemplom teljes megújulásának utolsó fázisa, amely egyszerre igényelt komoly beavatkozást föld alatt és föld felett. Szintén Csóka Árpád tervei alapján, és szintén a HÓD Kft. kivitelezésében került sorra a templomfal külső kerületének talajszint alatti drénezése, valamint a teljes külső homlokzatfelújítás. Előbbinél a főfalak tövében 1,7 m mélységig kiemeltük a meglévő talajréteget. A földárok aljába beépített dréncsőrendszer, a földalatti falszakaszra felhelyezett felületszivárgó domborlemez, valamint a visszatöltött 50 köbméternyi kulékavics hivatott együttesen biztosítani a földalatti falfelület átszellőztetését és a gyors talajnedvesség-elvezetést.
A homlokzatfelújítás volt kétségkívül a teljes felújítási folyamat leglátványosabb része. Annál is inkább, mert ezúton végre mindenki számára láthatóvá vált az eredeti Kós Károly terveken még szereplő, ám a későbbiekben mindeddig meg nem valósuló főhomlokzati díszítés. Az idei rendkívül csapadékos áprilisi-májusi időszakban a tagolt templomhomlokzat beállványozása, a régi vakolatréteg végletekig alapos leverése, az új vakolatrendszer és homlokzatfesték szakszerű felhordása szép kihívás volt.
Izgalmas feladat volt Fábián Dénes képzőművész – a Kós Károly által megálmodott mélyített homlokzati vakolatrelief aranykezű kivitelezője – számára a „napi betevő” friss, 1 napos vakolatot biztosítani 10 napon keresztül a négyzethálóra felosztott főhomlokzaton. E speciális technológia, a vakolatból kikapart díszítés – a vakolatrelief – csak 1 napos vakolaton kivitelezhető, a friss vakolat túl puha, az idősebb túl kemény.
A mű végül elkészült, és a Kós Károly megálmodta templom ékszerdobozként áll ismét Zebegény főterén. A templom újjászentelésére, centenáriumi püspöki szentmise keretében 2010. augusztus 1-én került sor. Köszönhetően a nagyvonalú támogatóknak, a Kós Károly Templom Közhasznú Alapítványnak, és Zebegény község lelkes lakóinak. Áldásos tevékenységük váljék Isten dicsőségére!
(A templomfelújítás folyamatáról számos érdekes fényképfelvétel látható a www.hod.hu honlapon is.)
Heininger Ferenc
a HÓD Kft. ügyvezetője