Amit az ásványgyapotokról tudni érdemes
A technológiai fejlesztéseknek köszönhetően módosult az Ursa üveggyapot szálszerkezete, olyan műszaki tartalmakat elérve többek között nyomószilárdság és dinamikai merevség tekintetében, melyeket eddig csak más anyagból készülő ásványgyapot termékek tudtak. Eközben megőrizte kiemelkedő hőszigetelő képességét, alakvisszanyerő erejét, így a beépítés közben is alacsony a termék sérülésének, összenyomódásának veszélye. Mindezt az eddig megszokott terméksúlyokhoz képest 30-40 százalékkal könnyebb kivitelben.
Miért éppen az üveggyapotra tegyük le a voksunkat?
Az Ursa üveggyapotok hőszigetelő képessége kiváló (λ=0,032–0,039 W/mK). Akusztikai szempontból a fizikai adottságok számítanak: az a legmagasabb teljesítményt nyújtó termék, amely hosszú, vékony, rugalmas szálakból áll. E tekintetben – alapanyaga és gyártástechnológiája okán – az üveggyapot akusztikai tulajdonságai a legkiválóbbak. Nemhiába az üveggyapotot alkalmazzák többségében könnyűszerkezetes falak, gipszkarton rendszerek hangszigeteléséhez, illetve teremakusztikai szigetelésekként is előszeretettel betervezett termék. A páraáteresztést illetően szintén verhetetlen az üveggyapot. Bár közel hasonló tulajdonságokkal bír mindegyik ásványgyapot, de a hidrofobizált üvegszálaknak köszönhetően még az anyagszerkezeten áthaladó pára sem okoz stabilitásvesztést vagy egyéb minőségi romlást – beépítés után sem. Mindemellett merev és alaktartó. És ez igaz nemcsak az újgenerációs Ursa Tectonic szigetelőtáblákra, hanem a régóta jól ismert sárga színű Ursa üveggyapotokra is. Az ásványgyapot termékek gyártása különböző alapanyagokból, magas hőmérsékleten történő olvasztással történik. Érdekes adat – számba véve a későbbi tűzállósági kérdéskört is –, hogy az üveggyapot szigetelések gyártásához szükséges üvegszálak megolvasztásához 1200 °C szükséges. Tűzvédelmi besorolás szerint az ásványgyapotok nem éghetők („A” kategória).
Környezettudatosság és egészség
Jelentős 2023-as Ursa gyártásfejlesztés a lignin kötőanyag folyamatosan növekvő arányú bevezetése. A természetbarát mivolt egyúttal egészségbarát is: az egészséges beltéri levegő záloga az üveggyapot szálasanyag szigetelések beépítése, amit igazol többek között a Blue Angel tanúsítvány.
A százalékos arányok szerepe
Alapanyag szempontból a környezettudatosságot a felhasznált nyersanyagtartalom tömege és az újrahasznosított, illetve frissen kitermelt nyersanyagok százalékos aránya határozza meg. Más, azonos műszaki teljesítményű ásványgyapotokkal összevetve, az üveggyapot gyártása körülbelül 30-40 százalékkal kisebb tömegű alapanyag felhasználásával történik. Az újrahasznosítottsági érték az üveggyapotok esetében körülbelül 80 százalék, tehát mindössze 20 százaléknyi „frissen kitermelt” anyagra van szükség a gyártáshoz. Az üveggyapot térfogatsűrűségét és újrahasznosítottanyag-tartalmát figyelembe véve világos, hogy az üveggyapot gyártása mintegy 90 százalékkal kevesebb, a természetből frissen bányászott alapanyagot igényel, mint egyéb ásványgyapotoké.
Az üveggyapot termékek életciklusuk végen teljes mértékben újrahasznosíthatók. Az alapanyagokból (üveg, kvarchomok) eredően az üveggyapot szigetelőanyagok az adott épületszerkezetet sem terhelik fölösleges súllyal, ami például egy felújításra váró régi és valószínűsíthetően már nem túl masszív tetőszerkezet esetében elsődleges választássá teheti ezeket a termékeket.
(x)