2024. október 21.

Vajon miért pont az üveggyapot…?

Vajon miért pont az üveggyapot…?

Nem kevés tényező esik latba, amikor kiválasztjuk az építőanyagokat, amelyeket szívesen beépíttetnénk egy adott épületbe. Nyilván fontos a beruházók számára az ár-minőség megfelelő aránya is, ám egyre inkább előtérbe kerül az egészség és ezzel szoros kapcsolatban a termékek környezetbarát mivolta.

Az URSA alaptermékeként jól ismert URSA DF 39 BiOnic és annak lignin kötőanyagos variációja, valamint az URSA TERRA 78Ph Bionic üveggyapotok gyártásánál is fontos szempont a magas újrahasznosított alapanyag-tartalom mellett az, hogy az összetevők természetes, megújuló forrásból nyerhetők legyenek. Minden URSA ásványgyapot szigetelőanyag 80%-ban újrahasznosított alapanyagból és további 15%-ban természetes és fenntartható erőforrásokból készül: fő nyersanyagaik közé tartozik az üveg és a természetben bőven előforduló kvarchomok. Ezzel jelentősen hozzájárulnak a szemétlerakókban elhelyezett hulladékmennyiség csökkentéséhez. Emellett a tekercsek és táblák erősen komprimált csomagolásuk révén kisebb teret elfoglalva szállításkor a transzportációs környezeti lábnyom is lényegesen alacsonyabb, mint más szigetelőanyag típusoknál. Fontos az is, hogy ezek a termékek hosszú életciklusuk végén sem kerülnek ki „szemétként” a környezetbe, sem mikroműanyagot, sem egyéb egészségre káros összetevőt nem tartalmaznak, és teljes mértékben újrahasznosíthatók. Mindent összevetve az URSA üveggyapotok teljesítenek mindent, ami az igényes vásárlók és a modern kori építőipar jogos elvárása az építőanyagok irányába.

Vajon miért pont az üveggyapot…?

 

Miért tartjuk a padlásfödém szigetelést költséghatékony megoldásnak?

Számos családi háznak nem építik be a tetőterét. Mivel a padlásfödém az épület legfelső olyan szerkezete, amely fűtött teret választ el fűtetlentől, ezért megfelelő hőszigeteléséről gondoskodni kell. Nem minden háztulajdonos van tisztában vele, hogy az „eredményes” téli ruhateregetés a padláson nem feltétlenül a ház energiahatékonyságát bizonyítja. A hideg padlástól nem szabad megrémülni: a padlástér fűtésére elvesztegetett energia a ház hasznosabb részeiben jobb szolgálatot tenne. Egy megfelelően szigetelt padlásfödém nyáron az épületben tartja a szobák hűtésére szánt energiát, télen a fűtési energiát, a padlástérben pedig a cserépfedés alatt közel ugyanolyan hőmérséklet lesz, mint a cserépfedésen kívül. Felújításnál is és új építésnél is komolyan kell venni tehát a padlásfödém szigetelését ahhoz, hogy ne legyenek fűtve észrevétlenül és fölöslegesen a használatlan hideg terek. A magastető szigetelendő felülete jóval nagyobb, mint a padlásfödémé – az eredményességet pedig lakórészként nem használt épületszintnél tökéletesen bizonyítja a költséghatékonyan kivitelezhető vízszintes födém szigetelése. Legyen zárófödém a padlásfödém!

Amennyiben nem járható* padlásfödémről van szó, könnyen és gyorsan megoldható a szigetelés, hiszen a gerendákon átvezetett fóliákra, a szarufaközökbe kell behelyezni az ásványgyapotot. Páraáteresztő fóliával történő lefedést követően (ami véd a portól és a szigetelőanyag felső 2-3 cm-ben is gondoskodik a levegő mozdulatlanságáról, ezzel javítva a hőszigetelési teljesítményt) kerülhet rá a ritkított deszkaburkolat. Az URSA DF 39, URSA DF 39 Lignin és az URSA TERRA 78Ph ásványgyapot szigetelőanyagok bármelyike tökéletesen megfelel a célnak, 30 cm vastagságban leterítve. Ha prémium megoldás az igény, akkor alacsonyabb hővezetési tényezőjű szálas szigetelőanyagból (URSA DF 37 vagy URSA TERRA 74 Ph) kisebb vastagságú is elég.

Hosszú távon gondolkodva jelentős rezsiköltség megtakarítható ezzel a költséghatékony és környezetbarát megoldással, amellyel egy újabb lépést tehetnek a háztulajdonosok az egyre kézzelfoghatóbb közelségbe kerülő „energiatakarékos otthon” fogalma felé.

További információ itt >>

(x)

* A szilárd burkolatú padlásfödém raktározás céljára is használható, terhelhető felület. Ha erre épp nincs is igény, akkor is érdemes legalább „szervizutakat” kialakítani járható felülettel pl. a kéménykürtő megközelítésére, tetőkibúvó elérésére stb. Ursa Salgótarján

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

Hol ismerhetők meg a jegyzői építésügyi hatóságok által kiadott engedélyek iratai?

Építésügyi hatósági hatáskör és foglalkoztatási feltételek 2024. október 1. napjától

Közzétették az új OTÉK tervezetét: 2025. januárjától jön a TÉKA (Frissítve: 2024.09.28.)

épjog