Garázskapu-felújítás öt lépésben
Sokak számára ismerősek lehetnek azok a helyzetek, amikor megfelelő szaktudás nélkül vágunk bele kisebb-nagyobb felújítási munkálatokba, reménykedve abban, hogy így időt vagy pénzt spórolhatunk. Többségében azonban a végeredmény sajnos nem a vártnak megfelelően alakul, végül így sokkal több gondot okozunk magunknak, mintha azonnal szakemberhez fordultunk volna. Nincs ez másként egy garázskapucserénél sem. Egy képzett szakember ismeri a különböző típusú kapukat, kiváló tanácsokat ad és szakszerűen beépíti a szerkezet összes elemét, így egy ilyen felújítási munkálat meglepően könnyen lebonyolítható. Az alább 5 pontban foglaltuk össze a szakszerű garázskapucsere legfontosabb lépéseit.
1.) A kapunyílás felmérése
Ahhoz, hogy a kapu tökéletesen illeszkedjen a garázs nyílásába, pontos mérésekre van szükség. Előfordulhat, hogy a garázs talaja, falai néhol lejtenek, de az előzetes felmérésnél a csöveket, vezetékeket is fontos figyelembe venni. A régebbi garázsok gyakran egyedi méretekkel rendelkeznek, így egyedi megoldásokat igényelnek. Ha ezeket a méréseket nem a legnagyobb precizitással végzik el, akkor a kapu tokja is hibásan lesz felszerelve, ez pedig a garázskapu nehéz futásához, zajos működéséhez vezet, legrosszabb esetben pedig az is előfordulhat, hogy a kapu egyáltalán nem nyitható fel.
2.) A régi kapu kiszerelése
Amikor a megfelelő szakemberek kiválasztásáról döntünk, akikre a munkálatok elvégzését bízzuk majd, érdemes szem előtt tartani azt a szempontot is, hogy vállalják-e a régi kapuk leszerelését, elszállítását, megsemmisítését. Ha a Hörmann szakkereskedőitől vásárolunk, és az ő szakembereikre bízzuk a beszerelést, akkor biztosak lehetünk benne, hogy ilyesmivel sem kell majd magunknak bajlódnunk. Õk gondoskodnak a régi kapu kiszereléséről és a lehető leginkább környezetbarát megoldással való megsemmisítéséről is. Emellett pedig azt is szakszerűen tudják megítélni, hogy a régi vezetősín és a tok alkalmas-e az új kapu beszerelésére, hogy így csupán a kapulapot kelljen majd kicserélni.
3.) A tok és a futósínek szerelése
A beszerelés első lépése az új tok és a futósínek összeállítása, melyekben majd nyitáskor az új kapu a födém alá fut. A szekcionált kapuk tokját általában közvetlenül a nyílás mögé csavarozzák a rendelkezésre álló hely jobb kihasználása érdekében, így nagyobb áthajtó-szélesség áll rendelkezésre a billenőkapukhoz képest. A garázskapuk nagy húzó- és nyomóerő alatt állnak, ha nyitott vagy zárt állapotban vannak, ezért különösen fontos, hogy a vezetősínek a megfelelő anyaggal legyenek a falhoz rögzítve.
4.) A kapu behelyezése
A következő lépés a szekcionált kapu egyes paneljeinek egymásra illesztése. Ha a kapu zárva van, a paneleket összekapcsoló elemek gyakorlatilag láthatatlanok. Az ujjbecsípés elleni védelemnek köszönhetően pedig nincsenek veszélyes helyek sem kívül, sem belül, sem pedig a zsanéroknál, így a gyerekek is biztonságosan játszhatnak a garázs környékén.
5.) Automatika és kiegészítők felszerelése
Manapság a garázskapuk nélkülözhetetlen tartozékai a meghajtások. Megfelelő elhelyezésükre azonban már a tervezés során gondolni kell: elég helyet kell számukra biztosítani a mennyezeten, illetve fontos, hogy a kapuval egy egységet alkossanak. A kiegészítők szakszerű felszerelésekor arra is figyelni kell, hogy rendeltetésszerűen működjenek az olyan fontos biztonsági funkciók, mint a lekapcsoló automatika, mely váratlan akadály esetén megállítja a kaput.
Mindezek után semmi más dolgunk nincs, mint a vadonatúj garázskapunk nyújtotta kényelmet és biztonságot élveznünk! Így tehát könnyen elkerülhetünk minden olyan bosszantó következményt, mint a legrosszabbkor bekövetkező meghibásodás, a nem megfelelő működés, a különböző balesetek vagy az elutasított jótállási kérelem. Ha tehát el szeretnénk kerülni a felesleges bosszankodást, ne habozzunk megfelelő szakemberhez fordulni akkor is, ha garázskapu-cserét tervezünk!
(x)