2024. július 29.

Ingatlan eladása mesterfokon: tedd fel a pontot az i-re!

Ingatlan eladása mesterfokon: tedd fel a pontot az i-re!

Ingatlant értékesíteni többféleképpen is lehet. Alul- vagy túlárazva, idő és energia rászánása nélkül, ímmel-ámmal, vagy teljes erőbedobással, a lehető legjobbat kihozva az egészből – mind az eladónak, mind a vevőnek. Kétféle ember van: aki az utóbbira esküszik, jó helyen jár, ugyanis nem kell szégyellnie magát a maximalizmusáért. Ha már kiadunk valamit a kezünkből, az legyen a minimum, hogy a maximumra törekszünk. Az ingatlan eladása esetén ez némi felújítással, jogi utánajárással és kreativitással jár.

 

 

Nyugaton már megoldották!

Amikor az ember hatékony megoldásokat keres, sok mindent tanulhat a nyugattól. Így van ez az ingatlanok eladásával kapcsolatban is. Igaz, kicsit még feljebb, északra, a skandinávokhoz utazunk most (is) a jó példáért.

Mi lenne, ha azt mondanánk, hogy Norvégiában részletes, 88 oldalas dokumentumot adnak át az ingatlanközvetítők a vevőknek az eladás előtt? Benne minden fontos információval: a nedvesség mérésétől kezdve szinte szó szerint az utolsó szalmaszálig átlátható és transzparens, hogy mi merre hány méter az adott lakásban vagy házban. Igen, messze van Norvégia – érdemes minél előbb elindulni, ha nem is a szó szoros értelmében, hanem a jó gyakorlatokat illetően.

 

Ingatlan eladása mesterfokon: tedd fel a pontot az i-re!

 

A legfontosabb lépések és utolsó simítások az értékesítés előtt

Magyarországon sem olyan rossz a helyzet azért. Ma már számos olyan cég és szakember van, akik segítenek gördülékenyebbé tenni az értékesítési szakaszt. Egyes vállalkozások kifejezetten arra szakosodtak például, hogy teljes körű műszaki felmérést végezzenek, a villanyhálózat felmérésétől kezdve a vizesedés lecsekkolásáig. Egy jó ingatlanközvetítő pedig észreveszi azokat az apróságokat is, amiket mi magunk aligha – nem beszélve a jogi folyamatok kipipálásáról, amit valószínűleg a hátunk közepére sem kívánunk.

 

Értékbecslés, avagy az ingatlan eladásának alfája és omegája

A végére is tehetnénk, mégis fontos ezzel a ponttal kezdeni. Az ingatlan értékbecslés ugyanis olyan plusz pont minden ingatlan eladása előtt, amit ki kell emelni. Ezáltal kapjuk meg a reális, valós árat, így olyan előkészületi lépésről van szó, aminek hiányában jó szívvel egyetlen lakást vagy házat sem érdemes eladni. Akkor sem, ha egyébként a szomszédban eladtak egy szinte ugyanolyan ingatlant 100 millióért. Sok olyan dolog van ugyanis, amit szabad szemmel észre sem lehet venni, vagy épp nem lehet jól felmérni.

 

Teljes körű műszaki állapotfelmérés

Amikor az ember kiad valamit a kezéből, úgy teszi azt, hogy tiszta a lelkiismerete és jelen esetben akár ő maga is beköltözne az adott ingatlanba. Fontos ugyanis, hogy a vevő tisztában legyen annak valódi állapotával. Ehhez elengedhetetlen az alapos műszaki állapotfelmérés, ami feltárja az esetleges rejtett hibákat, mint például a falakban megbúvó nedvesség, a villanyhálózat elavultsága vagy a tetőszerkezet gyengeségei.

A részletes szakvélemény nemcsak a vevő bizalmát erősíti, hanem az eladónak is segít reális árat meghatározni, elkerülni a későbbi vitákat, félreértéseket – amelyek akár hosszú jogi procedúrával is járhatnak. Az sem túl szép, amikor utólag derül ki, hogy egyébként penészedik a fal, csak a vevő nem tudott róla.

 

Apró, zavaró dolgok és rejtett hibák korrekciója

Mielőtt piacra dobnánk az ingatlant, érdemes időt és pénzt áldozni az apró, de zavaró hibák javítására. Legyen szó csöpögő csapról, nyikorgó ajtóról vagy a falakon lévő repedésekről, ezek a kis problémák elriaszthatják a potenciális vevőket. Az esztétikai hibák kijavítása és a rejtett problémák megoldása jelentősen javíthatja az ingatlan piaci értékét és vonzerejét.

 

Home staging – az élhető ingatlan megteremtése!

Az ingatlan eladás során a home staging igazán az, amivel feltesszük a pontot az i-re. A cél, hogy minél vonzóbbá és élhetőbbé tegyük a lakást vagy házat az új vevő számára. Rendezzük át a bútorokat, tegyünk ki dekorációkat, fessük újra a falakat – a kreativitásunknak legfeljebb a képzelet szabhat határt. A jól megtervezett home staging növelheti az ingatlan értékét, valamint növeli a vásárlási szándékot is.

 

Tulajdoni lap, szerződéskötés és jogi lépések

Az ingatlan eladásának jogi részletei sokszor bonyolultak lehetnek, ezért kulcsfontosságú, hogy minden dokumentum rendben legyen. A tulajdoni lap frissítése, a szerződéskötés, valamint az összes jogi lépés pontosan és szakszerűen történjen. Egy tapasztalt ügyvéd vagy ingatlanközvetítő segíthet az esetleges buktatók elkerülésében, biztosítva a folyamat zökkenőmentes és problémamentes lezárását.

 

Ingatlan eladása mesterfokon: tedd fel a pontot az i-re!

 

Eladó és vevő között a jó ingatlanos képezi a hidat

Az eladó és a vevő, valamint az értékesítés és a vásárlás olyanok egymással szemben, mint mondjuk Buda és Pest – köztük a Dunával. Ezért is van szükség olyan szakemberre, aki kialakítja a hidat a két oldal között, és gördülékenyebbé teszi az egész folyamatot. Ő az, aki segít összehangolni az igényeket, megoldani a felmerülő problémákat, és biztosítja, hogy mindkét fél elégedett legyen – és tényleg jól is járjon – a tranzakció végén. A szakmában gondolkodóknak pedig az Értékesítőszak.hu oldalán elérhető ingatlanos képzések segítenek olyan közvetítővé válni, amilyet minden eladó és vásárló megérdemel a piacon.

 

(X)

 

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

Hol ismerhetők meg a jegyzői építésügyi hatóságok által kiadott engedélyek iratai?

Építésügyi hatósági hatáskör és foglalkoztatási feltételek 2024. október 1. napjától

Közzétették az új OTÉK tervezetét: 2025. januárjától jön a TÉKA (Frissítve: 2024.09.28.)

épjog