Komfortossá újÃtott tetÅ‘terek

Az elmúlt évtizedekben tetÅ‘szigetelés gyanánt rosszabb szigetelÅ‘ képességű (λD=0,042–0,045 W/mK) és kis vastagságú – jó, ha 10 cm vastagságot elérÅ‘ – anyagokat épÃtettek be a 15 cm magas szarufák közeibe, csak egy rétegben. Mivel a fa igen rossz szigetelÅ‘, a szarufáknál vonalmenti hÅ‘hidak keletkeztek. JellemzÅ‘en a belsÅ‘ oldalon a burkolat mögé gyakran teljesen más célra gyártott mezÅ‘gazdasági fóliákat, kátránypapÃrokat helyeztek, ami páratechnikailag messze nem megfelelÅ‘.
A rossz anyagválasztáson túl a szakszerűtlen kivitelezés is súlyos következményekkel járt: a fóliaátlapolások leragasztásának hiánya, a belsÅ‘ oldali páratechnikai fólia – elektromos vezetékek általi – átlyukasztása, illetve a csatlakozó szerkezetekhez (válaszfal, fÅ‘fal, térdfal) történÅ‘ hozzáragasztás teljes hiánya is gyakran elÅ‘fordult. Hiányzott a cseréptartó lécek alatti ellenléc és az átszellÅ‘ztetett légrés, vagy nem volt biztosÃtva a megfelelÅ‘ be-, illetve kiszellÅ‘zés az eresz vonalában és a tetÅ‘gerinc környékén, ezért a levegÅ‘, ami hűthetné a felforrósodott fedés alatti légteret és az alatta lévÅ‘ szerkezetet, sem tud keringeni. Ez nyáron a szigetelés hatékonyságát nagymértékben rontja, télen pedig a bejutó porhó és csapadék akadályoztatott lefolyása miatt a cseréptartó lécek elkorhadhatnak azokon a pontokon, ahol felülnek a szarufára. A fedés megcsúszhat az eresz irányába, vagy be is szakadhat. A tetÅ‘szerkezet hőátbocsátási képessége siralmas az elért körülbelül 0,408 W/m2K értékkel. A régi beépÃtett tetÅ‘terek élhetetlenek: nyáron melegek, télen kifűthetetlenek, nedvesednek és penészesednek.
Egy hagyományos – szarufa közötti és alatti – szigetelés esetén a szarufák felsÅ‘ felülete télen teljes szélességében kint van a hidegben, ebbÅ‘l kifolyólag hűti a szigetelt szerkezetet. Lehet kompenzálni a szerkezet sajátossága miatt létrejövÅ‘ hÅ‘veszteséget, ha a tervezés során a szarufa alatti második réteg szigetelést energetikailag túlméretezzük. A nagy (minimum 10-15 cm) vastagságú szigetelés viszont befelé hizlalná a tetÅ‘szerkezetet, épületszerkezeti szempontból nem optimális vázszerkezettel és rögzÃtéstechnikával, ráadásul ár-érték arányban sem biztos, hogy megéri.
MagastetÅ‘ metszete felújÃtás elÅ‘tt…
…és után
A problémák végleges megszüntetéséhez újragondolt rétegrendre van szükség. Tökéletes megoldás az Ursa komplex XPS bakos tetÅ‘szigetelési rétegrendje, amely kÃvülrÅ‘l valósÃtható meg az Ursa BiOnic ásványgyapot, zártcellás Ursa XPS és Ursa Seco tetÅ‘fólia termékeinek kombinált alkalmazásával. A kifelé hizlalt tetÅ‘szerkezetben megmaradhat a belsÅ‘ burkolat, a szarufa és a nem sérült tetÅ‘cserepek is.
A bármely szerkezeti kialakÃtásnál alkalmazható módszer lényege: a szarufákra mintegy hÅ‘szigetelÅ‘ rétegként kerül rá az XPS bak, aminek következtében a vonalmenti hÅ‘veszteség minimálisra csökken. A vonalmenti teherátadásban is komoly statikai szerepet tölt be, Ãgy a tetÅ‘szerkezet alkalmassá válik a kiváló műszaki paraméterekkel rendelkezÅ‘, de nem terhelhetÅ‘ Ursa ásványgyapot termékek megfelelÅ‘ vastagságban történÅ‘ beépÃtésére is.
A meglévÅ‘ rétegek (cserépfedés, tartólécek, fóliák, régi hÅ‘szigetelés) elbontása után csak a belsÅ‘ burkolat marad. Elé Ursa Seco Pro 2 páratechnikai fólia kerül a szarufákon áthajtva, a szarufák tövénél leszorÃtó léccel, szegezéssel rögzÃtve, a fóliatoldásokat a felületfolytonosság és légtömörség biztosÃtása céljából egymáshoz ragasztva Ursa Seco Pro KP öntapadó ragasztócsÃkkal.
A szarufák magasÃtása és hÅ‘hÃdmentesÃtése minimum 7,5 cm széles Ursa XPS bakokkal történik, amelyek a teherhordó-teherátadó és hÅ‘hÃdmegszakÃtó Ursa XPS zártcellás keményhab polisztirol termékbÅ‘l, valamint egy minimum 5 cm vastag leszorÃtó staflifából állnak. A szarufákra csavarozott bakok magassága 20-30 cm, közeit teljes magasságukban ki kell tölteni szoros toldással beépÃtett Ursa ásványgyapottal.
A szerkezetet kÃvülrÅ‘l a légtömören és felületfolytonosan átlapolt-ragasztott Ursa Seco Pro 0,02 páraáteresztÅ‘ tetÅ‘fólia zárja, az XPS bakokra csavarozással vagy szegezéssel rögzÃtett minimum 5 cm magasságú ellenléccel. Az eresz vonalában légbevezetést, a gerinc magasságában kivezetést kell kialakÃtani, hogy a légrésben a levegÅ‘ az eresz vonalától egészen a tetÅ‘gerincig áramolni tudjon. A cseréptartó lécek elhelyezése után már készülhet is a cserépfedés.
Élhető lesz a tetőtér az átgondolt, komplex Ursa rétegrend alkalmazásával. A szigetelési és páratechnikai hibák kiküszöbölésével eltűnnek a szélsőséges hőmérséklet-ingadozások, és nem támad többé a penész sem, mert megelőzzük a falnedvesedést.