Penész és málló vakolat ellen – falmentő megoldás lépésről lépésre

Magyarország épületállományának jelentős része elöregedett, a lakott ingatlanok több mint 60 százaléka 1980 előtt épült, és számos házban találkozhatunk a kapilláris nedvesség okozta problémákkal. Hogyan újíthatók fel ezek az épületrészek?
A régebbi épületek gyakran nem rendelkeznek megfelelő vízszigeteléssel, vagy az idő múlásával az eredeti szigetelőréteg hatékonysága csökkent, esetleg a kivitelezés közben nem sikerült valamit jól kivitelezni. Ennek következményeként a talajból felszívódó nedvesség utat talál magának az épületben, károsíthatja a falazatot – jelenlétét észrevehetjük a lepergő falfestékekről, a vizes, nedves falakról, a dohos szagokról, a penészes felületekről. Hosszú távon szerkezeti problémákhoz vezethet és penészedéshez kapcsolódó egészségügyi problémákat is okozhat.
Mit tehetünk, ha a mi házunk is érintett ebben a problémában?
A Mapei kétlépéses megoldása: a Mapestop Cream krémes állagú injektáló anyag és a Poromap szárítóvakolat-rendszer együttes használata, mely hatékonyan csökkenti a falak nedvességtartalmát, megakadályozza a további károsodást és biztosítja a hosszú távú védelmet.
1. lépés: Mapestop Cream – Injektálás a nedvesség terjedésének megállítására
A Mapestop Cream speciális, használatra kész, szilánbázisú injektáló krém (hidrofobizáló gél), mely közvetlenül a falazatba juttatva kémiai gátat képez a felszívódó nedvességgel szemben. Ez megakadályozza és/vagy jelentősen csökkenti, hogy a kapillárisokon keresztül további nedvesség szívódjon fel a falazatba. Könnyen alkalmazható, rendkívül hatékony és tartós. A terméket egyszerű fúróberendezéssel a falazatba fúrt furatsorba kell injektálni. A Mapestop Cream beinjektálása után körülbelül egy hét alatt szétterjed a falazaton belül, és víztaszító gátat képez, amely megállítja a felszálló nedvességet. Hogyan működik? A Mapestop Cream aktív összetevői behatolnak az aljzatba és a falazatban található szilícium-dioxiddal reagálva hidrofobizáló réteget képeznek, amely szétterjed, és anélkül állítja meg a felszálló nedvességet, hogy hatással lenne a fal légáteresztő képességére.
A nedvesedő falazat nagyságától függően választhatunk a 280 ml-es, 600 ml-es és 20 kg-os Mapestop Cream kiszerelések közül. Kisebb, lokális falazatszakaszok javításához célszerű lehet a kisebb kiszerelést választani, míg egy teljes ház esetében a vödrös kiszerelés a jó választás. A 280 ml-es kartusos kiszereléshez szilikonkinyomó pisztolyra és a Mapestop Cream Tool 280 injektálócsőre van szükség, a 600 ml-es hurkás kiszereléshez kinyomópisztolyra (pl. a Mapei Gun 600 Pro) és Mapestop Cream Tool 600 injektálócsőre, míg a 20 kg-os kiszerelést jellemzően már injektáló gép segítségével juttatják be a falazatba fúrt lyukakba. A lyukak fúrásához csak egy fúróra van szükség és már készíthetők is a furatok. Nézzük meg hogyan!
Hogyan kell előkészíteni a falazatot? Mennyi anyagra van szükség?
Fúróval készítsen furatsort a falazatba az ábra szerint, a falazat típusától függően. A 12-es számot jegyezzük meg: a furatok átmérője 12 mm legyen, és egy sorban, maximum 12 cm távolsággal, és körülbelül 12 cm-rel a talajszint felett készítsük el a furatokat. A furatok mélysége 5 cm-rel legyen kevesebb, mint a fal teljes vastagsága (ide is szét fog terjedni a krémes anyag, a falvastagság ismeretében a fúrószárat egy szalaggal megjelölve könnyen tudjuk, hogy meddig kell fúrnunk a falazatba.)
Téglából, falazóblokkokból vagy egyenletes formájú kövekből készült falazat esetén a vízszintes furatokat a habarcsrétegbe készítsük. Egyenetlen formájú kövekből készült falazat esetén fúrjuk a lyukakat a habarcs vonalát követve, a lehetőség szerinti legegyenesebb vonalban. Ha a szerkezet rendkívül porózus, a furatok készülhetnek közvetlenül az építőelemekbe is. A krém injektálása előtt tisztítsuk ki a furatokat, távolítsuk el a port és a laza anyagokat, és a kiegészítő segítségével, a furatok teljes kitöltésével már injektálható is a krém a falazatba. A szükséges Mapestop Cream mennyisége az ábrán látható táblázat segítségével számítható.
A Mapestop Cream a nedvesség utánpótlását akadályozza meg, de nem távolítja el a falazatban már jelen lévő sókat és nedvességet. Ezért kell az injektálással egyidőben szárítóvakolat-rendszert is alkalmazni a nedvesedő falazat magasságában, jellemzően körülbelül 1,5-2 méteres magasságban. Itt az első lépés a nedvesedő zóna meghatározása (ami leggyakrabban jól látszik is a falazaton) és az első feladat a régi vakolat nyers építőanyagig történő eltávolítása.
2. lépés: Poromap szárítóvakolat-rendszer – A falazat kiszáradásának elősegítése és a falazatban található sók tárolása
A Poromap szárítóvakolat-rendszer jellemzően 3 rétegből áll: egy előfröcskölő vagy gúzoló habarcsból (Poromap Előfröcskölő), erre a rétegre kell felhordani a Poromap Szárítóvakolatot minimum 2 cm, maximum 3 cm egyrétegű vastagságban, majd a rendszert a finomszemcsés Poromap Finitura Civile vagy a durvaszemcsés Poromap Finitura Granello simítóhabarcs teszi teljessé. Ezután következhet a festés.
A régi vakolat eltávolítása után a nyers falazatot először tisztítsuk meg vízzel a sókivirágzástól, a felületén jelen lévő sóktól. Ezután a Poromap Előfröcskölő (gúzoló) anyag kerül fel közvetlenül a megtisztított falazatra kb. 5 mm vastagságban. Az előfröcskölő réteg alkalmazásának célja, hogy megfelelően homogén felületet képződjön a szárítóvakolat számára, növelje a tapadást, illetve, hogy megakadályozza a falazatban lévő sók túl korai vándorlását a szárítóvakolat megkötése előtt. A Poromap Szárítóvakolat egy speciális sóálló és makropórusos vakolat, amely jó páraáteresztő képessége révén megkönnyíti a falazatban lévő nedvesség természetes kipárolgását, miközben makropórusaiban képes tárolni a falazatban található sókat és így a régi falazat helyett esztétikus, jól működő száraz felületet képez. A Poromap Finitura simítóhabarcsok finomszemcséjű, a szárítóvakolathoz hasonlóan szintén sóálló, páraáteresztő és mészbázisú természetes felületképző anyagok, melyek segítségével tudjuk kialakítani a felújított falszerkezet kívánt esztétikus felületét.
Alkalmazásuk után a falfelület lefesthető például a nagy páraáteresztő képességgel rendelkező Silancolor Pittura Zero festékkel. Poromap Finitura Civile-lel finomabb felületi megjelenés érhető el (az adalékanyagok legnagyobb átmerője 0,4 mm), míg a Poromap Finitura Granelloval készített falazat durvább megjelenésű eredményt ad (az adalékanyagok legnagyobb átmérője 1 mm).
Mennyi anyagra lesz szükség a Poromap szárítóvakolat-rendszerből a felújításhoz?
Az alábbi anyagmennyiségekkel számolva tudjuk meghatározni, hogy a felújításhoz körülbelül mennyi anyagra lesz szükségünk:
- Poromap Előfröcskölő: 7,5-8 kg/m² (5 mm rétegvastagsághoz)
- Poromap Szárítóvakolat: 11-12 kg/m² (minden cm rétegvastagsághoz)
- Poromap Finitura Civile: 1,3 kg/m² (minden mm rétegvastagsághoz)
- Poromap Finitura Granello: 1,3 kg/m² (minden mm rétegvastagsághoz)
A Poromap előfröcskölő és a Poromap szárítóvakolat mind kézi, mind gépi felhordásra alkalmas.
A Poromap Szárítóvakolat-rendszer mindaddig ellátja a funkcióját, amíg a vakolat belsejében lévő valamennyi makropórus teljesen meg nem telik sókkal. Mivel a makropórusok teljes telítődéséhez szükséges idő függ a felújítandó falazatban lévő oldott sók mennyiségétől, ezért nem lehetséges az ilyen típusú vakolatok tartósságát előre meghatározni.
Ha a felújítandó szerkezet nagymértékű kapilláris nedvesség felszívódásának és magas koncentrációjú oldott sóknak van kitéve, első lépésként mindenképpen hozzunk létre vízszintes kémiai gátat Mapestop Cream felhasználásával, hogy amennyire csak lehetséges, csökkentsük a nedvesség felszívódását a falazatba, mielőtt a szárítóvakolatot bedolgozzuk.
Mire figyeljünk még?
Nedvesedő falazatok felújításkor – még akkor is, ha készült utólagos vízszigetelés – kerülni kell a gipszes anyagok használatát. Ez különösen igaz a villanyszereléshez használt rögzítőgipszekre. A gipsz egyrészt nedvesség hatására visszalágyulhat, de ez lenne a kisebb gond, a nagyobb az, hogy a gipsz felveszi a környezetéből a nedvességet. Felújítóvakolatok alatt tehát mindenféleképpen cementes vagy meszes habarcsot, például a Lampocem gyorskötő cementes rögzítőhabarcsot használjunk a villanyszerelési szerelvények rögzítésére.
(x)