Bitumenes lemezek kiválasztása és alkalmazása lapostetőkön
Napjainkban élénk szakmai vita folyik arról, hogy a lapostetők szigetelésénél milyen bitumenes szigetelőanyagokat kell alkalmazni. Hazai tapasztalatok szerint ugyanis a hagyományos oxidbitumenes lemezek tartósság tekintetében messze elmaradtak az elvárásoktól.
Élettartam tekintetében az oxidbitumenes lemezek 5-10 évnél többre nem képesek, rugalmasságuk és UV-állóságuk rendkívül kicsi, ennek ellenére az egyenes rétegrendű lapostetők felújításánál – az alacsony bekerülési ár miatt – szokatlanul nagy a felhasználtságuk. Ezeken a lemezeken természetesen rövid időn belül megjelennek a tönkremenetel látható jelei.
Egy 1968-ban végzett kísérletsorozat eredményeként ismerte meg a szigetelő szakma az SBS elasztomer bitument, amely mindmáig a legmegbízhatóbb szigetelőanyag. E minősítést rendkívül kedvező rugalmasságának, jó tapadó- és repedésáthidaló képességének, valamint kiemelkedően jó hideghajlíthatóságának (-20 és -40 °C között) köszönheti. Mérnöki létesítmények szigeteléséhez – kevés kivétellel – bármikor ajánlható.
Egyenes rétegrendű lapostetők szigetelése
Az egyenes rétegrendű lapostetők legfontosabb szigetelőrétege a párazáró réteg. Már építési fázisban lehet a készülő tető ideiglenes vízszigetelő rétege, ha fektetésekor az anyagfolytonossági követelmény is teljesült.
A párazáró réteg kiválasztásának szempontjai:
- kedvezően magas Sd érték (≥ 1500-3000 m);
- igen alacsony éghetőanyag-tartalom;
- csekély fajlagos felületi égéshő (~ 8000 kJ/m2);
- elhelyezve járható, taposható legyen, főleg trapézlemez födémek esetén (öntapadó SBS);
- ideális tapadás acél- és betonfelületekhez (öntapadó SBS);
- alufólia hordozóbetétes oxidbitumenes lemezek (minimum 3 mm vastag), Sd > 1500 m;
- öntapadó, bitumenes, felső oldalán erősített alufólia-kasírozású párazáró rétegek.
Lapostetők szigetelésekor fontos szempont, hogy az aljzat mennyire szilárd/lépésszilárd, ezért a hőszigetelésnek megfelelő szilárdsággal kell rendelkeznie, akár EPS, akár szálas hőszigetelő táblákból készül. A kétrétegű szigetelés élettartamát alapvetően ez határozza meg.
Az alátétlemez kiválasztását részben a rögzítés megoldása befolyásolja. Mechanikai rögzítés esetén csak üvegszövet vagy poliészterfátyol-betétes lemezek alkalmazhatók.
Az alátétlemez kiválasztásának szempontjai:
- a rögzítő dübel visszaszúródás- és hőhídmentes legyen;
- az alátétlemez, ha rugalmas az aljzat, csak SBS modifikált bitumenes lehet;
- dübelezésnél csak GG vagy PV hordozóbetétes lemezek választhatók.
A zárólemezt éri a klimatikus hatások mindegyike, ezért annak beépített fényvédelemmel (például palazúzalék hintéssel) kell rendelkeznie.
A zárólemez kiválasztásának szempontjai:
- modifikált SBS bitumenes anyagú (-25/+100 °C legyen);
- rugalmas hordozóbetéttel (800/800) (PV) rendelkezzen;
- a szigetelőlemez – az alátétlemezzel együtt – a Broof (t1) követelménynek feleljen meg.
Az egyenes rétegrendű tetők gyakran egyrétegű, vastagbitumenes lemezzel készülnek. Ennek nagyobb ugyan a kivitelezői kockázata, de bekerülési költsége kedvezőbb az előzőekben ismertetett rendszerekénél.
Az egyrétegű bitumenes szigetelőlemez kiválasztásának követelményei:
- a termék egyrétegű szigetelésre minősített legyen;
- nem lehet oxidbitumenes anyagú;
- hordozórétege méretstabilizált poliészter fátyol legyen;
- hőállósága elasztomer (SBS) bitumenes lemez esetén legalább 100 °C, plasztomer (APP) bitumenes lemez esetén legalább 130 °C legyen;
- hideghajlíthatósága SBS-lemez esetén -20 °C, APP-lemez esetén -15 °C legyen;
- vastagsága legalább 5 mm legyen;
- szakítóerő hosszirányban legalább 800 N, keresztirányban legalább 700 N legyen;
- szakadási nyúlása mindkét irányban legalább 40 százalék legyen;
- a szigetelőlemez fényvédelemmel ellátott vagy különlegesen UV-álló legyen;
- a vízszintes és függőleges felületek csatlakozásaihoz, valamint a részletképzésekhez mindig két réteg szigetelés készüljön;
- a gyártó legalább 10 év garanciát vállaljon a vízzáróságra.
Fokozott kockázati szintű tetőszigeteléseknél, amikor is a belső tér rendeltetése megkívánja a nagyobb vízhatlansági garanciát a tető karbantartási lehetetlensége vagy annak korlátozottsága miatt, vagy a szigetelés szavatossági igénye meghaladja a 10 évet, akkor a K2 kategória követelményei szerint magasabb teljesítőképességű szigetelés vagy szigetelési rendszer tervezendő.
Fordított rétegrendű lapostetők szigetelése
Fordított rétegrendű lapostetők szigetelésénél a kiválasztás szempontjai egyszerűbbek, mivel itt párazáró réteg nem szükséges, mert a kétrétegű bitumenes szigetelés az aljzatra/födémre ragasztva kedvezően nagy párazárással rendelkezik.
A lemez kiválasztásának szempontjai:
- a szigetelés mindig két réteg SBS bitumenes lemezből legyen;
- az alátétlemez G, GG, üvegszövet betétes, minimum 4 mm vastag legyen;
- a zárólemez PV-hordozóbetétes, minimum 4 mm vastag legyen.
A szigeteléstől függetlenül további két fontos szempont:
az alkalmazott hőszigetelés csak zártcellás, profilozott illesztésű, azaz XPS-hab lehet, illetve a leterhelés alá vízlevezető fátyol tervezendő, hogy a hőszigetelés közé a víz ne tudjon bejutni. Itt jegyzendő meg, hogy a csomópontok tervezésére kiemelt figyelmet kell fordítani, hogy azok hőhídmentes megoldásúak lehessenek.
Haraszti László