Bitumenes szigetelésű lapostetők felújítása
Tudomásul kell venni, hogy a lapostetők felújítása minden esetben egyedi feladat, a tapasztalt beázások okai és körülményei nem általánosíthatók. Ezért a felújítási munkák előtt mindig helyszíni vizsgálatot kell tartani, aminek eredménye alapvetően meghatározza a további lépéseket.
A helyszíni vizsgálat nélkülözhetetlen
1. Szemrevételezéssel kell vizsgálni:
- Megfelelőek-e a tető lejtései, pontra vagy vonalirányban kialakítottak?
- A tetőösszefolyók helye, száma és mérete megfelelő-e?
- Milyen állapotúak az attika- és ereszszegélyek?
- Készültek-e bádogos szerkezeti dilatációk?
- Vannak-e salak- és páraszellőzők, azok működőképesek-e?
- Milyen állapotúak a csőáttörések és a tetőfelépítmények?
- Milyen a szigetelőlemez állapota, van-e rajta fényvédelem, jelentkeztek-e rajta gőzhólyagok, hullámok, gyűrődések, azok hol és hogyan helyezkednek el stb.
2. Feltárással (amit mindig a födémig kell végezni) megállapítandó:
- Az egyes rétegek anyaga, vastagsága, nedvességtartalma elegendő információt ad a födém állapotáról.
- Meg kell vizsgálni a meglévő hőszigetelés alatti párazárást (ez ugyanis többször be van építve, de nem működik).
- A hőszigetelés anyaga, állapota és vastagsága eldöntheti, hogy a szerkezet elbontandó vagy megtartható.
- Ellenőrizni kell a vízszigetelő lemezek egymáshoz tapadását.
3. Számítással lehet pontosan meghatározni:
- Van-e párakicsapódás-veszély a tetőszerkezet valamely rétegében?
- Elegendő számú és keresztmetszetű lefolyó van-e beépítve?
- Alkalmas-e a tető a szélszívás igénybevételét elviselni?
- Terhelhető-e még a tető, növelhető-e a felújításkor az önsúlya?
A vizsgálatok eredménye meghatározza a szükséges lépéseket
A teljesen elázott hőszigetelés nem tartható meg, hiszen annak kiszáradása lassú, nehézkes, közben környezetének szerkezeteit tartósan károsítja, elnedvesíti. A hőszigetelés megfelelősége mellett arra is figyelni kell, hogy a beltéri felületek hőmérséklete használati pára jelenlétekor se okozzon kedvezőtlen mértékű páralecsapódást (kapilláris kondenzációt), mert ez penészesedést eredményezhet vagy éppen fenntartja, sőt fokozza azt.
Kiegészítő vagy új hőszigetelés – akárcsak új vízszigetelő anyag – elhelyezésekor a szigetelőanyag rögzítésének módját a hőszigetelés anyaga, valamint a meglévő tetőfelület átnedvesedésének, átázottságának mértéke határozza meg. A rögzítés lehet:
- terheléses (kavics, betonlap, terasztető, zöldtető stb.);
- ragasztásos (forró vagy hideg bitumen, hidegragasztó, PUR-hab stb.);
- mechanikus (például különböző típusú dübelekkel).
A lejtés mindenütt legalább 2 százalékos legyen (vápában minimum 1,2-1,5 százalékos). Ha szükséges, lejtéskorrekciót is végre kell hajtani:
- cementbázisú lejtésképzőkkel (minimális vastagság az alkalmazási előírások szerinti);
- bitumenbázisú lejtésképzőkkel (SBS bitumenes emulzió + kvarchomok vagy valamilyen őrlemény + cement vagy Icopal Villaplan).
Számítani kell arra, hogy a kész aljzatok hőhatás és szerkezetmozgás (dilatáció, hőtágulás, lehajlás, szerkezeti elemek csatlakozásának elmozdulása stb.) miatt különböző irányban és mértékben elmozdulhatnak. Az elmozdulások helyére, irányára és nagyságára vonatkozó információk a helyszíni szemlén teljes körűen beszerezhetők.
A tetőfelújítások leggyakoribb kérdése: milyen lemezekkel és hány rétegben készüljön a vízszigetelés? Ezt is több tényező határozza meg:
- Mennyire nedves, átázott a tető felülete? (Nedves tetőhöz ugyanis csak páraelvezetéssel rendelkező alátétes lemezek alkalmazhatók.)
- Készül-e kiegészítő hőszigetelés? (Ha igen, a mechanikus rögzítés vagy ragasztás nem nélkülözhető.)
- Milyen lesz az új vízszigetelés rögzítése?
- Mennyire legyen időálló a szigetelés? (Oxidbitumenes lemezeknél csak 5 év, modifikáltaknál 10–45 év a vízzáróság garanciája.)
- Egyenes rétegrendű lesz-e a tetőszerkezet vagy takart (azaz fordított rétegrendű, leterhelt tetőszerkezet)?
- Milyen módon valósul meg a felső/záró szigetelőlemez napsugárzás elleni fényvédelme? (Törekedni kell az élettartam-növelő felületi bevonat alkalmazására.)
Ha csak a vízszigetelést kell felújítani
Elsődlegesen el kell dönteni, hogy a felújítás csak a vízszigetelésre korlátozódik vagy kiegészítő hőszigeteléssel együtt készítik. Ha csupán a vízszigetelés felülete lesz felújítva, a lejtéskorrekció végrehajtása után a felületet perforálni kell. A perforáció elkészítése előtt a szigetelni kívánt felületet Siplast Primer Speed SBS bitumenes kellősítővel kell bevonni. A szerkezet kedvező kiszáradása érdekében általában négyzetméterenként 3-4 darab 20 mm átmérőjű lyukat kell a meglévő szigetelésbe mélyíteni úgy, hogy az leérjen a betonaljzatig vagy a hőszigetelés felső harmadáig.
A következő lépés a felújítólemez kiválasztása, melyek egy- vagy kétrétegű rendszerek lehetnek. Egyrétegű rendszernél a választott SBS (elasztomerbitumenes) lemez általában 5 mm vagy ennél vastagabb, míg az alátét- és zárólemezből álló kétrétegű rendszerek összvastagsága minimum 6,5-7 mm.
A lapostető-felújításokhoz az Icopal Villas Kft. hosszú élettartamú megoldást javasol: a kellősített felületén páraelvezető csatornával gyártott, alsó részén ragasztósávval ellátott lemezek közvetlenül fektethetők, és az enyhe lánghatás eredményeként aktívvá váló ragasztóanyagnak köszönhetően gyorsan a felújítani kívánt tetőfelülethez ragadnak. A kész szigetelés felületére alumíniumpigmenteket tartalmazó, élettartam-növelő Silver Primer Speed Varnish SBS bevonat felhordása ajánlott, ami 4–6 évvel meghosszabbítja a tetőszigetelés élettartamát. Szakszerű kivitelezés esetén erre a felújítórendszerre (amelynek szigetelőlemeze az extra páracsatornás SBS lemez, azaz a Ventillation Base 3 Speed Syntan SBS alátét- és Beta Top 4 Speed Profil SBS zárólemez) a gyártó 25 év vízzárósági anyaggaranciát ad. A rendszer természetesen egy rétegben is kiépíthető (kellősítés + 5,6 mm vastag SBS lemez + élettartam-növelő bevonat), ebben az esetben a gyártó vízzárósági anyaggaranciája 23 év.
Kellősített felületén páraelvezető csatornával gyártott, alsó részén ragasztósávval ellátott Ventillation Base 3 Speed Syntan SBS lemez. A felszakításakor készült képen jól látszanak a kiszellőző páracsatornák
Törekedni kell a szegélyező és dilatációs bádogos szerkezetek SBS modifikált bitumenes lemezekkel történő kiváltására, így a tető szigetelése homogénebb, anyagfolytonosabb lehet.
Az összefolyók felújításakor az EPDM anyagú „szegélyező béléselemek” egyszerűsítik a szigetelési csomópontképzést. Rendkívül fontos azonban az új elem tömítettsége a „benn maradó” régi lefolyócsőhöz (a régi szegélyező fémlemezeket ki kell bontani).
A tetőn lévő pára- és salakszellőzőket le kell bontani, és azok helyére épített új szellőzőelemekkel kell gondoskodni a kiszellőzésről.
A szegélyek kialakítása a tető legkényesebb csomópontja:
- párazárást az új szigetelésen is ki kell alakítani, de kis aljzatmozgásoknál szegélyező bitumenes lemezrögzítés is elég;
- várhatóan nagyobb aljzatmozgások (szálas és habanyagú hőszigetelések) esetében mechanikus módon (dübellel) kell az új szigetelőlemezvégeket rögzíteni;
- 60 cm-es vagy ennél magasabb attikafalra felvezetett szigetelőlemezt kiegészítő rögzítőszegéllyel kell biztosítani a lecsúszás ellen;
- ha a szigetelni kívánt függőleges vagy vízszintes felület nem „bitumenes jellegű”, kellősítő bitumenes mázzal (például Siplast Primer Speed SBS, Elastoprimer Speed SBS stb.) kell előkészíteni, kellősíteni.
Siplast Silver Speed Varnish SBS élettartam-növelő bevonattal ellátott kész tetőszigetelés
Ha kiegészítő hőszigetelést is kell alkalmazni
Ha a tetőfelújításkor kiegészítő hőszigetelés is készül, el kell dönteni a rögzítés módját. Amennyiben a födém szilárd aljzatszerkezetébe dübel nem hajtható be, illetve terheléssel sem rögzíthető a szigetelési rendszer, lehetőség van a gyorsított bitumenes ragasztási technológia alkalmazására. E technológia olyan lemezeket alkalmaz, amelyekkel a hőérzékeny EPS-hab hőszigetelésekre közvetlenül is rámelegíthető a kétrétegű bitumenes szigetelés, károsodás, kedvezőtlen felmelegedés nélkül. (Ez kedvelt megoldás például panelépületek felújításakor.) Lényege, hogy a lefektetett és PUR-rögzítésű EPShab hőszigetelő anyagra öntapadó bitumenes lemezt (például Plaster P 180/2000) fektetnek, majd 4 mm vastag SBS modifikált bitumenes zárólemezt (például BETA TOP 4 Speed Profile SBS) hegesztenek rá, illetve az alátétlemezre. A zárólemez fektetésekor keletkező hő elegendő, hogy az alátétlemez károsodás nélkül ráragadjon az EPShabra.
Haraszti László