Felszín alatti teherviselő vízelvezető rács
A Geocell teherviselő vízelvezetőjének alkalmazásakor vékonyabb „aláépítő kavicságy” elegendő, akár kő-, térkő- vagy kavicsburkolatról van szó, akár füves vagy műfüves sportpályáról, de rézsűk, támfalak és épületalapok vízmentesítésre is alkalmas. Cementkötésű beton fölé is rakható, és segít abban, hogy a térkőelemek biztosabban felfeküdjenek az alapfelületre, vagy hogy a gyep gyökérzete ne álljon pangó vízben.
A közúti terhelésig alkalmazható (100 t/m2 teherbírású) Geocell vízelvezető rács alkalmazási lehetőségei:
- Térkő, kockakő és egyéb cementes, illetve kerámia járólapok alkotta burkolatok esetén:
- elsődleges funkcióként elvezeti a koronarétegen átjutott vizet, megakadályozva ezzel a megsüllyedéseket, felfagyásokat,
- mivel terheléselosztó funkciója is van, jelentősen elvékonyítható a szokásos alátámasztó rétegrend, ezzel felgyorsítva és olcsóbbá téve az építést (nagyjából 20 százalékkal kevesebb anyagot kell kiemelni, a városon kívül deponáltatni és zúzottkövet, sódert beszerezni, beszállítani),
- a közvetlenül a rácsra vagy az erre terített vékony homokrétegre helyezett tetszőleges anyagú burkolólapok felfekvése stabilabb lesz, így kevésbé billegnek, fordulnak ki a térkőkockák, vagy más burkolatképző elemek.
- Füves sportpályáknál, gyepeknél fontos, hogy a gyökérzet ne álljon pangó vízben – vízzel telített talajban, illetve általában a növényekkel telepített felületeknél az átszellőzöttség, a talaj oxigénnel való ellátottsága fontos a táptalaj mikrobiológiai egyensúlya miatt.
- Tetőkertek vízelvezetése – a Geocell vízelvezető rács főleg azokban az esetekben jöhet szóba, ahol a súly és az alapozás vastagsága számít.
- Stabilizált kavicsburkolatok esetén a jobb felfekvés, illetve kötöttebb alapoknál a mohásodás, penészedés elkerülése miatt alkalmazható a Geocell.
- Vízelvezetés – a rács segítségével a burkolt felületek alól a zöldfelületekhez irányítható a csapadékvíz.
- Műfüves felületeknél a felület szárazon tartására fokozottan javasolt a megfelelő vízelvezetésű alap, elkerülendő a penészesedést, gombásodást.
- Támfalak, épületalapok vízmentesítésére is alkalmas a rács – ez esetben is a kis tömege – és térfogata – ellenére nagy vízszállító kapacitása az, amivel a rács például 150-200 mm kulékavics drainréteget válthat ki, tetemes költséget takarítva meg, és üzembiztos vízelvezetést nyújtva.
- Rézsűk vízmentesítés általi stabilizálása – omlás, megcsúszás elleni védelme.
- Egyéb, nehezen megoldható vízelvezetéseknél a problémás rétegek közé is beépíthető, például cementkötésű beton fölé vagy földfelszín alá épített műtárgyak födémére ható víznyomás csökkenetésére.
A Geocell vízelvezető rács főbb jellemzői:
- táblaméret: 58×58×3 cm, tömeg 1 kg/db, anyag: PP,
- teherviselés: nagyjából 100 t/m2 => közúti terhelésig alkalmazható (DIN 1072: SLW60),
- szikkasztási kapacitás: 3 m3/100 m2/viharvizek átmeneti tárolása,
- vertikális átfolyó-keresztmetszet: ~ 300 cm2/m (nagyságrendileg: az áramlásirányra merőleges minden m-re ≥ 3 db DN 110 csatornacsővel egyező),
- lerakás: 100 m2/ember/óra.
(x)