ForrásTégla burkolótéglák
A Várkert Bazár felújításánál a ForrásTégla sajtolt burkolótégláit használták, amely tökéletesen igazodik az eredeti tégla színéhez, textúrájához. Tapolcafőn két különböző gyártástechnológiával készülnek a burkolótéglák. Az egyik a „kézi formázású”, a másik a sajtolásos eljárás.
Kézi formázású burkolótégla
pecsétes tégla padlástégla vágott burkolólapok
A kézi formázású téglák készítéséhez fából készült sablont alkalmaznak, mely a tégla felületének rusztikus, változatos és antik megjelenést biztosít. Égetés előtt a tégla faformával érintkezett 5 oldala üveghomok szórást kap, ami az égetés során még patinásabbá teszi a felületét. Különleges felületi struktúrája és színárnyalatainak sokszínűsége esztétikus, természetes és harmonikus megjelenést ad. A piros szín árnyalatait a magasabb vasoxid tartalom adja, a sárga, bézs és rózsaszín árnyalatok a karbonátban gazdag agyagnak köszönhetőek. A téglák színét kizárólag az agyag ásványi összetétele és az égetési hőmérséklet határozza meg, mesterséges színezőanyag felhasználása nélkül. Szépsége rendkívüli tartóssággal párosul, így garantáltan több generáció csodálhatja majd időtállóságát. A kis- és nagyméretű, kézi formázású téglák, illetve e téglákból vágással nyert lapok igényes téglaarchitektúrájú homlokzatok és falfelületek építését, díszítését teszik lehetővé. Dekorációs célra is kiválóan alkalmasak, például rusztikus belsőterek, borospincék, kandallók kialakításához. A speciális idomtéglákkal a burkolat részletgazdagsága, építészeti igényessége fokozható. A padlástégla lapokkal beltéri vagy – csapadéktól védett – kültéri rusztikus padlóburkolat készíthető.
ForrásTégla Kézi vetésű burkolótégla, keszthelyi Tompos Étterem
Sajtolt burkolótégla
A hagyományos sajtolt technológiával, kiváló alapanyagokból és nagy odafigyeléssel készülő burkolótégla időjárásnak kitett helyeken, falburkolatokhoz, kerítésekhez, valamint belsőépítészeti alkalmazásra egyaránt használható. A Közti Zrt. generáltervezésével megvalósult Várkert Bazár felújításánál is ilyen burkolótéglát választott Potzner Ferenc Ybl-díjas építész-művészettörténész. A tapolcafői tégla maximálisan igazodni tudott az eredeti téglaszín és -forma megjelenéséhez.
A ForrásTégla burkolótéglái díszítik a Várkert Bazár újjáépített részeit:
A rámpák támfalai
hibátlan találkozás és szerves kapcsolat a kővel
lenyűgöző kivitelezés
Pár gondolat a téglaburkolatok kivitelezéséhez
Speciális falazóhabarcs
A téglaburkolat falazóhabarcsához és fugázásához kizárólag a kifejezetten burkolótéglákhoz gyártott, előre kevert zsákos termék használható (például Weber.tec brick vagy ezzel megegyező tulajdonságú termék)!
Fugakialakítás
A fugákat úgy kell kialakítani, hogy a fugázóanyag megvédje az alatta lévő burkolótéglát a nedvességtől, vagyis ne maradjon takaratlan vízszintes felület, a fuga alsó hányadának olyan legyen a kialakítása, hogy a csapadékot kivezesse a falra.
Szakszerű fuga- és dilatációképzés
(Aldi Áruház, Budapest, Tűzoltó utca, kivitelező: Ahomlokzat Kft.)
Felületkezelés
Több generációt kiszolgáló falfelülethez célszerű az egész falfelületet impregnálni. Kizárólag erre a célra gyártott víztaszító impregnálószer használható (például Remmers, Funcosil SNL)!
Aldi Áruház, Budapest, Tűzoltó utca
Nedvesség elleni védelem
A téglaburkolatnál a legfontosabb teendő, hogy megakadályozzuk a csapóeső és az összegyűjtött csapadék intenzív, tartós és lokális terhelését a tégla felületén, ami jelentős átnedvesedést okozna. A téglaburkolatot felülről fedkővel, bádogozással, ereszkilógással vagy egyéb építészeti megoldásokkal kell megóvni, alulról pedig a kapillárisan felszívódó talajnedvesség ellen szigetelősávval kell védeni, amelyet mindenképpen a talajszint felett kell elhelyezni.
Vasbeton fal burkolása, szigetelőlemezről indítva
(Aldi Áruház, Budapest, Tűzoltó utca)
Major Attila okl. építészmérnök
(x)