2012. március 07.

Új technológia a homlokzati hőszigetelő lemezek biztonságos rögzítésére

Új technológia a homlokzati hőszigetelő lemezek biztonságos rögzítésére

A homlokzati hőszigetelő lemezek falazatra rögzítésekor eddig, ha a ragasztás nem volt elegendő, mechanikai rögzítésként dübelezést alkalmaztak. A Baumit teljesen új rögzítési módot fejlesztett ki erre a célra, amelynek alapja a ragasztás, így alkalmazásával elkerülhetők a dübelezésből adódó problémák.

A passzívházak általában 40-50 cm vastag falszerkezettel készülnek, ebből a külső hőszigetelés vastagsága 20-30 cm. (Így az aljzat-, a fal- és a tetőszerkezet hőátbocsátási tényezője 0,15 W/m2K alatt marad.) Az ilyen vastagságú hőszigetelő lemezeket a ragasztás mellett általában mechanikusan, eddig dübelekkel is rögzíteni kellett. Azonban minél vastagabb a hőszigetelő lemez, annál hosszabb dübelt és fúrószárat kell használni, amivel arányosan emelkednek a járulékos költségek is. A dübelezés további hátrányai, hogy mindig át kell fúrni a hőszigetelést, amivel pontszerű hőhidak jönnek létre, illetve nem látható az alapfelület, így furatkészítéskor nehézkes a falazatban lévő vezetékek és egyéb szerkezeti elemek elkerülése.

A Baumit által a polisztirol hőszigetelő lemezek rögzítésére kifejlesztett rendszer alkalmazásával elkerülhetők a dübelezésből adódó problémák. A rendszer lényege, hogy a lemezeket úgynevezett StarTrack ragasztótárcsákra ragasztják fel (a tárcsákhoz csak a Baumit StarContact vagy Baumit openContact ragasztótapasz használható, mivel a rendszert ezekkel a termékekkel vizsgálták be). A StarTrack ragasztótárcsa nem fúrja át a hőszigetelést, elkerülve ezzel a pontszerű hőhidak kialakulásának veszélyét, és mivel bármilyen vastagságú lemezhez használható, nincs szükség a különféle méretű dübelek, fúrószárak stb. beszerzésére sem.

 

Bármilyen alapfelületen, akár málló vakolaton is használható

A tárcsák 40x40 cm-es raszterben helyezendők el a homlokzaton, teljesen befúrva a falazatba. A falazatból kiálló tányérok felületére ragasztópogácsákat kell helyezni, amire fektethetők a hőszigetelő táblák. A különböző típusú alapfelületekre más-más tárcsa használható:

• téglafelületekhez a StarTrack red;

Új technológia a homlokzati hőszigetelő lemezek biztonságos rögzítésére

• betonfelületekhez a StarTrack blue;

Új technológia a homlokzati hőszigetelő lemezek biztonságos rögzítésére

• pórusbeton falakhoz a StarTrack orange;

Új technológia a homlokzati hőszigetelő lemezek biztonságos rögzítésére

• régi hőszigetelőrendszer felújítására, azaz újra hőszigetelésére (a hőszigetelés duplázására) a StarTrack duplex.

Új technológia a homlokzati hőszigetelő lemezek biztonságos rögzítésére

A rendszer utólagos hőszigetelésekhez is kiváló megoldást nyújt, hiszen a tárcsák felülete a ragasztási felület, így legyen akár laza, málló vakolat a falon, nem szükséges annak eltávolítása.

A fejlesztés és a vizsgálatok során igazolódott, hogy a tárcsás rögzítés szakadási képe kedvezőbb, mint a hagyományosnak mondható dübelezéssel történő rögzítésé, azaz a ragasztás biztonságosabb megoldás a hőszigetelő lapok rögzítésére.

 

Koltay Katalin, szakértő

 

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

Hol ismerhetők meg a jegyzői építésügyi hatóságok által kiadott engedélyek iratai?

Építésügyi hatósági hatáskör és foglalkoztatási feltételek 2024. október 1. napjától

Közzétették az új OTÉK tervezetét: 2025. januárjától jön a TÉKA (Frissítve: 2024.09.28.)

épjog