2024. szeptember 12.

Vízbeszivárgás elleni védelem az Anjou-erődben

Vízbeszivárgás elleni védelem az Anjou-erődben

Királyi rezidencia, erődítmény, a kultúra fellegvára – a Castel Nuovo közel ezer esztendeje Nápoly leghíresebb jelképe, történelmének fontos színtere és alakítója. Építése 1279-ben, I. Anjou Károly uralkodása idején vette kezdetét (innen ered a közismert „Maschio Angioino”, azaz Anjou-erőd elnevezés), majd az évszázadok folyamán további bővítésekkel és átalakításokkal folytatódott. (A kép forrása: Adobe Stock)

A középkorban és a reneszánsz idején uralkodók sora lakott az épületben, az Angioine (Anjou) és az Aragóniai házak adta királyoktól egészen a 17. századig. Az ide látogatók máig megcsodálhatják a 14. századi Anjouerőd egyetlen épségben megmaradt részét, a Palatinakápolnát, valamint a Baroni-termet.

A Mapei hivatalos támogatóként vett részt a Castel Nuovo felújításában. Miután kiválasztották a győztest a városi önkormányzat által meghirdetett pályázatra beérkezett ajánlatok közül, a Mapei és a Saces, valamint a Studio Discetti, a Consorzio Campale Stabile és a BTA nevű vállalatok egyetlen nagy csapattá kovácsolódtak, és a tervezéstől a munkálatok irányításán át az anyagszállításig és a kivitelezésig az összes költséget magukra vállalva dolgoztak. A kivitelezők a Baroni-terembe és a San Giorgio-toronyba, illetve a szomszédos épületrészekbe beszivárgó víz elleni védelem megteremtése érdekében a tetőszerkezetek szigetelését végezték el, összesen mintegy 2500 négyzetméternyi felületen.

Vízbeszivárgás elleni védelem az Anjou-erődben

 

Az aljzatok előkészítése

Az első munkafázis az aljzatok előkészítése volt. Az aljzatok háromnegyedét rossz állapotú bitumenes lemezek fedték, egynegyedét pedig kent vízszigetelés borította. A szakemberek az előbbi esetekben felvágták és megemelték a sérült bitumenes lemezeket, azután eltávolították az alattuk felgyülemlett vizet, mielőtt visszaillesztették volna őket.

A maradék nedvességtartalmú aljzatok párazárását a Primer PU 60 egykomponensű, nedvességre szilárduló, poliuretángyanta bázisú alapozóval biztosították. A kent vízszigetelésű részekről csiszolással tüntették el a terméknyomokat, majd Mapegrout 430 Zero szálerősítésű tixotróp habarccsal állították helyre a takarást. A kiegyenlítést követően egy réteg Primer SN töltött, kétkomponensű epoxialapozóval impregnálták a felületeket, és Quarzo 0,5 tűziszárított kvarchomokkal szórták meg. A fémszerkezeteket fúrógéphez csatlakoztatott csiszolókoronggal tisztították meg és polírozták fel, hogy aztán egy réteg Mapedeck Primer 200 poliuretán tapadáselősegítővel kenjék le őket.

A különböző lejtésű síkok találkozásánál és a tágulási hézagoknál a nagymértékű mozgásnak kitett repedések rugalmas és vízzáró tömítésére ajánlott Mapeband TPE szalagot alkalmaztak, amelyet Adesilex PG1 ragasztóval rögzítettek.

Vízbeszivárgás elleni védelem az Anjou-erődben

 

A felületek vízszigetelése

A következő munkafázis az aljzatok vízszigetelése volt, ehhez a kivitelezők Purtop 500 N kétkomponensű, oldószermentes, gyorsan térhálósodó, hibrid poliurea bevonatot juttattak a felületekre. E rendszer kitűnő és teljes felületű tapadást ad, és térhálósodás után nagyon hamar összefüggő, vízhatlan, a gyalogosforgalomnak ellenálló bevonatot képez.

A Purtop vízszigetelésre végezetül két réteg Mapecoat PU 20 N kétkomponensű, színezett alifás poliuretán fedőbevonat került. Ahol szükséges volt, a szakemberek a fedőbevonat első és második rétege közé Quarzo 0,5 kvarchomokot is hintettek, hogy csúszásmentes, matt felületet hozzanak létre.

Vízbeszivárgás elleni védelem az Anjou-erődben

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

épjog