2010. április 28.

Homlokzati hőszigetelő lapok lépcsős élképzéssel

Homlokzati hőszigetelő lapok lépcsős élképzéssel

A lépcsős élképzésű Bachl EPS 80H Perfekt homlokzati hőszigetelő táblák alkalmazásával teljes mértékben elkerülhetők a pontatlan elemcsatlakozásokból adódó hőhídképződések, miközben a kivitelezés is gyorsabban, egyszerűbben végezhető.

A hőszigetelési igény növekedésével értelemszerűen egyre vastagabb hőszigetelő elemeket alkalmaznak a homlokzatokon. Fokozott hőszigeteléssel azonban a hőhidak kellemetlen hatásai hatványozottan jelentkeznek, azaz sokkal nagyobb kárt okozhat a hőhídhatás vaskosabb hőszigeteléssel ellátott falszerkezetnél. (A hőhidak mentén páralecsapódásra lehet számítani, ami károkat okoz az épületszerkezetekben.)

A homlokzaton egymás mellé helyezett hőszigetelő táblák önmagukban – minimálisan – hőhidas szerkezetet eredményeznek. Amennyiben a táblák éleinél nem megfelelő a csatlakozás, a hőhidasság már nem elfogadható mértékűre is növekedhet.

 

A táblás rendszerű homlokzati hőszigetelés hőhidasságának okai:

• a megengedettnél nagyobb rések kialakulása a táblák csatlakozásainál;

• ragasztóanyag kerül a táblák éleire (a ragasztóanyag hővezetési tényezője 20-25-ször kedvezőtlenebb az EPS-nél).

 

Hogyan kerülhető el a hőhidak kialakulása?

• A táblák két rétegben, eltolásban történő felhelyezésével. Ez a megoldás azonban 1,5-2-szer több ragasztóanyagot igényel, és – mivel kétszer több táblát kell felhelyezni és ragasztani – a munkadíj is növekszik.

• Lépcsős élképzésű táblák (Bachl EPS 80H Perfekt) alkalmazásával. A Bachl EPS 80H Perfekt elemek körkörösen lépcsős élképzéssel készülnek, a hőhídmentes homlokzatfelület elérése érdekében. A táblaméret 1000×500 mm, a hasznos méret 980×480 mm. Az élképzéssel rendelhető EPS táblák minimális, kezdő vastagsága 40 mm, maximális vastagsága 240 mm.

Homlokzati hőszigetelő lapok lépcsős élképzéssel

 

A lépcsős élképzésű táblák alkalmazásának előnyei:

• hőhídmentes elemcsatlakozások az éleknél;

• a hőhídmentességért elég egy rétegben alkalmazni a táblákat (munkaidő és ragasztóanyag megtakarítás);

• a pontosabb elemkapcsolat kisebb szintbeli eltéréseket eredményez az elemek külső síkján, így a csiszolásra fordított munkaidő is kevesebb lesz;

• a táblák egymásba kapcsolódása kedvezően hat a „matraceffektus” kellemetlen hatásával szemben;

• a táblák éleinél jelenlévő esetleges résekben csak a táblavastagság feléig valósulhat meg minimális levegőáramlás;

• a táblák éleinél jelenlévő esetleges résekbe csak a táblavastagság feléig juthat be a ragasztóanyag, így elkerülhetők a teljes lapvastagságot átfogó hőhidak kialakulása.

A Bachl Kft. a Bachl EPS 80H Perfekt termékéért tavaly novemberben átvehette a Magyar Minőség Háza díjat.

Homlokzati hőszigetelő lapok lépcsős élképzéssel

 

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

04.2.2.6. Minden, amit a tervezők 2025. január 15-étől kötelező felelősségbiztosításáról tudni lehet! (Frissítés: 2024.10.29.)

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

Hol ismerhetők meg a jegyzői építésügyi hatóságok által kiadott engedélyek iratai?

Építésügyi hatósági hatáskör és foglalkoztatási feltételek 2024. október 1. napjától

épjog