2016. szeptember 13.

Az alingsas-i családi házban életre kelt a természetes fény

Az alingsas-i családi házban életre kelt a természetes fény

Egy új otthon tervezésekor alapvető követelmény az egészséges és komfortos körülmény, a természetes fény és friss levegő biztosítása a lakók számára. A napfény bizonyítottan jótékony hatással van az egészségre, a produktivitásra, a gyerekek tanulási képességeire, valamint az általános közérzetre. A lakásba beáramló friss levegő létfontosságú az egészséges beltéri klíma megteremtéséhez, hiszen segítségével csökkenthető a különböző forrásokból – például az elektronikai berendezések és a háztartási vegyi áruk használatából – származó toxikus anyagok által jelentett kockázat, ezen keresztül pedig az allergiás megbetegedések veszélye.

A svéd kisvárosi ház tulajdonosai arra vágytak, hogy több természetes fény és friss levegő jusson otthonukba, ennek jegyében kezdődtek meg a felújítások. Az átalakításnál fontos szempont volt a természetes fényviszonyok optimalizálása, az energiahatékonyság és a változatos térkihasználás lehetőségének biztosítása. Ebből kifolyólag VELUX tetőtéri ablakokat építettek be – normál magasságban és a tetőgerinchez közelebb egyaránt –, amelyek természetes fénnyel árasztják el a ház mindkét szintjét. A világítási tényező elemzése a VELUX Daylight Visualizer – kifejezetten a benapozáshoz kapcsolódó tervezési és elemzési feladatok támogatására szolgáló – szoftverrel készített szimulációk segítségével történtek.

Az alingsas-i családi házban életre kelt a természetes fény Az alingsas-i családi házban életre kelt a természetes fény

A lépcsőtér fölötti tetőtéri ablakon keresztül gazdagon árad be a fény, a földszint jelentős részét is megvilágítva. A tetőtérben lévő szobák fürdenek a napfényben, hangulatos, kellemes életteret kínálva.

Az alingsas-i családi házban életre kelt a természetes fény

A felújításnál nagy kihívás volt a dupla belmagasságú, északi tájolású nappali, ahol kiegyensúlyozatlanok voltak a természetes fényviszonyok – ez azonban már a múlté, mára a központi térbe oldalról a homlokzati ablakokon, illetve felülről a tetősíkba épített VELUX ablakokon keresztül érkezik természetes fény, ami átjárja a helyiséget, és a szomszédos tereket is megvilágítja. A természetes szellőzés automatikus vezérléséről és a beltér klímájának szabályozásáról az io-homecontrol automatikus vezérlőrendszere gondoskodik. A rendszer az összes stratégiai pozícióban elhelyezett VELUX tetőtéri ablakot vezérli, beleértve az árnyékolást is, mely a napfény menynyiségét és a hőmérsékletet szabályozza. A tetőtérben kialakított szobákban – melyek korábban sötétek és nyomasztóak voltak – VELUX tetőtéri ablakok gondoskodnak a megfelelő mennyiségű természetes fényről és a kilátásról.

A korábban nagyon keskeny és élettelen fürdőszoba karaktere is teljesen megváltozott a két nagyméretű tetőtéri ablak beépítésével, melyek az esőre automatikusan bezáródnak.

(x)

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

Hol ismerhetők meg a jegyzői építésügyi hatóságok által kiadott engedélyek iratai?

Építésügyi hatósági hatáskör és foglalkoztatási feltételek 2024. október 1. napjától

Közzétették az új OTÉK tervezetét: 2025. januárjától jön a TÉKA (Frissítve: 2024.09.28.)

épjog