Egészséges és energiatudatos választás: ligninalapú ásványgyapot szigetelés
Aki látott már üveggyapotgyártást, első ránézésre kicsit a vattacukorhoz hasonlítónak látja a szálasanyaghalmazt, amelyet az üveghulladék (és egyéb természetes nyersanyagok) megolvasztásával, majd az olvadékból speciális centrifuga segítségével finom üvegszálak húzásával nyerünk. A közkedvelt édességhez képest azonban van egy jelentős gyártástechnológiai különbség: az üveggyapot esetében ragasztóanyagra van szükség az eredendően törékeny üvegszálak stabilizálásához. Fontos célkitűzés a környezet egészséges körforgásának fenntartása érdekében, hogy ez a kötőanyag a lehető legtermészetesebb nyersanyagból készüljön, és ennek érdekében folyamatosan munkálkodni kell a legkorszerűbb megoldások kidolgozásán.
Természetes polimer
A lignin megújuló forrásból származó növényi, azaz természetes alapú polimer nyersanyag. Ez a polimer tartalom ad stabilitást a növényi szálaknak, szilárdan összetartja őket. A lignint nyugodtan nevezhetjük a természet egyik csodájának: víztaszító, ellenáll az UV sugárzásnak, de a baktériumoknak és gombáknak is. Ismerhetjük a papíripar melléktermékeként és ligninalapú gyanta is készíthető belőle.
A legfontosabb a lignin alapanyaggal kapcsolatban, hogy ökológiai lábnyomunk növelése nélkül nyerhető ki belőle nagy mennyiség.
Az URSA tudatos gyártó
Múlt tavasszal ismerhette meg a magyar piac az URSA vállalat új fejlesztését, a lignin kötőanyaggal készült szálas ásványgyapot szigetelőanyagok két előfutárát, az URSA SF 34 LIGNIN és URSA SF 32 LIGNIN termékeket. A szakma elismerése a gyárat újabb termékfejlesztésekre buzdította: másodikként a korábban is nagy népszerűségnek örvendő URSA DF 35 GOLD tekercses ásványgyapot kapott lignin tartalmú kötőanyagot, következőként pedig egyik legnépszerűbb termékünket, az URSA DF 39-et “ligninesítettük”!
A késztermékek puha tapintásúak és nincs kiporzásuk. Még stabilabbak, szilárdabbak, és még jobban ellenállnak a természetes kártevőknek (baktériumok, gombák), víznek, UV sugárzásnak, mint korábbi verzióik.
Egy otthon akkor igazán lakályos, ha falai között egészséges beltéri levegőt biztosítunk – az pedig természetes anyagokkal érhető el. Már csak emiatt is előnyösek az URSA lignines termékei, hiszen ennek a ragasztóanyagnak nincs egészségtelen kibocsátása. Ez első körben a kivitelezési szakaszban fontos: a szakemberek örömmel dolgoznak vele. A háztulajdonosok pedig az ilyen anyagok beépítésével klíma- és akusztikai szempontból is minőségi tereket nyernek, ráadásul ezeknek az egészségbarát belső levegőjét sem veszélyezteti káros anyag.
Tetőterek a fókuszban
Nem mindenki építi be a tetőteret, de azt fontos tudni, hogy vagy a ferde tető, vagy a padlásfödém szigeteléséről mindenképpen gondoskodni kell! Érdemes tudni, hogy viszonylag kis beruházással akár 60%-kal is lehet csökkenteni az adott épület energiafogyasztását. Ha nem gátoljuk meg, akkor a szigeteletlen házak tetőjén és a falakon át észrevétlenül távozik a drágán előállított hőenergia.
A szigetelőanyagoknál a hővezetési tényező és a szigetelési vastagság a legfontosabb tényezők. A hazai építőipari szabályozások kötelezően előírják a felújításoknál és hozzáépítéseknél vagy új építéseknél a hűlő épületszerkezetek hőátbocsátási képességét (max. U= 0,17 W/m2K). Tehát energiatakarékosnak számít a tető vagy födémszerkezet már akkor is, ha az U-érték nem megy a 0,17 W/m2K hőátbocsátási képesség fölé, de a hosszú távra előretekintve érdemes inkább a passzívházakat jellemző 0,15 W/m2K értéket megcélozni.
A szerkezet optimális hőszigetelő képességének eléréséhez a hővezetési tényező ismeretében meghatározott szigetelési vastagság beépített tetőterek magastetője esetén minimum 25 cm, amely többnyire két rétegben elhelyezett (10+15 cm) szigetelést jelent. A ferde tetőkbe ajánlatos a 0,032-0,035 W/mK hővezető képességű („lambda értékű”) anyagok közül választani, de természetesen kiváló hatásfok érhető el az ennél valamivel magasabb deklarált lambdájú ásványgyapotokkal is – amennyiben azokat megfelelő vastagságban építjük be. Érdemes megjegyezni, hogy rozsdamentes „Z” alakú huzalozással csak a 0,037 vagy nagyobb hővezetési tényezőjű terméket kell ellátni, mert a többi termék – mint például az URSA DF 35 GOLD LIGNIN, az URSA SF 34 LIGNIN vagy az URSA SF 32 LIGNIN – „öntartó”. Ez nagyban egyszerűsíti és meggyorsítja a beépítést, ily módon a kivitelezői munkadíj költségéből is meg lehet takarítani.
Legyen zárófödém a padlásfödém!
A kifűtött padlástér csak az áttelelni kívánó rovaroknak kedvez, a pénztárcánknak semmiképp… Ha a padlásteret nem szeretnénk alulról fölöslegesen „fűteni”, akkor a padlásfödémet „zárófödémnek” kell tekintenünk. Miért zárófödém? Mert megfelelő szigetelőanyagok vízszintes elhelyezésével itt elzárjuk a kiszökő hő útját. A zárófödém szigetelése egyébként különleges szaktudást nem igényel, így akár a munkadíj is megtakarítható, ha a ház lakói maguk végzik el. Egy családi ház esetében akár 400-500 ezer forint körüli összegből megvalósítható e a kis beruházás.
Átlagos családi ház esetén nagyjából 100 négyzetméternyi padlásfödém szigetelésével kell számolni. Legegyszerűbb megoldásként – azaz nem járható padlásfödémben gondolkodva – a legmagasabb hővezetési tényezőjű szálas ásványgyapot szigetelőanyagból 30 cm vastagság leterítése elégséges, alacsonyabb lambdájú anyagból pedig ennél kevesebb is elég. Költséghatékony megoldást nyújt minderre az URSA Lignin termékcsoport két új tagja: az URSA DF 35 GOLD LIGNIN, valamint az URSA DF 39 LIGNIN.
Járható padlásfödémet is érdemes készíteni, hiszen úgy terhelhető, raktározás céljára is alkalmas felület alakítható ki. Ilyen szilárdabb burkolatos megoldás az URSA XPS-bakkal kombinált rétegrendű szigetelőrendszerének alkalmazásával hozható létre. Ennek a komplex szigetelési megoldásnak a lényege abban rejlik, hogy extrudált polisztirol hőszigetelő bakok szerkezetbe való beépítésével – a faszerkezet előnytelen tulajdonságait kiküszöbölve – minimálisra csökkentjük a tartószerkezet vonalmenti hőveszteségét. A födémszerkezet felső síkjára készített XPS teherhordó vázszerkezetet nem-térfogatnövekedő ragasztóhabbal rögzítve, azokra léceket szerelve készülnek a hőszigetelést befogadó közök, melyekre elengedhetetlen a megfelelő párazáró fóliák leterítése is. Az így felépített szerkezet fogadja majd a szegezett vagy csavarozott járható deszkaborítást is, amely alá javasolt egy réteg páraáteresztő tetőfóliát is leteríteni, hogy megvédje a gyapotot a téli áramló hideg levegőtől és a por elleni védelem szerepét is betöltse.
Kiemelendő, hogy amennyiben egy ház korszerű – és ezen a jelzőn nagy a hangsúly! – szigeteléssel van ellátva, akkor nemcsak a fűtési szezonban tudnak majd számottevően alacsonyabb költségekkel számolni a lakók, hanem az épület állagvédelmi romlásának és penészesedésének megakadályozása érdekében is előrelépés történt. Ez a tény is általában sokat nyom a latban a tervezett beruházások latolgatásánál.
Mindegyik lignintartalmú URSA szigetelőanyag kiváló hő- és hangszigetelő, méret- és formatartó képességén felül – a lignin tartalmú kötőanyagnak köszönhetően is – kiporzásmentes, puha és környezetszennyezés nélkül lebomlik. Valóban a modern kor szigetelőanyaga: a legtudatosabb választás.
Forrás: az URSA Salgótarján Zrt. sajtóközleménye
Kapcsolódó termékoldal ITT és ITT található.
Kapcsolódó videó: