Kompozit lemez burkolat mint épületburok
Az energiahatékony, homogén kialakítású, átszellőztetett épületburok egyre nagyobb népszerűségnek örvend közösségi épületek, irodaházak és akár lakóépületek, családi házak kapcsán. A világ legnagyobb kompozitlemez-gyártójának magyar piacon kínált anyaga, a CRLTBond külső héjazatként is előnyös megoldást kínál: látványos, tartós, rejtett rögzítéssel szerelhető. Lássuk!
A lemezek homogenitása építészeti és műszaki igények kielégítését egyaránt szolgálja. Egységes megjelenés, energetikai homogenitás, csekély karbantartási igény: ezek a magyar piacon CRLTBond néven forgalmazott anyag jellemzői. A tető és homlokzat külső héjazati preferenciák, az alapanyagot tekintve egyre eltérőbbek. A pala, a nagytáblás, valamint a változó vastagságú szálcement burkolat gyakori választás, de az alumíniumhéjazatok is méltán népszerűek. De milyen előnyöket kínál még a világ legnagyobb kompozitlemez-gyártója?
Új építés vagy felújítás; kültér vagy beltér
A CRLTBond kompozitlemez a rainscreen típusú átszellőztetett homlokzatok csoportjába tartozik, amely mind a négy esetben (új építés, felújítás; kültér, beltér) alkalmazható, dekorelemként is akár. A kompozitlemez magja szigetelőanyag, amit két oldalról 0,5 mm vastag alumíniumlemezek zárnak le, így a panelvastagság 3-4 mm lesz. A héjazat elemei szegeccsel vagy rejtett, ragasztásos rögzítéssel szerelhetők könnyen és gyorsan, amihez a magyarországi forgalmazó a saját Metalufix tartószerkezetét javasolja felhasználni. Az anyag a viszontagságos időjárási viszonyoknak, korróziónak, kopásnak, UV-nak és graffitinak is könnyedén ellenáll. A kompozitlemezek megfelelő maggal való alkalmazása tűzvédelmi besorolása alapján megfelel a közösségi épületek homlokzatára előírt feltételeknek (A2, FRB, valamint PE maggal készülő panelek különböző tűzvédelmi besorolással rendelkezik.)
Az 1 250–1 500 mm standard szélességű és 1 800–6 000 mm standard hosszúságú, környezetre ártalmatlan, dekoratív kivitelű termék 100 százalékban újra felhasználható, gazdag standard és további rendelhető színválaszték jellemzi. A 3, illetve 4 mm vastagságú lapok jellemző súlya 5,5–8 kg/m² közötti. Egyedi méretű lapok akár 1 800 mm szélességgel és akár 11 000 mm hosszúsággal is rendelhetők. A termék tartósságát illetően a gyártó 10 év garanciát vállal az anyagra, a felületre pedig bevonattól függően 10-25 évet.
Átszellőztetett homlokzatok – előnyök
Hőszigetelő képessége nyáron javul: a napsugárzás hatására felmelegedő külső burkolati réteget hűti, hiszen az átszellőztetett szerkezetek légrésében áramló levegőnek nem csak páratechnikai szerepe van. Ez a folyamatos légáramlás útjába áll a páralecsapódásnak és a penészedésnek. Amellett, hogy a homlokzatot érő például csapóeső nem tud a hőszigetelésbe vagy a falba jutni, a légrésben áramló levegő elvezeti azt a nedvességet, ami a vízzáró fedésen vagy burkolaton esetleg mégis átjutna.
A szerelt átszellőztetett homlokzatok/tetők másik nagy előnye a zajjal szembeni hatékony védelem, mivel a külső határoló réteg és a szigetelőanyag nincs közvetlen kapcsolatban, így nem lép fel szerkezeti hangterjedés, a hanghullámok jelentős része visszaverődik a burkolat elemiről, a maradékot pedig elnyeli a szigetelés.
Ha átforduló szerkezetekről van szó...
A legegyszerűbb megoldás a tető és a homlokzat két külön szerkezeti elemként történő kezelése, de így sem okozhat gondot a szerkezet rétegeinek az átvezetése. Amennyiben tetőre átforduló homlokzat vagy homlokzatra átforduló tető kialakítása az igény, néhány tervezési és kivitelezési szabályt érdemes betartani:
- a légrések keresztmetszetei a homlokzaton ne haladják meg az 5 cm-t, a tetőnél ne legyen kisebb, mint 5 cm,
- ha a tetőn a hajlásszög miatt fokozott vízzáróságú alátéthéjazatot kell fektetni, akkor annak át kell fordulnia a homlokzatra is és a homlokzat alsó beszellőzéséig le kell érnie.