2020. november 27.

NEWCOM – A közel nulla energiaigényű épületek kivitelezése és műszaki ellenőrzése során szükséges az építőiparban dolgozók készségeinek és kompetenciáinak fejlesztése

NEWCOM – A közel nulla energiaigényű épületek kivitelezése és műszaki ellenőrzése során szükséges az építőiparban dolgozók készségeinek és kompetenciáinak fejlesztése

Az Európai Bizottság „Horizon 2020: Construction Skills” felhívásának keretében, nemzetközi partnerségben 2017.09.01. és 2020.11.30. között megvalósult NEWCOM projekt európai országokra kiterjedő képzési programokat fejlesztett ki, amelyek lehetővé teszik az építőipari szakemberek számára a közel nulla energiaigényű épületek (nZEB) követelmények szerinti megépítését, valamint a kidolgozott képzési rendszerek kölcsönös európai szintű elismerését.

 

A projekt az Austrian Energy Agency koordinálásával valósult meg további osztrák, szlovák és holland partnerekkel konzorciumban. A partnerség Magyarországot képviselő tagjaként az ÉMI Nonprofit Kft. a lapostetők kivitelezése és felújítása témában vállalt munkacsomagvezető szerepet, megszervezte és lebonyolította a hazai NEWCOM képzéseket, továbbá magas szintű szakértelmével hozzájárult a teljes projektmegvalósításhoz.

A partnerországok (Ausztria, Szlovákia, Hollandia, Magyarország) nZEB követelményekhez kapcsolódó valós igényei felmérésre kerültek a projekt keretében, amelyekre válaszul a NEWCOM képzési programokat dolgozott ki a lapostetők és szellőző rendszerek helyes kivitelezésére fókuszálva. A két szakterület mellett kidolgozásra kerültek a tervezés és kivitelezés folyamatát kísérő minőségellenőrzési képzési rendszerek is az épületek nZEB követelmények szerinti megépítésére és felújítására vonatkozóan.

A képzési rendszerek európai szintű kölcsönös elismerésének elősegítése érdekében a partnerek létrehozták a kompetenciák adatbázisát – kísérleti formában –, ahol rendszerezhetők a szakemberek megszerzett ismeretei, készségei és kompetenciái. A képzett szakemberek vagy az őket alkalmazó cégek regisztrálhatnak az adatbázisba, így a szakemberek és/vagy a vállalkozások megjeleníthetik képességeiket. A képesített szakembereket kereső vállalatok összehasonlíthatják a regisztráltak kompetenciáit.

A NEWCOM keretében kifejlesztett képzések elvégzését követően az építőipari szakemberek olyan készségek és kompetenciák birtokába kerülnek, amelyekkel a közel nulla energiaigényű épületek megépítésére és a meglévő épületállomány energiahatékony felújítására válnak alkalmassá. A képzésben résztvevő szakemberek képzettséget szereznek a felújított és új épületek energetikai minőségének biztosítása terén is.

A NEWCOM képzések a közel nulla energiaigényű épületek (nZEB) építéséhez és a meglévő épületállomány felújításához szükséges ismeretek tényleges hiányosságait pótolják a magas szintű energiahatékonyság elérése érdekében.

A modulrendszerben kialakított oktatási anyagok a különböző működő képzésekbe integrálhatók.

A képzési rendszer három szakterületre fókuszál:

  • A lapostetők helyes kivitelezéséhez kapcsolódó kompetenciák megszerzése az alábbi területeken: „a teljes életciklus szemlélet” alkalmazása a zöldtetők és a megújuló energiaforrásokon alapuló rendszerek helyes tervezése és beépítése során, a páraképződés elkerülése a tetőszerkezetben, valamint további nZEB követelmények teljesülését támogató eszközök alkalmazása. Kiemelt terület az utólagos hőszigetelésekből készülő lejtésképzés és lejtéskorrekció, a csomópontok proaktív tervezése, az intelligens beázás/nedvesedés érzékelő rendszerek, a napelemek szakszerű elhelyezése és a fokozott munkavédelem. A naprakész szakmai tartalomhoz a Nemzetközi Tetőfedő Szövetség (IFD) munkabizottságainak megújuló irányelvei is megbízható alapot nyújtanak.
  • Szellőző rendszerek – kompetenciák megszerzése a hővisszanyerő és szabályozott légáramlás-elosztó szellőztető rendszerek, valamint intelligens igény-vezérelt rendszerek helyes tervezésével és telepítésével, továbbá ezek zajvédelmével kapcsolatban.
    A szellőző rendszerekhez kapcsolódó tananyag meghatározásában és az oktatás kialakításában a hazai mértékadó ipari partnerek (Aereco, Daikin, Hoval, Vaillant, Rosenberg) vettek részt. Felhasználásra kerültek még a korábbi BUILD UP Skills TRAINBUD projekt kapcsán kidolgozott oktatási anyagok is.
  • A műszaki ellenőrzés kiemelt szerepe a közel nulla energiaigényű épületek tervezési, kivitelezési és üzemeltetési szakaszában - kompetenciák megszerzése az alábbiak terén: a szakágak közötti átjárhatóság kezelése, a beltéri levegő minőségének biztosítása, az épület hőszigetelésének és az energetikai rendszereinek minőségbiztosítása, az épület optimalizálása az energiaigény csökkentése terén az épület életciklusát figyelembe vevő költségoptimalizált intézkedések. Várhatóan a rendszerek megbízható kivitelezését, beszabályozását és működését elősegítik a „smart” épületenergia-felügyeleti rendszerek és a helyszíni roncsolásmentes vizsgálatok bővülő köre.

A NEWCOM projekt révén megnő az NZEB követelményeknek megfelelő speciális kompetenciákkal rendelkező munkavállalók száma, javulhat az épületek minősége és erősödik a jól képzett építőipari szakemberek piaci elismertsége, nem csak a partnerországokban, de a jövőben akár az európai piacon is.

További információ a NEWCOM eredményeiről a projekt weboldalán található, valamint a jövőben tervezett képzésekről szóló tájékoztatás is ezen a portálon lesz elérhető: www.newcomtraining.com

 

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

Lakásbiztosítások, lakhatási célú vagyonbiztosítások rendhagyó felmondási joga

További költségek miatt módosíthatók az építési beruházási tárgyú közbeszerzési szerződések

Reklámfelületekre, utcabútorokra vonatkozó, 2024 januárjától hatályos előírások

A közbeszerzési törvény 2024 februárjától hatályos módosításai

Építési jog 2024 – Két félnapos konferencia, webinárium és szakmai konzultáció 2024. február 15-én (febr. 26-ig visszanézhető)

épjog