Ötven ház verseng a 2020 legjobb téglaépülete címért
Az elmúlt hetekben 50 pályaműre szűkítette a zsűri a „Brick Award 2020” listáját, amelyből végül szeptemberben kiválasztják a világ legjobbjainak tartott téglaépületeit és téglaépítészeti megoldásait.
A Wienerberger által alapított nemzetközi pályázatra idén 55 országból több mint 600 projektet neveztek. A 2004-ben életre hívott Brick Awardnak már komoly magyar vonatkozása is van, hiszen 2006-ban a nagydíjat a Cságoly Ferenc és Keller Ferenc tervezte pécsi ház nyerte el.
Az idén kilencedik alkalommal írta ki a független zsűri a Brick Award (BA) díjat, amelynek célja a nemzetközileg kiemelkedő téglaépítészet eredményeinek bemutatása és elismerése. Az elmúlt bő másfél évtizedben a BA a terület leginkább becsben tartott építészeti elismerésévé vált. A kiírt pályázatokon izgalmas és modern, kísérletező projektek sora jelent meg a világ minden tájáról, amelyekhez különböző téglatípusok sorát használták fel, rengeteg színben és formában.
A Brick Award nemzetközi elismertségét jelzi, hogy idén 55 országból 644 projektet neveztek. Az elmúlt hetekben pedig az előzetes bírálóbizottság szűkítette a listát, s megnevezte azt az 50 alkotást, amelyből szeptemberben a zsűri kiválasztja az öt kategória győztesét és a nagydíjast.
Az idei legjobb pályázatok közé került munkák alapján talán nem túlzás megállapítani: a tégla még sokáig a legnépszerűbb építőanyagok egyike marad, hiszen láthatóan a világ szinte bármely pontján bármilyen épület tervezésekor és kivitelezésekor sokoldalúan használható – legyen szó lakóházról, múzeumról vagy akár templomról. Idén is rengeteg olyan épületet neveztek alkotóik, amelyek látványosak, sokszor szemet gyönyörködtetőek, vagy épp meghökkentően innovatívak. Ide sorolható például a ruandai krikettstadion, a vietnámi téglabarlangok vagy Indiában, Mahárástra tartományban a Maya Somaiya könyvtár és iskola. A tégla rendkívül szerteágazó és egymástól eltérő felhasználási módjai, valamint formái tűnnek fel a képeken is.
Az ötven legjobb közé választott pályamunkák a világ egészét ölelik fel, hiszen Kínából, Vietnámból, Argentínából, Ruandából, Dél-Koreából vagy épp Belgiumból is került a döntősök közé épület.
A korábbi évekhez hasonlóan a Wienerberger 2020-ban is kiadja a döntőbe jutott munkákat bemutató könyvet. A „Brick 20” című album ezek mellett ismerteti az olvasóval a kerámia építőanyagok palettáját is, hiszen ezekre nemcsak Magyarországon, de az egész világon úgy tekinthetünk, mint időtálló, egyben modern és széleskörűen felhasználható alapanyagok.
A Brick Awardnak már komoly hazai vonatkozása is akad. A Cságoly Ferenc és Keller Ferenc által tervezett, a pécsi Barbakán tér 5-6. alatt található lakó- és irodaépület ugyanis 2006-ban a fődíjat, vagyis a zsűri nagydíját nyerte el.
Lássuk hát, milyen épületek állták ki a modernizmus és időtállóság próbáját!
(X)