Épületburok: fém, szálcement vagy kerámia
A szerelt homlokzati szerkezetek alkalmazását néha az anyagkiírással, mennyiségszámítással, rögzítéssel, kivitelezés során jelentkező esetleges hibákkal kapcsolatos vélt vagy valós bonyodalmak és nehézségek is akadályozhatják. A felhasználható anyagok sokszínűsége a szó szoros és átvitt értelmében sem megkérdőjelezhető, a szép végeredményhez azonban más is kell.
Aquatique Flandre Lys Központ, építészet: Coste Architecture, fotó: JB Vetter
Az elmúlt évtized dinamikusan alakuló formavilága, ízlése, az épített környezettel szembeni elvárások között az átszellőztetett homlokzatburkolatok előnyei egyértelművé váltak. Nem új elem az érvek között, hogy ez a homlokzati megoldás anyagilag is hozzájárul az épület energiatakarékos működéséhez, és a szintén gazdasági aspektusokkal járó, rá jellemző csekély karbantartási igény sem. Kiszámolható és forintban is kifejezhető a középtávon jelentkező előny. Persze számos példa mutatja a különböző anyagokkal burkolt, szerelt átszellőztetett homlokzatok esztétikáját is.
Fém, kerámia és szálcement alapanyagú, szerelt átszellőztetett homlokzatokhoz alkalmas anyagok váltak a CRLT Solutionnek köszönhetően most egyszerűbben elérhetővé, az összes szükséges tervezői és kivitelezői támogatással együtt. Ezek révén nem csupán a tervezés válik egyszerűbbé, de a kivitelezés miatt sem kell aggódnunk. Nézzük, mi közül választhatunk!
Vízszintes és függőleges
A homlokzatburkoló és tetőfedő pala szálcementből készül, ami a műemléki épületek gyakori fedőanyaga, de a modern építészet kedvelt eleme is egyúttal. Tetőfedő anyagként formálhatja a felszálló madár tollazatát – ahogy a poroszlói Tisza-tavi Ökocentrumnál –, ami a tervező fantáziájától, illetve a fedési módtól függ.
A modern épületek vonalas látványához jól illik a tetőről homlokzatra vagy homlokzatról tetőre forduló sík burkolat. Az épület hangulatát pedig a fedési módok, az angol, a francia, a svájci, a német és a magyar fedések lehetősége árnyalja.
A Cembrit és az Eternit márkájú szálcement hullám- és síkpala kizárólagos magyarországi forgalmazója a CRLT Solution. A szálcement választékhoz tartozik egy egészen egyedi, a fa látványát és a szálcement tartósságát ötvöző burkolat, a Cedral, amely vízszintesen és függőlegesen is felhelyezhető, illetve ívek burkolására is alkalmas.
Mind a pala, mind a Cedral burkolat a kedvelt szürkében és földszínekben a leggyakoribb, de kifejezetten „színes” és színeiben is tartós megoldások jellemzik ezeket a természetes anyagokat.
A könnyű és rugalmas fém
A fém (acél és alumínium) burkolati elemek minimum 50-60 év élettartamú, hasonlóan előnyös tulajdonságokkal rendelkező, kis súlyú homlokzatburkolati és tetőfedő anyagok. Tetők esetén az állókorcos lemezfedés kifejezetten rugalmassága miatt kedvelt. A táblából vagy szalagból történő lemezfedés gyakorlatilag bármilyen típusú, akár alacsony hajlásszögű tető burkolására is alkalmas, legyen szó acélról vagy alumíniumról.
Ha a CRLT Solution kínálatában elérhető KJG és Ruukki fémanyagok mellett döntünk, formákban és színekben mutatkozó felületi változatosságot találunk.
A szakszerűen elkészített fémtetők ellenállnak az extrém időjárási körülményeknek. A magas anyagszilárdság mellett alacsony súlyúak: fémtető esetében 200 m2-es felületen nagyjából 1.000 kg súllyal kell számolni, szemben a közel 10.000 kg súllyal beton-, illetve kerámiacserepek esetében. Az alacsony súly miatt a tetőszerkezet költségei is kedvezők.
Kerámia homlokzatra és tetőre
Az évezredes múltú, korszerű technológiával gyártott 21. századi kerámiageneráció is látványos homlokzatburkolati megoldásokat kínál.
Az anyag megszokott előnyei, a természetesség, a színtartóság, az UV ellenállóság, éghetetlenség mellett a karcsú lapok karbantartásmentessége a tartós megoldások közé emeli ezt a dekoratív anyagot. Változatos színek és felületek jellemzik ezt a termékpalettát is, amelyet a német Möding gyárt.
A CRLT Solution márkafüggetlen forgalmazóként minden anyag esetén teljes rendszert kínál. A tetők jó „működéséhez” elengedhetetlen ereszcsatorna, és a homlokzatburkolatok alszerkezetének kialakításához bevált rögzítések is a választék részét képezik. A már említett műszaki támogatáson túl logisztikai szolgáltatással és veszélyes hulladék elszállítással válik a folyamat teljessé.
(x)
A Bajor Történeti Múzeum, Regensburg, építesz: Worner Traxler Richter Planungsgesellschaft GmbH, fotó: Alexander Bernhard
Banque De France Igazgatási Épület, építesz: Jean-Paul Viguier et Associes, fotó: Takuji Shimmura
Chateau-Heralec, Csehország, építesz: Dr. Ing arch. Jaroslav Huòáèek
Családi ház, Ladvi, Csehország, építész: Domesi s.r.o
Családi ház, Litvánia
Családi ház, Waldenbuch, építész: Schneider Architekten
Egyetemi Könyvtár, Marburg, építész: Sinning Architekten, Heinle Wischer und Partner, Freie Architekten, fotó: Brigida Gonzalez
Főpályaudvar, Aschaffenburg, építész: Kammerl und Kollegen, fotó: Toni Ott
H7 Irodaház, Munster, építész: Andreas Heupel Architekten, fotó: Anke Mullerklein
Havo Oktatási Épület, Culenburg, Belgium, építész: Van den Berg Architecten Rotterdam
Hotel Miura, Èeladná, Csehország, építész: Labor13
Lakóhajó, Prága, Csehország, építész: Jakub Hejna, Veronika Zajíèková, Jana Kalertová
Camden Lock, London, építész: AHMM Architects, Allford Hall Monaghan Morris Ltd, fotó: Anke Mullerklein
Magentus Torony, Norrkoping, Svédország, építész: AWL Arkitekter
Malom, St. Georgen, építész: Fernando Vaccaro Karlsruhe
Natura Park, Pardubice, építész: Tomáš Med, Jaroslav Krupa a Filip Klozar
Radisson Blu Hotel, Bali, építész: Intaran Design Inc. Denpasa, fotó: Nadia Bintoro
Tisza-tavi Ökocentrum, Poroszló, építész: Kertai László
Zeneművészeti Főiskola Multimédia háza, Karlsruhe, építész: Architekten.3P Feuerstein Rüdenauer, fotó: Toni Ott