Knittel nyerte a tetőszépségversenyt – a hóhérakasztás elmaradt
Knittel Ferenc mögött Filus Róbert lett a második, Nagy József a harmadik a Creaton Tetőszépségversenyen, így az a furcsa helyzet alakult ki, hogy az ÉMSZ Év Tetője pályázatra épp az első díjast nem lehetett felterjeszteni – hiszen azon a pályázaton zsűritag.
A szép tetők felett érzett örömbe némi üröm is vegyült: a cég úgy tapasztalta, a hazai magastetőpiac a 2009-es zuhanást követően nem stabilizálódott, további, mintegy 20 százalék körüli csökkenést könyvelt el, amelynek oka elsősorban az új építkezések jelentős csökkenése, ráadásul a szigorodott hitelezési gyakorlat miatt a felújítások esetében is visszaesés tapasztalható. A cég eladásai ennek ellenére mintegy 3 százalékkal nőttek 2010-ben.
A díjazottak:
I. helyezett:
Knittel Ferenc ; Családi ház (Siófok-Balatonszéplak-Alsó)
II. helyezett:
Filus Róbert; Református templom (Túrkeve)
III. helyezett:
Nagy József; Gyógyszertár (Tura)
Különdíj a szakszerű, gondos műemléki felújításért:
Bartis László; Templom (Andocs)
Különdíj a különleges és összetett tetőformák igényes, gondos cserépfedéséért:
Nagy József; Szabadidőközpont (Domony)
Különdíj a Creaton kiegészítők precíz, szakszerű alkalmazásáért:
Lőrincz Sándor; Társasház (Pécel)
További ÉMSZ felterjesztettek:
Smányi Zsolt; Családi ház – Szeged
Orbán Attila Csaba; Családi ház – Kaposvár
Molnár Attila; Családi ház – Nyíregyháza-Nyírszőlős
Balog Péter; Társasház – Dunaharaszti
A január 15-i alkalmat arra is felhasználta a cég, hogy beszámoljon környezetvédelmi beruházásairól, melynek keretében már eddig is csökkentették és idén tovább csökkentik a cserepek beépített energia tartalmát.
„A kizárólag természetes alapanyagok felhasználásával, környezetbarát kerámia tetőcserepek gyártásával foglalkozó Creaton, felelősen gondolkodó vállalatként mindent megtesz annak érdekében, hogy a gyártás során is a lehető legkisebb mértékben terhelje a környezetet.
Ennek kapcsán számos standard gyártáshoz köthető folyamat említhető meg: úgymint az optimalizált áram felhasználás, az esővíz-hasznosítás, a gyáron belüli, szabályozott hulladékhasznosítás és az alkalmazott csomagolási folyamat. (Részletesen a www.creaton.hu oldalon.)
Ám a CO2 kibocsátás csökkentésének alapja a fajlagos energiafelhasználás minél alacsonyabb szintre csökkentése. Ezen a területen a Creaton már ma is egyedülálló módon működik: más gyártókhoz képest jelentősen kevesebb a fosszilis energia felhasználása, és ezzel a CO2-kibocsátása, de a jelenleg az előkészítés végső fázisába ért beruházás is ezt célozza.
A Creaton a hasonló termékeket gyártó üzemek között egyedülálló módon, csak a tetőcserepek kiégetése során, a kemencében használ gázt, a szárítóberendezéseket ugyanis a kemence forró levegője fűti. A gázfelhasználás további csökkentését tette lehetővé, hogy a cserepek kiégetéséhez az úgynevezett H kazetták könnyített változatát alkalmazzák, így az égetendő tömeg súlya is kevesebb. Ez a felhasznált gázmennyiség legalább további 18 százalékos csökkentését tette lehetővé.
Az Etex Csoport központi kutatólaboratóriumaiban jelenleg is zajlanak olyan vizsgálatok, amely az égetés során használt hőmérséklet, és ezzel a CO2, illetve más károsanyag kibocsátás további csökkentését célozzák.
Klímavédelmi beruházás: további 20 százalékkal kevesebb energiafelhasználás
A cég elkötelezte magát egy un. hulladékhő üzemszerű felhasználását célzó projekt 2011. évi megvalósítása mellett.
Az égetőkemence hőjének felhasználását célzó beruházás két versenyző beszállítója számításainak ellenőrzése folyik jelenleg, így a nettó 200 millió Ft-os beruházási értékű saját hőerőmű megépítése 2011-ben minden kétséget kizáróan megkezdődhet.
A projekt lényege, hogy a kemence a szárításhoz fel nem használt forró levegőjét a Creaton saját energiatermelő egysége villamos energiává átalakítja egy beépített turbina révén. Az előzetes számítok szerint a megközelítőleg 1 Giga Watt teljesítményű létesítményben termelt energia döntő részét a cég saját termelésében használja majd fel, ami további 20 százalékkal csökkenti a cég fosszilis energiahordozó felhasználási szükségletét.
A valamennyi német gyárra jellemző, a gyártó egységek nap által besütött teteje photovoltaikus berendezésekkel történő felszerelésére vonatkozóan is a számítások ellenőrzése folyik, de a beruházás megvalósításáról még nem született döntés. Ezzel a gyártás energia-önellátása területen további előrelépés érhető el.
Vállalati felelősségvállalás a programok szintjén
A Creaton felelős vállalati magatartásának a gyártás és a termékek területen tett erőfeszítései mellett fontos részét képezik a mintegy 160 dogozója, illetve a vállalatot körülvevő gazdaság és társadalmi környezet iránti elkötelezettségét jelző 2010-ben elkezdett és 2011-ben újabb elemekkel kiegészülő programjai is.
5 millió Ft értékű tetőcserép a Várépítő Pályázaton
Az építőanyag gyártók összefogásával életre hívott és 2011-ben több mint 16 millió Ft értékű kiosztható terméket kezelő Várépítő Pályázathoz a Creaton elsőként csatlakozott.
A Várépítő Pályázaton indulhatnak gyermekintézmények, önkormányzatok, műemlékek tulajdonosai, kezelői, akár magánszemélyek, akik 2011. évben beruházási tevékenységre készülnek, és annak megvalósításához szükségük van a felajánló cégek által rendelkezésre bocsátott termékekre.
A Creaton 2011-ben nettó 5 millió forint értékű termékfelajánlással járul hozzá gyermekintézmények és műemlékek rehabilitációjához.”