2024. november 11.

Alulról hűlő szerkezetek kompromisszumok nélkül

Alulról hűlő szerkezetek kompromisszumok nélkül

Csendes forradalom zajlik napjainkban a Schöck cégnek köszönhetően az építőiparban: egy éve érhető el a hazai piacon műszaki engedéllyel tanúsítva (NMÉ) a Schöck Sconnex-termékcsalád, amely falak és pillérek vízszintes helyzetű, több épületszint terheit viselni képes hőhídmegszakító elemeit foglalja magába. Ezzel a világon elsőként felszámoltuk az utolsó nagy – eddig megoldatlan – hőhídcsoportot is (alulról hűlő szerkezetek). Így megvalósítható, ami eddig kivitelezhetetlen volt: az épületet körülvevő, folytonos szigetelő épületburok.

A termékcsaládba két típus tartozik. A Sconnex W típus fal-hőhídmegszakító, amelyet a statikus által meghatározott kiosztásban helyeznek el a fal lábazati, vagy mennyezeti vonalában. A korábbi Isokorb termékekhez hasonlóan Neopor hőszigetelő testtel, UHPC (speciális nagyszilárdságú beton) nyomó betéttel és átmenő betonacél nyíróvasalással rendelkezik. Ezt az elemet Svájcban tíz éve alkalmazzák, a közelmúltban pedig Németországban és Ausztriában is több épület valósult már meg az alkalmazásukkal.

A Sconnex P típus pillérfejbe kerülő hőhídmegszakító könnyűbeton maggal és átmenő Combar üvegszál-műgyanta betonacél-helyettesítő rudakkal rendelkezik. Mindkét termék 3-4 épületszint terheit képes viselni.

Alulról hűlő szerkezetek kompromisszumok nélkül Alulról hűlő szerkezetek kompromisszumok nélkül

Örvendetes, hogy az elmúlt év során számos épületben alkalmazták már hazánkban is ezt a forradalmi termékcsaládot. Nézzünk meg néhány érdekesebb kivitelezést!

 

Győr, Domb Stúdiók

Az eddigi legnagyobb Sconnex-épület. Különlegessége, hogy teljes mértékben előregyártott szerkezettel készült (Leier-kéregpanel és kéregfal kombinációja). Az épület közepén fűtetlen lépcsőház található, az egyik épületszárny pedig alulról hűlő szerkezetű (lábakra állított, átjárható járdaszinttel). A középfolyosó kéregpaneljébe Schöck Isokorb, a földszinti falak felső övébe pedig Schöck Sconnex W elemeket építettek be.

Alulról hűlő szerkezetek kompromisszumok nélkül

 

Csopak, Csopak Corner

Az épületet szintenként felfele haladva egyre szűkülő alaprajz jellemzi, így alakítva ki az egyre nagyobb külső teraszokat. Ettől a megoldástól lett érdekes ez a projekt: itt ugyanis nem alulról hűlő, hanem felülről hűlő szerkezetbe (födémre állított, szigeteletlen falak alsó övébe) helyezték el a Schöck Sconnex W elemeket.

Alulról hűlő szerkezetek kompromisszumok nélkül

 

Balatonszepezd, villaépület

Tipikus Balaton-parti épületként ez a ház cölöpalapozáson nyugszik. Erre vasbeton gerendarács került, ami a felmenő szerkezetek alapjául szolgál. Itt fogalmazódott meg igényként már az építész részéről, hogy a gerendarácstól a földszinti falakat termikusan leválasszák. Erre kínált megoldást a Sconnex termékcsalád W eleme, amely a tervezés idején még csupán engedélyeztetés alatt állt hazánkban. A Schöck elemen kenhető vízszigetelés oldja meg a szükséges vízzárást, ugyanakkor biztosítva a gerendarács és a lábazati fal együttdolgozását.

Alulról hűlő szerkezetek kompromisszumok nélkül

Reméljük, hogy a hazai példák bemutatásával még több tervező gondol majd más szemmel ezekre a korábban nehézkesen megoldható, alulról hűlő csomópontokra. Alkalmazzák bátran a Schöck Sconnex rendszert, amellyel elhagyhatók a falak és pillérek felületszigetelései és folytonosítható a hőszigetelő épületburok!

(x)

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

épjog