2014. április 15.

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (1. rész)

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (1. rész)

Napjainkban egyre több épület erkélyszerkezetét hagyományos körbeszigetelés helyett a Nyugat-Európában már sztenderd megoldásnak számító hőtechnikai elválasztással, az Isokorb elemmel hőszigetelik. Ez azt jelenti, hogy a konzolos vasbeton szerkezetet elválasztják az épülettől, így az épület külső hőszigetelő burka összefüggő marad.

E megoldással nincsenek nagy lehűlő felületek, nem kell az erkély tömegét a lakással együtt fűteni, a hőszigetelés láthatatlan marad, és nem vastagítja a konzolos szerkezetet. Az így létrejövő kapcsolat lényegesen jobb hőtechnikai tulajdonsággal rendelkezik, mint a körbeszigetelt szerkezet.

 

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései

 

 

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései
Vonalmenti hőátbocsátási tényezők összehasonlítása

Az alábbiakban az Isokorb elem betervezésével kapcsolatban felmerülő leggyakoribb kérdésekre adunk választ.

 

Az Isokorb elemet fel kell fektetni a falra?

A cél mindig az, hogy összefüggő hőszigetelő burok alakuljon ki az épület körül. Ha a teherhordó fal külső hőszigetelő rendszert kap, akkor az Isokorb elemet a fal elé kell helyezni.

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései

Csak abban az esetben kell a fal felett az elemeket beépíteni, ha nincs külső hőszigetelés.

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései

 

Milyen elemeket kell a loggiáknál alkalmazni?

A loggiáknál lehetőség van a szokásos konzolhoz alkalmazott Isokorb K elemek helyett a költséghatékonyabb Isokorb Q típusok beépítésére.

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései

A fenti ábrán látható, hogy a loggia lemezszerkezete kéttámaszú tartóként működik. A harmadik (hosszabbik) oldalon csak a hőszigetelést kell beépíteni.

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései

Másik megoldást mutat az fenti ábra, ahol a külső falak vonalában képzeletbeli rejtett gerenda alakul ki. Ilyenkor a rejtett gerenda QP elemmel kapcsolódik az épülethez. A QP elemek erősségtől függően 30/40/50 cm szélességben készülnek és csak nyíróerőt tudnak felvenni. Az erkély belső oldalán 1 méter széles Q elemeket vagy – ha felfelé kialakuló nyíróerő is kialakulhat – Q+Q elemet lehet elhelyezni.

Mivel az Isokorb elemek betervezési megoldása a minőség és a gazdaságosság szempontjából egyaránt döntő fontosságú, a Schöck cég mérnöki tanácsadással áll a tervezők rendelkezésére.

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

Szellőztető rendszer alkalmazása esetén a TÉKA szigorú keretek közé szorítja a helyiségek relatív páratartalmát

A jövő nemzedékek szószólójának figyelemfelhívása az ügyféli jogokat és a társadalmi nyilvánosságot korlátozó szabályozásról

04.2.2.6. Minden, amit a tervezők 2025. január 15-étől kötelező felelősségbiztosításáról tudni lehet! (Frissítés: 2024.10.29.)

Az új Eljárási kódex, az új OTÉK (TÉKA) és az egyéb új építési jogi jogszabályok – ÖSSZEFOGLÓ CIKK (Frissítve: 2024.10.02.)

Építésügyi hatósági ügyintézők építésügyi vizsgájára és szakmai továbbképzésére vonatkozó előírások 2024. október 1. napjától

épjog