Megoldás az azbeszttartalmú palatetők felújítására
A 41/2000. (XII.20.) EüM-KöM együttes rendelet 2001. január 1-jétől betiltotta az azbesztrostot tartalmazó termékek, anyagok forgalmazását és felhasználását. Mivel a pala is tartalmaz azbesztet, a prognózisok szerint az évtized közepére tömegesen szorulnak majd renoválásra azok a tetőszerkezetek, amelyeket 30-50 évvel ezelőtt palával fedtek.
A pala a jégeső, a szerkezeti mozgások, az öregedés miatt repedezik, töredezik, porlik, illetve mohásodik, ami nem csupán esztétikai probléma, hanem – a mechanikai sérülésekhez hasonlóan – funkcionális és műszaki gondokat is okoz, hiszen az épület beázásához vezet. A palatető elemeinek palával történő pótlására nincs lehetőség, hiszen ilyeneket káros azbeszttartalma miatt már nem forgalmaznak. A lapokat nem szabad sem vágni, sem fúrni. Az elbontás költsége egy-egy családi ház esetében több száz ezer forintra is rúghat, mert a törmelék veszélyes hulladéknak minősül, elszállítását csak speciális szaktudással és jogosítványokkal rendelkező cégek végezhetik. A helyettesítő anyag kiválasztása műszaki (vízelvezetési, statikai, rögzítéstechnikai, épületfizikai) problémákat vethet fel, hiszen ezeket az épületeket úgy tervezték, hogy a falaknak, illetve a tetőszerkezetnek csak kis súlyt kell tartaniuk, így – a legtöbb esetben – nem bírják el a sokkal nehezebb hagyományos (beton vagy kerámia) cserépfedést.
Mit lehet tenni?
A fedésre használt pala 10-15 százalékban tartalmaz azbesztszálat, ami csak az anyag szétmorzsolásakor, roncsolásakor (fűrészelés, törés stb.) kerül a levegőbe és veszélyezteti az egészséget. Amenynyiben ilyen jellegű károsodás még nem következett be, a palafedésre – annak elbontása nélkül – új segédváz, és arra új Lindab tetőrendszer építhető. A Lindab svédacél alapanyagból készülő rendszereinek kis önsúlya miatt minimális többletterheléssel kell számolni, így áthidalhatóvá válnak a szerkezeti komplikációk. Mivel nem kell elbontani a régi palát, nem kell elszállíttatni a veszélyes hulladékot, mégis tartós, új fedés védi az épületet, ezért ez gazdaságos felújítási módszer, amely a nagyszilárdságú anyagnak, a tökéletes vízzáróságnak és a mechanikai hatásokkal szembeni ellenállóságának köszönhetően egyszersmind korszerű megoldás is. A kiváló műszaki paramétereken túl a divatos trendeknek, vagy akár a klasszikus ízlésnek is megfelelő, esztétikus tetőzet valósítható meg a sokféle színárnyalatban, mintázatban és profillal (trapéz-, cserép- vagy síklemez) kapható Lindab termékek alkalmazásával.
Tanácsok a kivitelezéshez
A munkálatok megkezdése előtt szakemberrel meg kell vizsgáltatni a meglévő tetőszerkezeti elemek (lécezés, szarufa) állagát és teherbíró képességét. Ha ez megfelelő eredményt hozott, a régi palafedésen keresztül fa segédváz (ellenlécre léc, vagy deszkázat) szerelhető a meglévő tetőszerkezethez, statikailag méretezett átmenő csavarokkal. Amennyiben a megmaradó palafedés másodlagos vízelvezetés céljára alkalmas, nem kell tetőfóliát elhelyezni, ellenkező esetben az új tetőfedés alá páraáteresztő fóliát kell beépíteni Az itt kialakuló légrést a pára elszállítása érdekében ki kell szellőztetni, ezáltal egyrészt elkerülhető a vizesedés, beázások és penész megjelenése, másrészt a tetőtér hővédelme is jelentősen javul.
Az új tetőfedés egyszerűbb megjelenésű gazdasági, vagy melléképületnél Lindab Coverline trapézlemez lehet, lakóépületnél Lindab Topline műanyag bevonatos, vagy Roca kőzúzalék bevonatos cserepeslemez, míg elegánsabb lakó- vagy középületnél SRP click síklemez tetőprofil, vagy akár a legváltozatosabb tetőformák fedésére is alkalmas PLX korcolt síklemezfedés.
A biztonságos és esztétikus vízelvezetés érdekében az elavult, károsodott ereszcsatornát is javasolt lecserélni – a tetőfedéshez illeszkedő Lindab Rainline minőségi rendszerre.