Lapostetők állagellenőrzése elasztomerbitumenes lemezzel
A lapostetők folyamatos felügyeletével, karbantartásával, esetleges javításával megelőzhető a szigetelés sérüléséből adódó olyan káresemények sora, ami az épület használhatóságát, illetve az épületben található értékek károsodását okozhatja. A folyamatos ellenőrzés egy lehetséges megoldását dolgozta ki a Büsscher & Hoffmann egy speciális elasztomerbitumenes lemez segítségével.
Az elv: ha a vízszigetelés alatt kialakítunk egy összefüggő, elektromosan vezető felületet, amit bekötünk az épület földelési rendszerébe, akkor egy erre alkalmas készülés segítségével – felhasználva a leföldelt felületet – elektromos kisülést hozunk létre ott, ahol a szigetelés megsérül. Ezt fény- és hangjelenség kíséri, ami alapján a szigetelésben keletkezett lyuk pontosan behatárolható.
A Büsscher & Hoffmann által kifejlesztett technológia ezt lehetővé teszi az új és a felújított lapostetők esetén. A rögzített hőszigetelésre kerül az alul öntapadó felülettel ellátott E-plax lemez, amely a hosszanti oldalain elektromosan vezető sávokkal van ellátva. Ezek a sávok segítenek az elektromosan vezető felület kialakításában, illetve a lemez hosszoldalán lévő piros csík jelzi a szükséges átfedés mértékét. Különösen gondosan kell eljárni a lefolyók környékén, hogy a kialakuló hálózat folyamatos legyen. Az E-plax lemez egyesíti az öntapadó lemezek jó tulajdonságait a megfelelő ellenőrzés lehetőségével. Az elkészült alsó réteg elektromosan vezető részét az épület földeléséhez kötjük. Zárórétegként bármely palás elasztomerbitumenes Büsscher & Hoffmann lemez alkalmazható lángolvasztásos rögzítéssel. Az így elkészített lapostetőt – mint miden lapostetőt – célszerű legalább évente egyszer ellenőrizni. Az E-plax technológiával készült tető átvizsgálásához egy olyan készülékre van szükség, ami az épület földeléséhez van kötve és nagyon alacsony áramerősség mellet nagy feszültséget gerjeszt. Ezt egy réz „seprűszerű” szerszámhoz vezetjük.
A seprű folyamatos mozgatásával a teljes tetőt átvizsgáljuk, és ahol lyuk van a tetőn, ott jellegzetes csattanás kíséretében elektromos szikra keletkezik. Ezzel egyidőben a készülék is csipogó hangot ad, figyelmeztetve a kezelőt. Ezzel a módszerrel a tetőszigetelésen lévő lyuk pontosan behatárolható.