Tetőablakcsere: vizsgáljuk meg a kávát is!
Szinte már közhely, hogy a minÅ‘ségi végeredményhez nem elég a jó épÃtÅ‘anyag, ami igaz a tetÅ‘ablakok esetén is. Legyen szó új épületrÅ‘l vagy éppen felújÃtásról, ha a tetÅ‘szerkezet és a beépÃtett nyÃlászáró hÅ‘szigetelési tulajdonságai között nagy a különbség, vagy azok találkozása nem szakszerű, a végeredmény borÃtékolható.
Tévhit, hogy a régi, elavult helyére gyorsan beépÃtett új tetÅ‘ablak megfelelÅ‘ megoldást kÃnál a jól működÅ‘ tetÅ‘térhez vezetÅ‘ úton. A megrendelÅ‘k gyakran a tetÅ‘ablak minÅ‘ségét kérdÅ‘jelezik meg, ha párásodást, penészesedést tapasztalnak, pedig az ok általában nem ott keresendÅ‘. A tetÅ‘téri ablakon folyó vÃz vagy a sarkok nedvessége leggyakrabban a hiányzó, illetve sérült hÅ‘szigetelésre, vagy az ablak körüli káva rossz minÅ‘ségére vezethetÅ‘ vissza. A végeredmény minÅ‘ségének tekintetében méltatlanul kevés szó esik a káva szerepérÅ‘l. Pedig a régi, korszerűtlen ablakok cseréje során, a káva megbontása után pontosan látható, hol a probléma, amit meg kell oldani még az új ablak beépÃtése elÅ‘tt.
Â
A szakszerű beépÃtés képlete: ablakcsere + a káva felújÃtása
A káva szigetelése sokszor háttérbe szorul, pedig nélküle csak félmegoldást jelent a tetÅ‘ablakcsere. A cserére érett ablakoknál, a belsÅ‘ káva megbontásával látható, hogy az akkori technológiának köszönhetÅ‘n az oldalsó hÅ‘szigetelés minimális, vagy nincs is. A tetÅ‘ablak kávája Ãgy az ideálisnál jóval hidegebb, ami a pára lecsapódását eredményezi. A káva visszabontása és felújÃtása tehát elengedhetetlen része tetÅ‘ablakcserének. A kávát régebben úgy alakÃtották ki, hogy az ablakra merÅ‘legesen helyezték el az alsó és a felsÅ‘ kávát, ami akadályozta a levegÅ‘ áramlását. Visszabontásánál a hiányzó hÅ‘szigetelés pótlása elengedhetetlen, de a belsÅ‘ párazárást is pótoljuk, amennyiben lehetséges. Ezen kÃvül a sérült, károsodott gipszkartont, lambériát is cseréljük le újra.
Â
Ne az üvegrétegek száma alapján döntsünk!
Az ablak minÅ‘ségénél fontos szempont az üvegezés, de nincs akkora jelentÅ‘sége, mint sokan hiszik. Egy jó minÅ‘ségű, prémium, háromrétegű üvegezésű tetÅ‘ablak kávafelújÃtás nélkül nem éri el a kÃvánt hatást. A háromrétegű üvegezés önmagában nem elegendÅ‘, hiszen az ablakot oldalról is védeni kell a hideg ellen. Hiába a jól hÅ‘szigetelt tetÅ‘ és az üvegezés, ha télen az ablak körül elolvad a hó, vagy az oldalsó lehűlÅ‘ felületen lecsapódik a pára, mely hosszútávon a szerkezet károsodásához vezethet. A tetÅ‘téri ablak legérzékenyebb pontja a tokszerkezet, különös tekintettel a sarki részekre. A tetÅ‘téri ablakok tokszerkezete kiemelkedik a tetÅ‘ szigetelésének sÃkjából, Ãgy oldalról is védelemre szorul.
Az ablakválasztásnál érdemes a tokszerkezetre is figyelni, hogy a megfelelÅ‘ hÅ‘szigeteléssel legyen ellátva – ideális, ha a tok felsÅ‘ sÃkjáig ér és körbeveszi az ablakot, megakadályozva a hÅ‘hÃd kialakulását. Annak érdekében, hogy a tetÅ‘ablak megfelelÅ‘en működjön, a Roto kifejlesztette a HÅ‘szigetelÅ‘ Csomagot, amely biztosÃtja a körbefutó szigetelést és a gazdaságos működést. Mivel a Roto ablakai gyárilag elÅ‘szereltek, a helyszÃni szerelési hiba esélye is minimálisra csökken.
Â
A szakszerű tetőablakcserénél tehát három szempontot kell figyelembe venni:
- Hőátbocsátási érték: a tetőtéri ablak Uw értéke maximum 1,25 lehet, vagyis csak ennél alacsonyabb értékkel rendelkező ablakot érdemes választani. Ez az érték a teljes ablakra értendő, nem külön az üvegre.
- HÅ‘hÃdmentesség: a Roto HÅ‘szigetelÅ‘ Csomagja biztosÃtja az ablak hÅ‘hÃdmentességét, védi a tokot lehűlés ellen, oldalsó hÅ‘szigeteléssel rendelkezik.
- Káva szigetelése: a legtöbb esetben a káva felújÃtása elengedhetetlen, Ãgy pótolható a hiányzó hÅ‘szigetelés és a belsÅ‘ párazárás. Ezáltal a minÅ‘ségi ablak és a tetÅ‘szerkezet csatlakozása hÅ‘hÃdmentességet eredményez.
A szakszerű ablakcseréről több információt talál a Roto oldalán.
(x)