Világrekord, meglepő tervek a jövőre – szubjektív jelentés Münchenből
A BAU 2013 olyan, mint a magyar kiállítások, csak igazi – ez a benyomás alakul ki az emberben a müncheni vásárváros tömött csarnokait, izgalmas kiállítását nézve. Minden cég felvonultat újdonságokat – van, aki világrekordot.
Nemcsak a legnagyobb standot és a legtöbb reklámot, de a legnagyobb attrakciót is a Hörmann produkálta: Michael Schumacher reklámozza a céget, többek között a világ legjobb hőszigetelésű bejárati ajtóját. A ThermoCarbon ajtó 0,45-ös U értéke, karbonszálas díszítése és persze árfekvése arra predesztinálja, hogy igazi státuszszimbólum legyen. A Hörmann újdonságairól itt olvashat.
A Trimo valami egészen szokatlannal rukkolt ki: Qbiss Air néven emeletmagas polimer alapú homlokzati paneleket kínál. A rendszer nem keverendő össze a korábbi Qbiss-szal, ami most már Qbiss 1 névre hallgat, és elegáns fém homlokzatrendszert fed.
Az új rendszer lelke a polimer kompozit váz, ez merevíti az emeletmagas, szintenként a födémekre támaszkodó paneleket. Előnye nemcsak a gyors építhetőségben van, az átlátszatlan (normál fal-) elem mindössze 14 (!) centiméterben képes az U=0,25 W/m2K hőszigetelő-értéket biztosítani. Itt kiálló bordák nincsenek, ez a teljes falvastagság – nyilván a befektetők tudják igazán értékelni az igencsak helytakarékos szerkezetet. Az innováció lelke a reflexiós fóliákkal elválasztott, gázzal töltött öt kamra. A töltőgáz alapesetben szén-dioxid, de argon vagy kripton is választható a hőszigetelés fokozására.
Nyílászáróként Schüco elemek is használhatók, de a rendszer része az áttetsző vagy átlátszó panel is. Az áttetszőnél a külső-belső fegyverzet üveg, közte fóliák vannak, míg az átlátszó 6 réteg (!) üveget tartalmaz. Az U érték mindkét esetben 0,35; a g érték 0,1; a fény 17 százalékát engedi át a szerkezet (LT érték). A cél itt a mesterséges világítási igény csökkentése. A tömör elemek 50–125x30–400 cm méretben, a transzparens változatok 70–125x70–400 cm méretben gyárthatók.
Az elemeket három irányban pontosan állítható rögzítőelemekkel fogatják a födémekhez, az elemek között gyári EPDM tömítés biztosítja a 900–1500 Pa vízállóságot, és a 45-60 dB (Rw) hanggátlást. A rendszerrel egyedi igények is kielégíthetők, például a nemrég elkészült szlovéniai Mavrica óvodában (építész: Princic Alessio) alkalmazott üveg előtéttel a 0,12 U érték is elérhető volt, azaz passzívházakhoz, aktívházakhoz, nullenergiás épületekhez is használható, és az elemes függönyfalakhoz képest kevesebb helyet foglal, gyorsabban építhető, és árban sem elérhetetlen.
A Hörmannhoz hasonlóan sok esztétikai újítást vonultatott fel a Dorma is, és mutatott valamit jövőbeni elképzeléseiből is (bár ezeket fotózni nem engedte).
Az érthetőség kedvéért az egész standon pirossal emelte ki a saját termékeit , míg a többit (például nyílászárókat) fehérben láthattuk. Így egyértelműen látható, hogy az extrém filigrán, elegáns Dorma St Flex Green hőszigetelő, vékonyprofilos tolóajtó teljes egészében Dorma-termék.
Ugyanakkor az infraradarral egybeépített, többféle ajtóra (keskeny profilokba is) felszerelhető ajtócsukónál csak a nyitó és a radar Dorma-termék.
Apróbb újdonságokból sok van: a pánikgomb és más kiegészítők az ajtószárnyba is szerelhetők, vagy például az ED100, 250 dobozok egységes megjelenést kaptak. Ezt egyébként hamarosan lekerekített, elegáns új dizájn váltja, de ezt még nem mutathatjuk meg.
Új kilincsdizájnokat is láthatunk, azonban nagyobb projektekhez egyedi kilincseket is gyártanak, tehát az építész valóban „az utolsó kilincsig” megtervezheti az épületet.
Apró, de szimpatikus újítás a kilics belső oldalára felvihető braille-írásos jelzés, felírható, melyik helyiség kilincsét fogja meg a – vak, vagy gyengénlátó – ember.
Elektromosan működtetni egyébként nemcsak szobaajtót lehet, hanem például – egy egészen kis mozgásérzékelővel – beépített, rejtett konyha ajtaját is.
A kiállítások éppen azért jók, mert az esztétikai megoldások valóban megmutathatók. Ilyen a Schüconál a tavaly áprilisban vezetett Automotive Finish, a műanyag ablakok dukkó megjelenésű bevonata, vagy a külön elegáns csíkba rendezett vezérlők, tasztatúrák.
A fejlesztések másik iránya az energiatakarékosság, legyen az egy UCC (Unitised Customised Construction) 65 SG elemes függönyfal extrém hőszigetelésű parapete, vagy napelemmel integrált árnyékoló.
Vagy éppen az egyetlen (Darmstadtban) minősített passzívház bejárati ajtó, a (keretre és szerkezetre is) 0,8-as U értékkel rendelkező AWS 112.IC.
A mai világot szintén jellemző fejlesztési irány a robbanásbiztos szerkezetek, az ISO 16933 szabványnak, illetve az EltVTR előírásoknak megfelelő szerkezet, mely 15 méterről kibír egy (szabványos) robbanást. Érdekes apróság a robusztus pániknyitó LED-csíkos jelzése.
Áttörést mutat az Ytong hőszigetelése: az eddigi legjobb (passzívházakhoz ajánlott) P2-0,4A+ falazatnál 30 százalékkal jobb hőszigetelésűt hozott ki a Xella. Az eddigi 0,099 hővezetési tényezőt úgy sikerült 0,07-re szorítani, hogy közben a falazat határfeszültsége sem csökkent (0,622 N/mm2), de a sűrűség 250 kg/m3-re csökkent (400-ról). Ráadásul ez még nem is a történet vége: várhatóan három-öt éven belül 0,05-re fogják szorítani a hővezetést, a légpórusok helyett alkalmazott nanoporózus szervetlen összetevő segítségével. A Multipor esetében ugyanez már akár idén is várható, itt 0,03-as λ-érték a cél, és elsősorban belső oldali hőszigetelésként ajánlják majd. A jelen pedig a falazatok alatti hőhídmegszakításra is ajánlott λ=0,07-es Ytong,
illetve a z Energy+, a középen Multiporból, kétoldalt Ytongból álló szendvicsszerkezet. Hamarosan M1 néven mintaház is készül, a gyártás Bulgáriába helyezésével pedig várhatóan az árak csökkenhetnek.
A Hoesch Bausysteme GmbH idén is résztvevője volt a seregszemlének. A szerdai vevőtalálkozó napján a magyarországi Hoesch Építőelemek Kft. is képviseltette magát.
Az ezévi üzleti újdonság annak kommunikálása volt, hogy a cégcsoport a 2012. szeptemberi tulajdonosváltás után továbbra is az eredeti Hoesch márkanév képviselőjeként, valamint az EMS és Isocab márkanévvel fémjelzett profilok forgalmazásával Európa csaknem legszélesebb termékpalettájával áll vevői rendelkezésére.
Korábbi üzleti célkitűzései változatlanok: kitűnő minőségű termékekkel és minőségi szolgáltatásokkal vezető partnerként jelen lenni a könnyűszerkezetes építőelemek forgalmazásának piacán.
Új fa- és kőszíneket mutat be a Trespa, ráadásul a felület is lehet már matt. De akinek a kínált színek nem megfelelőek, 200 négyzetméter feletti igény esetén – persze a szokásos időjárásálló minőségben – bármilyen mintával gyártanak neki Trespa-lemezt.
Több cég – például az Eternit – jelent meg cserépfedésbe integrált napcellával, ami a sima (például Kapstadt) lemezeknél a felületre rögzíthető, míg a profilos elemeknél külön hordozóelemre van szükség.
Magyar kiállítóként egyedül a Masterplast jelent meg, más keleteurópai nemzetek – csehek (11 kiállító), lengyelek (24 kiállító) – nagyobb számban képviseltették magukat. A lengyelek között ismert név az itthon is aktív Fakro. A tetőablak-gyártó egy új – síküveggel fedett – bevilágítóval, és szolár működtetésű külső rolóval jelentkezett.
A Dörken a svájci és osztrák előírásokra külön kifejlesztett Alpina néven egy hegesztett csatlakozású poliészter-poliuretán alátétfedést. Delta-Vent X Plus néven még erősebb alátétlemezt fejlesztettek ki, míg ritkított homlokzatokhoz Fassade S néven UV-álló alátétfóliát (a hozzá tartozó ragasztószalaggal). Delta-Eco Roll néven olcsóbb taréjzáró szalag, Delta-Top Flex néven pedig kéményekhez való szalag került a kínálatba.
Érdekes újdonság a Wienerbergertől a kerámiafelületű hőszigetelt redőnyszekrény, illetve a lamellás árnyékolókhoz kifejlesztett zsalúziaszekrény.
Alapvetően áttervezték a koszorútéglát is: a 2013-ra megjelenő koszorútégla teherviselő lesz, így a födémszélre terhelő hőszigetelőblokkok külpontos terhelése megszűnhet.
A HAZ-T-WD néven kihozott termékkel (ennek a HÁZhoz nincs köze, a Höhenausgleichziegel a csiszolt tégla) a hőszigetelő falak padlószigetelésen átvezetésének hőhídproblémáját oldják meg. (Amire ugyebár a Xella is kínálja a saját termékét.)
A Braas forgalmazza Németországban (szintén a Monier-csoport tagjaként) a Bramac kínálatából ismert termékeket, így annál érdekesebb, hogy ők úgy tudják, hogy – hasonlóan más közép-európai országokhoz – nálunk is bekerülnek a kínálatba – esetünkben a Bramac kínálatába – az agyagcserepek! A cégnél kérdésünkre a hírt nem kívánták megerősíteni, de nem is cáfolták. Így nálunk is érdekes lehet nemsokára az Achat néven forgalmazott profilos agyagcserép, melynek a cserépléctávolsága 3 centiméternyit állítható, vagy a tisztán agyagcseréppel megoldott, ezért nagyon tartós taréjmegoldás.
Kihoztak egy hővisszaverő bevonatot, mellyel a tetőterek nyári felmelegedése 5-10 °C-kal csökkenthető.
És természetesen a kötelező napcellák itt is megtalálhatók, a modul sínrendszer mellett az esztétikusabb InDax rendszer számít újnak – bár a Bramac kínálatából ismerhetjük már –, illetve a Tegalit cserépfedésbe integrált photovoltaikus elem.
Nemcsak napcellából, de betonnal kiönthető polisztirolos rendszerből is bő kínálatot találhattunk.
Látványos izotermás csomóponton mutatta be a Puren új attikaelemét, mely egy kritikus élre ad problémamentes megoldást, illetve a tetősíkablakok süllyesztett beépítéséhez ajánlott hőhídmentes lécét a Velux ajánlásával.
Szintén újított az Austrotherm: műgyanta alapú hőszigetelőhabbal. Az új anyag lambdája csak 0,022; fagyálló, B tűzállósági osztályú.
Anyagában nem új, de kötőanyagában más terméket hozott ki a Steico: a nedves eljárással készített (azaz a fa természetes lignintartalmával kötött) farost hőszigetelésekkel szemben poliuretán alapú (MDI) ragasztóval kötött farost hőszigetelést hozott ki, mely könnyebb és mégis merevebb. Új a Steico Multi VAP Renova rendszere, mely tetőtér-felújításokhoz való, illetve SteicoExpress méretezőszoftverük saját tartószerkezeteikhez.
A Wicanders új, digitális nyomtatású parafát mutatott be, laminátpadlói között öt szinkronizált mintát (ahol a nyomtatott és a tapintható minta összehagnolt) is felvonultatott. Mindnek jellemzője a parafa úsztatóréteg és parafa alátétréteg, azaz halkabb járást lehetővé tevő és a lábat pihetntető burkolatot kínálnak.
„No limits”, azaz határtalan címmel az Internorm merész újításokkal rukkolt ki. Határtalan biztonság: körben a falcokba kapaszkodó, ezért jobban tisztítható zárás; határtalan komfort: hőcserélős (87 %-os hatékonysággal) frisslevegő-bevezetés az ablakba integrálva. Határtalan méretek: az építészek számára azért ez a legérdekesebb: akár 5,8x2,8 méretű HS 330 fa-alu tolóajtó, melynek háromrétegű kivitelben 0,71 az U értéke.
Többféle elegáns árnyékolót tárt a látogatók elé a Renson. A Cilium külső lamellás árnyékoló különlegessége, hogy az ablakok felnyithatók benne.
A Camague jó időben árnyékol, rossz időben összezárul tetővé, felette mutatták be LoggiaScreen néven a nálunk sokszor házilag készülő homlokzati árnyékolók profi családját. Az alumíniumváz közt különböző anyagú árnyékolók lehetnek, és az egész fix vagy eltolható.
Akár 22 négyzetméteres (akár 6 m széles vagy magas) árnyékolóponyva a FixScreen, mely nemcsak árnyékol, de rovarok ellen is védhet, és valóban szélálló.
Az óriási, izgalmas kiállításról persze egy ilyen cikkben csak csemegézni lehet. Akit az újdonságok érdekelnek, a http://www.bau-muenchen.com oldalon még sok érdekeset találhat, többek között a kiállítók 140 sajtóközleményét.